Прејди на содржината

Лауренс Насен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауренс Насен
Насен на Класик Бредене-Хандзаме 2016
Лични податоци
Цело имеЛауренс Насен
Роден28 август 1992(1992-08-28)(31 г.)
Остенд,  Белгија
Висина1,90 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2015–2016
2017
2018–2019
2020-
Сибел
ВБ-Веранкласик-Аква Протект
Лото-Судал
АГ2Р-Ла Мондијал
Последна промена
23 ноември 2022

Лауренс Насен (холандски: Lawrence Naesen; р. 28 август 1992) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.[1] Тој е брат на велосипедистот Оливер Насен, кој е исто така член на екипата АГ2Р Ситроен Тим.

Во септември 2017 година било објавено дека Насен ќе се приклучи на Лото-Судал со двегодишен договор почнувајќи од сезоната 2018.[2] По истекот на договорот се приклучил на АГ2Р-Ла Мондијал.[3]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2016
5. Меморијал Филипе ван Конингсло
6. Сиркут де Валони
2017
3. Велосипедски класик Брухе
5. Хејстсе Пејл
5. Дварс дор де Вламсе Арденен
2019
6. Фландриско првенство
7. Класик Бредене-Коксајде
8. Трка околу Франкфурт
9. Омлоп ван хет Хутланд
10. Нокере Курсе
10. Класик Фамен Арден
2020
7. Бриселски велосипедски класик
2021
8. Гран при д’Исберг
8. Париз-Шони
2022
10. Трофео Алкудија - Порт д’Алкудија

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2021 2022
Џиро 119 124
Тур
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. „AG2R Citroën Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „Two-year deal at Lotto Soudal for Lawrence Naesen“. cyclingnews.com. 26 септември 2017. Посетено на 26 септември 2017.
  3. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 December 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 January 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]