Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2020 Cycling (road) pictogram.svg
20201004 Liege Bastogne Liege074.jpg
Детали за трката
Издание106. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум4 октомври 2020
Растојание258 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеЛиеж
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај125
Просечна брзина39,486 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSUI Марк Хирши (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSLO Тадеј Погачар (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
◀20192021▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2020 — 106. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која првично требало да се одржи на 26 април 2020 година. Поради пандемијата на КОВИД-19, била повторно закажана за 4 октомври одржувајќи се како 17. настан во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Примож Роглич во возбудлив спринт помеѓу петмина возачи, поразувајќи го светскиот првак Жилијан Алафилип, кој веќе ги кренал рацете во воздух, во фотофиниш. Алафилип, меѓутоа, подоцна го добил петтото место бидејќи го попречувал Марк Хирши во спринтот. Ова го довело Хирши на второто место, додека победникот на Тур де Франс 2020, Тадеј Погачар, го заокружил подиумот со третото место.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи, секоја со по седум возачи. Од 175 возачи, 125 ја завршиле трката.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма6ч 32' 02
2. SUI Марк Хирши Санвеб+ 0
3. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
4. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мекларен+ 0
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 14
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Про Сајклинг+ 14
8. BEL Тиш Бенот Санвеб+ 14
9. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 14
10. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 14
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Primoz Roglic wins Liège-Bastogne-Liège“. CyclingNews. 4 October 2020. Посетено на 4 October 2020.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Liège-Bastogne-Liège 2020 Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 22 January 2020.
  4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]