Тим Деклерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тим Деклерк
Деклерк во 2019 година
Лични податоци
Цело имеТим Деклерк
ПрекарЕл Трактор
Роден21 март 1989 (1989-03-21) (33 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,90 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2016

2017-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Квик-Степ Флорс
Последна промена
28 март 2020

Тим Деклерк (холандски: Tim Declercq; р. 21 март 1989 во Левен) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[2] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 1 Минстерланд Џиро
2011
1. MaillotBélgica.svg Национално друмско првенство под 23 години
Ронде ван Намен
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2012
1. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
6. Копа Берноки
10. Ронде ван Зеланд
2013
1. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
4. Краен пласман Триптих на планините и замоците
7. Тур ди Финистер
9. Схал Селс-Мерксем
2016
7. Дварс дор хет Хагеланд
7. Схал Селс-Мерксем
8. Ле Самин
2017
3. Гулегем Курсе
2019
1. Jersey blue.svg Планински пласман Волта ао Алгарве
7. Ле Самин
2020
5. Омлоп Хет Ниусблад
9. Ле Самин

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур СО
Jersey red.svg Вуелта 129 78

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  3. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]