Тимо Розен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимо Розен
Розен на Трката околу Келн 2016
Лични податоци
Цело имеТимо Розен
Роден11 јануари 1993 (1993-01-11) (29 г.)
Тилбург,  Холандија
Висина1,94 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2013 Рабобанк Дивилопмент Тим (стажант)
Професионални клубови
2014
2015–
Рабобанк Дивилопмент Тим
Лото НЛ-Џамбо
Последна промена
10 август 2020

Тимо Розен (холандски: Timo Roosen; р. 11 јануари 1993) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[2] и почетниот состав за Тур де Франс 2016.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Етапа 3 Синт-Мартинуспрејс Контих
2013
1. Етапа 1 Тур де Берлин
2014
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Стер ЗЛМ Тур
2. Краен пласман Крајц Брајц
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
5. Омлоп дер Кемпен
6. Краен пласман Трка Олимпија
10. Париз-Тур за млади
2015
7. Ронде ван Зеланд
2017
1. Етапа 2 Трка на Фјордовите
1. Класик Такс Про
2018
4. Национално друмско првенство
4. ГП Квебек
5. ГП Монтреал
6. Краен пласман Трка на Фјордовите
7. Краен пласман Трка Дубаи
2019
2. Фландриско првенство
3. Класик Фамен Арден
4. Бинше-Шиме-Бинше
8. ГП Квебек

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 111 СО 137
Jersey red.svg Вуелта 95

СО = се откажа; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Jumbo-Visma 2020 roster presented in Amsterdam“. Бјанки. F.I.V. Edoardo Bianchi S.p.A. 20 December 2019. Посетено на 2 January 2020.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]