Три дена Брухе-Де Пане 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три дена Брухе-Де Пане 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание44. Три дена Де Пане
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум21 октомври 2020
Растојание188,6 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБрухе
ОдредиштеДе Пане
Екипи25
Возачи на почеток159
Возачи на крај49
Просечна брзина47,706 км/ч
Elevation236 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ив Ламперт (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Тим Деклерк (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Мерлир (Алпесин-Феникс) Wikidata-logo S.svg
◀20192021▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Три дена Брухе-Де Пане 2020 — 44. издание на велосипедската еднодневна трка Три дена Брухе-Де Пане, која се одржала на 21 октомври како завршен 21. настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2020 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Седумнаесет екипи одлучиле да настапат на трката. Дополнително, осум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.[1]

Екипи од Светската турнеја на UCI (17)ProTeams (8)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ3ч 57' 12
2. BEL Тим Деклерк Декојнинк-Квик Степ+ 21
3. BEL Тим Мерлир Алпесин-Феникс+ 22
4. GER Џон Дегенколб Лото-Судал+ 22
5. LUX Жан Пјер Друкер Бора-Хансгрое+ 22
6. ITA Матео Трентин ССС+ 22
7. BEL Берт ван Лерберге Декојнинк-Квик Степ+ 22
8. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 22
9. DEN Каспер Асгрен дански друмски првакДекојнинк-Квик Степ+ 22
10. BEL Јонас Рикерт Алпесин-Феникс+ 28
11. NOR Свен Ерик Бистрем норвешки друмски првакОАЕ Емирати+ 1' 31
12. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 1' 37
13. GER Макс Валшајд НТТ Про Сајклинг+ 2' 41
14. FRA Иго Хофстетер Израел старт-ап нејшн+ 2' 41
15. GER Александер Кригер Алпесин-Феникс+ 2' 43
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 12 March 2020.
  2. „Три дена Брухе-Де Пане 2020“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]