Матје ван дер Пул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матје ван дер Пул
Ван дер Пул на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеМатје ван дер Пул
Роден19 јануари 1995 (1995-01-19) (24 г.)
Капелен,  Белгија
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКорендон-Циркус
ДисциплинаВелокрос
Друмски велосипедизам
Планински велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачВелокрос
Универзален возач (друмски)
Аматерски клубови
2012–2013 ИКО Енертерм-БКСП
Значајни победи
Велокрос
Светски првенства (2015, 2019)
Европски првенства (2017, 2018)
Национални првенства (2015–2019)
Друмски велосипедизам

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2018)
Амстел Голд Рејс (2019)
Дварс дор Вландерен (2019)
Брабантсе Пејл (2019)

Матје ван дер Пул (холандски: Mathieu van der Poel; р. 19 јануари 1995) — холандски професионален велосипедист, кој моментално настапува во велокрос, планински и друмски велосипедизам, возејќи за професионалната континентална екипа Корендон-Циркус.[1]

Најпознат е по победата на Светското првенство во велокрос во Табор во 2015 и во Богенсе во 2019 година, Светското јуниорско друмско првенство во Фиренца 2013 година,[2] и два пати го освоил Светското јуниорско првенство во велокрос, во Коксејде 2012 година,[3] и Луисвил 2013 година; прв возач кој освоил повеќе титули на тоа ниво.[4] Покрај ова, Ван дер Пул го освоил националното друмско првенство во 2018 година,[5] како и изданијата во 2019 година на Дварс дор Вландерен,[6] Брабантсе Пејл[7] и Амстел Голд Рејс.[8]

Ран и личен живот[уреди | уреди извор]

Се родил во Капелен – сместено во покраината Антверпен, Белгија – Ван дер Пул доаѓа од семејство на професионални велосипедисти, неговиот брат Давид е исто така познат во велокросот, освојувајќи го националното првенство под 23 години во 2013 година.[9] Неговиот татко, Адри, бил шесткратен национален првак и го освоил светското првенство во 1996 година; исто така, бил двократен етапен победник на Тур де Франс и победник на неколку класици во текот на кариерата.[2] Неговиот дедо по мајчина страна Рајмон Пулидор,[10] француски велосипедист, бил освојувач на голема трка, Вуелта а Еспања 1964, и завршил на Тур де Франс три пати второпласиран во текот на кариерата.[11]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јуниорска кариера[уреди | уреди извор]

2009–2012[уреди | уреди извор]

Ван дер Пул го имал своето деби во велокрос во сезоната 2009–10, настапувајќи како кадет. Освоил неколку локални трки и на националното првенство завршил втор, петнаесет секунди зад првакот Ерик Крамер.[12] Се префрлил во младинските категории во сезоната 2010–11, и на крајот ги освоил повеќето трки на кои настапил; комбинирал со возење друмски трки летото 2011 година и го освоил националното младинско хронометарско првенство. Следната зима, Ван дер Пул настапувал како јуниор, и бил подоминантен од претходната сезона; од сите трки на кои настапил, само еднаш не завршил прв, кога бил трет зад Ваут ван Ерт и Кантен Жорги.[13] Исто така ги освоил јуниорските трки на националното,[14] европското,[15] и светското првенство,[3] секоја со голема разлика.[16]

2012–2013[уреди | уреди извор]

Ван дер Пул на Краватенкрос 2013

Во текот на друмската сезона 2012, Ван дер Пул ја постигнал првата победа на генерален пласман[17] на Рон де Вале; исто така го освоил пласманот за млад возач на истата трка и освоил сличен пласман на Тур ди Валроми кога завршил на шестото место во генералниот пласман. Ван дер Пул бил исто така член на холандската репрезентација на Светското првенство, каде настапил на јуниорската друмска трка; завршил заедно со главната група и бил најдобро пласиран Холанѓанец, на деветтото место.[18] Продолжувајќи кај што застанал минатата зима, сезоната 2012–13 во велокрос била беспрекорна; настапил на триесет трки и победил на сите нив.[19] Ја одбранил неговата европска титула во Обединетото Кралство,[20] додека во исто време ја задржал неговата холандска титула, истиот ден кога неговиот брат Давид го освоил првенството под 23 години.[9]

2013[уреди | уреди извор]

Еден месец по неговата холандска титула, Ван дер Пул станал првиот велосипедист кој ја одбранил неговата јуниорска светска титула, освојувајќи ја трката во Луисвил, Кентаки, пред колегата Мартејн Будинг.[21] Во друмската сезона 2013, Ван дер Пул настапил на неколку трки за Холандија во Купот на нациите. На Мировната трка, Ван дер Пул ја освоил воведната етапа[22] во група од шестмина; го имал водството на трката следниот ден, кога Мадс Педерсен го презел водството на трката до крајот на истата на поединечен хронометар. На крајот, Ван дер Пул ја завршил трката на третото место, зад Педерсен и Логан Овен.[23] Негов следен настап бил на Гран При Женерал Патон, каде сам – од 14. километар до целта[24] – стигнал до победа од шест секунди на втората и последна етапа на трката, завршувајќи втор на крајот на трката, пет секунди зад победникот Кристофер Лисон од Данска.[24][25] Исто така, ги освоил и бодовниот и планинскиот пласман.[25]

Ван дер Пул забележал етапни победи на трката Ен’Тернасионал-Рон Алп-Валроми; возејќи за Енертем-БКСП, освојувајќи го петчлениот спринт на воведната етапа,[26] и поразувајќи го Французинот Ели Жесбер при меѓусебниот спринт на завршната етапа,[27] со што го презел водството на трката со скоро половина минута предност пред Жесбер.[28] Пред неговиот следен настап на Купот на нациите, Ван дер Пул го освоил националното јуниорско друмско првенство.[29] На Трофеј Сентр Морбијан, Ван дер Пул ја освоил трката,[30] одбранувајќи го водството на трката од почетокот, освојувајќи го меѓусебниот спринт со Белорусинот Александар Рјабушенко на воведната етапа.[30] До Светското првенство, Ван дер Пул доминирал на Гран При Риблиланд, освојувајќи ги воведните три од четирите етапи на трката.[31] Го освоил тричлениот спринт за победа на воведната етапа,[31] пред соло-победата следниот ден[31] и победа на поединечниот хронометар во должина од 9 километри.[31] Педерсен бил подобар од Ван дер Пул во масовниот спринт на завршната етапа, но Ван дер Пул имал доволно разлика за победа на трката со 46 секунди пред Педерсен.[31]

Ван дер Пул на пат кон освојување златен медал на јуниорската друмска трка, на Светското друмско првенство 2013

Оваа форма го направила Ван дер Пул еден од фаворитите за Светските првенства,[32] каде ја предводел холандската екипа. Покрај друмската трка, Ван дер Пул настапил на јуниорскиот хронометар за Холандија, заедно со Сам Омен. Ван дер Пул завршил 50. од вкупно 84 возачи на патеката, со над минути зад крајниот светски првак Игор Декрене од Белгија.[33] На друмската трка, Ван дер Пул нападнал во последниот круг,[34] и стигнал до предводникот на трката Франк Бонамур од Франција; подоцна се оддалечил од него на завршното брдо Вија Салвијати – околу 5 километри од целта – и сам стигнал до победа за златен медал,[2] пред Педерсен и Албанецот Никај Илтјан.[35][36]

Сениорска кариера[уреди | уреди извор]

Ван дер Пул настапувал во категоријата под 23 години во велокрос сезоната 2013–14.[37] На првата трка во оваа класа, Ван дер Пул ја освоил ГП Марио де Клерк, поразувајќи го соперникот Џани Вермерш за дванаесет секунди.[38] Откако завршил трет на неговата прва трка во Светскиот куп,[39] Ван дер Пул ја освоил второта рунда од сезоната на Табор во Чешка, поразувајќи го повторно Вермерш за три секунди.[40] При тоа, Ван дер Пул станал прв возач по Нилс Алберт во 2004 година кој остварил победа во неговата прва година во категорија до 23 години.[41] Остварил и други победи во поголемите велокрос настапувања, како Рудерворде во Суперпрестиж следниот ден, доаѓајќи скоро минута пред другите возачи.[42] Го освоил сребрениот медал на Европското првенство во велокрос во Млада Болеслав во Чешка,[43] завршувајќи 23 секунди зад победникот Михаел Вантхуренхут.

Ван дер Пул станал професионалец со екипата БКСП-Пауерплус на почетокот на сезоната 2014, приклучувајќи му се на брат му Давид во екипата, потпишувајќи четиригодишен договор.[44] Пред да го направи тоа, Ван дер Пул го имал своето деби во категоријата елит на Схелдекрос Антверпен,[45] во декември 2013; Ван дер Пул настапил заедно со професионалци бидејќи немало трка до 23 години. Завршил втор на трката, пет секунди зад неговиот иден колега Нилс Алберт,[46] претекнувајќи ги Филип Валслебен и Роб Петерс во завршните метри.[47] Повторно завршил втор зад Алберт десет дена подоцна на Гран При де Стер Синт-Никлас, губејќи во меѓусебниот спринт.[48] Ја завршил 2013 со четврта победа во Суперпрестиж во сезоната.[49]

Откако завршил втор зад Ваут ван Ерт на неговата воведна трка во 2014 година на Гран При Свен Нис,[50] Ван дер Пул ја обезбедил титулата во Светскиот куп под 23 години со неговата четврта победа во сезоната, на Меморијал Романо Скоти во Рим.[51] Ја остварил првата професионална победа на Булс Класик Интернационал, поразувајќи ги Тејс ван Амеронген и Роб Петерс.[52] На неговата прва сениорска друмска трка, Ван дер Пул завршил седми на Омлоп дер Кемпен, која завршила со спринт на целта.

Неодамна започнал да настапува во крос-кантри во планински велосипедизам, поставувајќи цел да се појави на Летните олимписки игри 2020 во Токио. Во 2017 година завршил втор во Светскиот куп во Албштат зад светскиот првак Нино Шуртер. Во 2018 година ја извозел целата сезона од Светскиот куп завршувајќи втор на крај и трет на Светското првенство во Ленцерхајде, освојувајќи го националното првенство. На Европското првенство во Глазгов, Ван дер Пул настапил во крос-кантри и на друмската трка, освојувајќи го сребрениот медал на втората трка.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велокрос[уреди | уреди извор]

2009–2010
2. Национално кадетско првенство
2010–2011
1. MaillotHolanda.svg Национално кадетско првенство
2011–2012
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско првенство
1. UEC Champion Jersey.svg Европско јуниорско првенство
1. MaillotHolanda.svg Национално јуниорско првенство
1. Краен пласман Светски јуниорски куп
1. Велокрос Табор
1. Дејненкрос Коксејде
1. Велокрос Лиевин
1. ГП Адри ван дер Пул
1. Краен пласман Јуниорски Суперпрестиж
1. Велокрос Зонховен
1. Болекескрос
1. Велокрос Гавере
1. Суперпрестиж Гитен
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
Јуниорски Газет ван Антверпен
1. Гран при ван Хаселт
1. Гран при Руемур
1. Азенкрос
1. Гран при Свен Нис
1. Слејтингспрејс Остмале
1. Велокрос Калмтхут (јуниори)
2012–2013
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско првенство
1. UEC Champion Jersey.svg Европско јуниорско првенство
1. MaillotHolanda.svg Национално јуниорско првенство
1. Краен пласман Светски јуниорски куп
1. Велокрос Табор
1. Велокрос Плзењ
1. Дејненкрос Коксејде
1. Гран при Ерик де Влеминк
1. Меморијал Романо Скоти
1. Гран при Адри ван дер Пул
1. Краен пласман Јуниорски Суперпрестиж
1. Велокрос Рудерворде
1. Велокрос Зонховен
1. Болекескрос
1. Велокрос Гавере
1. Суперпрестиж Гитен
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
Јуниорски бпост банк трофеј
1. ГП Марио де Клерк
1. Велокрос Копенберг
1. Гран при Свен Нис
1. Слејтингспрејс Остмале
1. Велокрос Калмтхут (јуниори)
2013–2014
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство под 23 години
1. Краен пласман Светски куп под 23 години
1. Велокрос Плзењ
1. Дејненкрос Коксејде
1. Гран при Ерик де Влеминк
1. Меморијал Романо Скоти
2. Велокрос Намур
2. Гран при Номе
3. Кауберг Велокрос
Суперпрестиж под 23 години
1. Велокрос Рудерворде
1. Болекескрос
1. Суперпрестиж Гитен
1. Суперпрестиж Дигем
бпост банк трофеј под 23 години
1. ГП Марио де Клерк
2. Гран при ван Хаселт
2. Гран при Свен Нис
2. Краватенкрос
2. Слејтингспрејс Остмале
3. Велокрос Копенберг
3. Гран при Руемур
1. Булс Класик Интернационал (елит)
1. Вламсе Индустрипрејс Босдуин
2. Европско првенство под 23 години
2. Схелдекрос Антверпен (елит)
2. Гран при Де Стер Синт Никлас (елит)
3. Светско првенство под 23 години
2014–2015
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство
Светски куп
1. Гран при Адри ван дер Пул
2. Велокрос Намур (под 23)
3. Дејненкрос Коксејде
3. Гран при Ерик де Влеминк (под 23)
1. Краен пласман Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Гитен
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
2. Нордзекрос
3. Велокрос Рудерворде
бпост банк трофеј
1. Краватенкрос
2. ГП Марио де Клерк
2. Фландриенкрос
2. Азенкрос
1. Схелдекрос Антверпен
1. Васландкрос
1. Велокрос Левен
1. Булс Класик Интернационал
1. Судал Велокрос Мастерс Варегем
3. Вламсе Дрејвенвелдрит Оверејсе
2015–2016
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство
Светски куп
1. Велокрос Намур
1. Гран при Ерик де Влеминк
1. Веокрос Лињер ен Бери
1. Гран при Адри ван дер Пул
3. Дејненкрос Коксејде
Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
бпост банк трофеј
2. Схелдекрос Антверпен
1. Вламсе Дрејвенвелдрит Оверејсе
1. Веверсмисдагкрос
1. Кастелкрос Зонебеке
2. Зилвермеркрос
2016–2017
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство
1. Краен пласман Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Гитен
1. Велокрос Зонховен
1. Велокрос Рудерворде
1. Велокрос Гавере
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
2. Гран при де ла Регион Валон
ДВВ Верзекеринген Трофеј
1. Фландриенкрос
1. Схелдепрејс Антверпен
1. Краватенкрос
Брико Крос Трофеј
1. Беренкрос
1. Велокрос Восенхол-Малдегем
1. Вестингкрос
1. ГП ван Брабант
1. Зилвермеркрос
1. Вламсе Дрејвенвелдрит Оверејсе
1. Национале Велокрос Отегем
1. Велокрос Левен
2. Светско првенство
2. Европско првенство
2. Нилс Алберт
2. Слејтингспрејс Остмале
8. Краен пласман Светски куп
1. Кауберг Велокрос
1. Полдеркрос Зевен
1. Велокрос Намур
2017–2018
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско првенство
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство
1. Краен пласман Светски куп
1. Џингл Крос Ајова
1. Ватерло Висконсин
1. Дејненкрос Коксејде
1. КросДенмарк
1. Гран при Ерик де Влеминк
1. Гран при Номе
1. Гран при Адри ван дер Пул
2. Полдеркрос Зевен
3. Велокрос Намур
1. Краен пласман ДВВ Верзекеринген Трофеј
1. Велокрос Копенберг
1. Фландриенкрос
1. Гран при Руемур
1. Схелдекрос Антверпен
1. Азенкрос
1. Гран при Свен Нис
1. Краватенкрос
2. ГП Марио де Клерк
1. Краен пласман Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Гитен
1. Велокрос Зонховен
1. Велокрос Рудерворде
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
3. Велокрос Гавере
Брико Крос Трофеј
1. ГП Стад Екло
1. Беренкрос
1. Полдерскрос
1. Вестингкрос
2. Силвестеркрос
1. Трек куп
1. ГП ван Брабант
1. Вламсе Дрејвенвелдрит Оверејсе
1. Национале Велокрос Отегем
1. Слејтингспрејс Остмале
3. Светско првенство
2018–2019
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Европско првенство
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство
3. Краен пласман Светски куп
1. Велокрос Берн
1. Велокрос Табор
1. Дејненкрос Коксејде
1. Велокрос Намур
1. Гран при Ерик де Влеминк
1. Гран при Адри ван дер Пул
1. Краен пласман Суперпрестиж
1. Суперпрестиж Гитен
1. Велокрос Бом
1. Велокрос Рудерворде
1. Велокрос Гавере
1. Велокрос Зонховен
1. Суперпрестиж Дигем
1. Вламсе Ардбејенкрос
1. Нордзекрос
1. Краен пласман ДВВ Трофеј
1. Нил Јармаркт Велокрос
1. Фландриенкрос
1. Схелдекрос Антверпен
1. Азенкрос
1. Гран при Свен Нис
1. Брисел
1. Краватенкрос
Брико Крос
1. Беренкрос
1. ГП Марио де Клерк
1. Велокрос Восенхол-Малдегем
1. Вестингкрос
1. Амбианскрос
1. Васландкрос
1. Велокрос Отегем

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2011
1. MaillotHolanda.svg Национално младинско хронометарско првенство
2012
1. Краен пласман Ронде де Вале
1. Пласман за млад возач
1. Планински пласман Трофео Карлсберг
2. Ремушамп-Фериер-Ремушамп
3. Гран при Бати-Метало
2013
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско друмско првенство
1. MaillotHolanda.svg Националн јуниорско друмско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Гран при Риблиланд
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ITT)
1. Краен пласман Ен‘Тернасионал-Рон Алп-Валроми
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Краен пласман Трофеј Сентр Морбијан
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
2. Краен пласман Гран при Женерал Патон
1. Бодовен пласман
1. Планински пласман
1. Етапа 2
3. Краен пласман Кур де ла По (јуниори)
1. Етапа 1
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Балтичка тура
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 4
1. Ронде ван Лимбург
6. Краен пласман Трка Алзас
1. Етапа 3
7. Омлоп дер Кемпен
10. Светско првенство под 23 години
2015
4. Краен пласман Трка Алзас
6. Краен пласман Трка околу Белгија
6. Сиркут де Валони
2016
8. Ронде ван Лимбург
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Трка околу Белгија
1. Дварс дор хет Хагеланд
2. Велосипедски класик Брухе
2018
1. MaillotHolanda.svg Национално друмско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Букл де ла Мајен
1. Етапа 1
1. Ронде ван Лимбург
Арктичка трка на Норвешка
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2. Silver medal europe.svg Европско друмско првенство
2019
1. Амстел Голд Рејс
1. Дварс дор Вландерен
1. Брабантсе Пејл
1. Гран при де Денен
1. Етапа 1 Трка Анталија
4. Трка околу Фландрија
4. Гент-Вевелгем
10. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 1

Планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

2016
1. Етапа 2 Кипар Саншајн Куп #1
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Белгиски МТБ Челинџ
1. Етапа 1
1. Етапа 2
Светски куп
2. Албштат
8. Нове Мјесто
4. Светско првенство во маратон
2018
1. MaillotHolanda.svg Национално првенство во крос-кантри
2. Краен пласман Светски куп
3. Албштат
3. Вал ди Сол
3. Валнор
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во крос-кантри
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Белгиски МТБ Челинџ
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Светски куп
1. Нове Мјесто
2. Албштат

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Corendon-Circus maakt plannen voor 2019 bekend!“, „Корендон-Циркус“, Team Ciclismo Mundial BVBA, 18 декември 2018 (посет. 12 јануари 2019 г). (на (холандски))
 2. 2,0 2,1 2,2 Браун, Грегор. „Mathieu van der Poel wins junior road Worlds title“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 28 септември 2013 (посет. 2 ноември 2013 г).
 3. 3,0 3,1 Mathieu van der Poel Wins First Race of the World Championship in Koksijde“, „Cyclocross Magazine“, PFS, 28 јануари 2012 (посет. 2 ноември 2013 г).
 4. Mathieu Van Der Poel defends junior world cyclocross title“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 2 февруари 2013 (посет. 2 ноември 2013 г).
 5. Mathieu van der Poel claims Dutch title“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 јули 2018 (посет. 1 јули 2018 г).
 6. Декалуве, Брехт. „Instinct delivers Van der Poel to victory in Dwars door Vlaanderen“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 април 2019 (посет. 21 април 2019 г).
 7. Лонг, Џони. „Mathieu van der Poel shows incredible strength to win De Brabantse Pijl 2019“, „Cycling Weekly“, TI Media, 17 април 2019 (посет. 21 април 2019 г).
 8. Mathieu Van der Poel wins Amstel Gold Race“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 21 април 2019 (посет. 21 април 2019 г).
 9. 9,0 9,1 Broers Van der Poel beiden kampioen“, „De Gelderlander“, Koninklijke Wegener NV, 13 јануари 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 10. Le petit-fils de Raymond Poulidor champion du monde juniors“, „RFI.fr“, Radio France Internationale, 28 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (француски))
 11. 1957–1966: Anquetil 5–0 Poulidor“, „BBC Sport“, BBC, 29 јуни 2005 (посет. 3 ноември 2013 г).
 12. Erik Kramer and David van der Poel Dutch National Champions in the Youth Categories“, „Cyclocross Magazine“, PFS, 10 јануари 2010 (посет. 3 ноември 2013 г).
 13. Van Aert victorious in Junior race“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 октомври 2011 (посет. 3 ноември 2013 г).
 14. Van der Poel wins Dutch junior 'cross title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 јануари 2012 (посет. 3 ноември 2013 г).
 15. Van der Poel takes junior title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 ноември 2011 (посет. 3 ноември 2013 г).
 16. Ситон, Ден. „Mathieu van der Poel takes worlds Junior CX title“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 28 јануари 2012 (посет. 3 ноември 2013 г).
 17. Жаше, Фредерик. „Ronde des Vallées à Hémonstoir — Et. 3: Classements“, „Directvelo“, Association Le Peloton, 12 август 2012 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (француски))
 18. „Final Results / Résultats finaux: Road Race Men Juniors / Course en ligne Hommes Junior“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 ноември 2013. конс. 3 ноември 2013. 
 19. Мињо, Александар. „Van der Poel termine la saison invaincu!“, „Cyclism'Actu“, Swar Agency SPRLS, 25 февруари 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на French)
 20. Van der Poel repeats as European junior champion“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 ноември 2012 (посет. 3 ноември 2013 г).
 21. Вајсло, Лаура. „Dutch top medal count at Louisville 'cross Worlds“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 февруари 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 22. Жаше, Николас. „Course de la Paix Juniors — Et. 1: Classements“, „Directvelo“, Association Le Peloton, 2 мај 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (француски))
 23. The yellow Pedersen has closed up the Course de la Paix winning“, „Závod míru juniorů“, CK Slavoj Terezín, 10 мај 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 24. 24,0 24,1 UCI Juniors Nations Cup: The Danish increase lead“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 12 јули 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).[мртва врска]
 25. 25,0 25,1 „Wëntger Gemengeblad N°24“ [Wincrange Municipal Bulletin No. 24] (Portable Document Format). Wincrange.lu (Luxembourgish). Administration Communale de Wincrange. септември 2013. стр. 21. конс. 3 ноември 2013.  [мртва врска]
 26. Жаше, Николас. „Ain'Ternational Valromey Tour — Et. 1: Classements“, „Directvelo“, Association Le Peloton, 11 јули 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (француски))
 27. Mathieu Van der Poel wint Tour du Valromey“, „BN DeStem“, Koninklijke Wegener NV, 14 јули 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 28. Жаше, Фредерик. „Ain'Ternational Valromey Tour — Et. 4: Classements“, „Directvelo“, Association Le Peloton, 14 јули 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (француски))
 29. Welten beste nieuweling in Chaam“, „Brabants Dagblad“, Koninklijke Wegener NV, 24 јули 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 30. 30,0 30,1 UCI Juniors Nations Cup: France takes the lead in Brittany“, „UCI.ch“, Меѓународен велосипедистички сојуз, 7 август 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 31. 31,0 31,1 31,2 31,3 31,4 Holländer Mathieu van der Poel überlegener Sieger — GP Rüebliland ging in Brugg zu Ende“, „Radsport.ch“, Elite Timing GmbH, 2 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (германски))
 32. Браун, Грегор. „Logan Owen came close, but picked "the wrong moment to go"“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 28 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 33. Стоукс, Шејн. „Decraene earns junior title for Belgium“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 24 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 34. Mathieu van der Poel wins junior men's road race title“, „Sky Sports“, BSkyB, 28 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 35. Фаранд, Стивен. „Van der Poel wins junior men's world title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 28 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 36. Аткинс, Бен. „Mathieu van der Poel confirms cross talent to take junior road rainbow“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 28 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 37. Кејс, Крис. „Mathieu Van Der Poel v. Logan Owen: A tale of two juniors whose ending has yet to be written“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 2 февруари 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 38. Eeckhaut, Dimitri. „Mathieu van der Poel meteen beste belofte in Ronse“, „Het Laatste Nieuws“, De Persgroep Nederland, 13 октомври 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 39. Vanthourenhout wins World Cup in Valkenburg“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 октомври 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 40. Mathieu van der Poel prevails in Tabor World Cup“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 октомври 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 41. Хајмас, Питер. „Van der Poel quickly transitions to top of U23 cyclo-cross“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 октомври 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 42. Van der Poel victorious in first Superprestige round“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 октомври 2013 (посет. 3 ноември 2013 г).
 43. Van der Poel kan kunststukje niet herhalen bij EK beloften“, „Algemeen Dagblad“, AD NieuwsMedia, 3 ноември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 44. Broers Van der Poel worden prof bij BKCP“, „Sporza“, Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie, 20 септември 2013 (посет. 3 ноември 2013 г). (на (холандски))
 45. Мур, Кајл. „Young crossers Van der Poel and Van Aert confirming talent“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 8 декември 2013 (посет. 8 декемеври 2013 г).
 46. Albert triumphs at Scheldecross“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 декември 2013 (посет. 8 декември 2013 г).
 47. Мур, Кајл. „Albert triumphs in Scheldecross at Antwerp in BKCP sweep“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 7 декември 2013 (посет. 8 декември 2013 г).
 48. Fotofinish bezorgt Niels Albert zege tegen Mathieu Van der Poel“, „Sportwereld–Het Nieuwsblad“, Corelio, 18 декември 2013 (посет. 29 декември 2013 г). (на (холандски))
 49. Mathieu van der Poel wins Superprestige Diegem“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 декември 2013 (посет. 29 декември 2013 г).
 50. Van Aert wins GP Sven Nys U23“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 јануари 2014 (посет. 5 јануари 2014 г).
 51. Van der Poel powers to World Cup victory in Rome“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 јануари 2014 (посет. 5 јануари 2014 г).
 52. Mathieu van der Poel wins Boels Classic Internationale Cyclo-cross Heerlen“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 февруари 2014 (посет. 25 мај 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]