Критериум ди Дофине 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2020 Cycling (road) pictogram.svg
5e étape du Critérium du Dauphiné 2020 Peloton.jpg
Детали за трката
Издание72. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи5
Датуми12 – 16 август
Растојание817,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКлермон-Феран
ОдредиштеМежев
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај106
Просечна брзина37,587 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Даниел Мартинес (ЕФ Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Гијом Мартен (Кофидис) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиESP Давид де ла Крус (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Даниел Мартинес (ЕФ Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенNED Џамбо-Висма Wikidata-logo S.svg
◀20192021▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2020 — 72. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 12 и 16 август како деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Првично требала да се одржи помеѓу 31 мај и 7 јуни,[1] но била одложена поради пандемијата на КОВИД-19 во Франција.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Дополнително, три професионални континентални екипи добиле специјални покани, со што имало вкупно 22 екипи. Секоја од нив настапила со по седум возачи на трката. Од 161 возач кои ја започнале трката, само 106 завршиле.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (4)

Рута[уреди | уреди извор]

На 24 февруари 2020 година, организаторите на трката, Amaury Sport Organisation (ASO), ја објавиле рутата со презентација во Лион.[4]

Рутата првично била закажана да има осум етапи.[1]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg12 авгКлермон-Феран – Сен Кристо ан Жарез
ридеста етапа
218,5BEL Ваут ван Ерт Wikidata-logo S.svgBEL Ваут ван Ерт Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg13 авгВјена – Кол де Порт
планинска етапа
181SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg14 авгКоренк – Сен Мартен де Белвил
планинска етапа
175,5ITA Давиде Формоло Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg15 авгЈужин – Межев
планинска етапа
173GER Ленард Кемна Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg16 авгМежев – Межев
планинска етапа
153,5USA Сеп Кус Wikidata-logo S.svgCOL Даниел Мартинес Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма5ч 27' 42
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3. COL Еган Бернал Инеос+ 0
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
6. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 0
7. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 0
8. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
10. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма5ч 27' 32
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
3. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 6
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 10
5. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 10
6. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 10
7. COL Серхио Игита ЕФ Про Сајклинг+ 10
8. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 10
9. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 10
10. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма3ч 39' 40
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 8
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 8
4. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 8
5. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 10
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 10
7. COL Даниел Мартинес ЕФ Про Сајклинг+ 10
8. ESP Микел Ланда Бахреин-Мекларен+ 10
9. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 10
10. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 10
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма9ч 07' 12
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 12
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 14
4. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 16
5. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 18
6. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 20
7. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 20
8. ESP Микел Ланда Бахреин-Мекларен+ 20
9. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 20
10. COL Даниел Мартинес ЕФ Про Сајклинг+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Давиде Формоло ОАЕ Емирати4ч 06' 56
2. SLO Примож Роглич жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма+ 33
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 33
5. COL Даниел Мартинес ЕФ Про Сајклинг+ 33
6. ESP Микел Ланда Бахреин-Мекларен+ 33
7. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 33
8. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 33
9. RUS Павел Сиваков Инеос+ 39
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 39
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма13ч 14' 35
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
3. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 20
4. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 24
5. ESP Микел Ланда Бахреин-Мекларен+ 26
6. COL Даниел Мартинес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 26
7. COL Еган Бернал Инеос+ 31
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 32
9. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 35
10. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое4ч 27' 56
2. ESP Давид де ла Крус ОАЕ Емирати+ 41
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 56
4. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 58
5. FRA Кени Елисонд Трек-Сегафредо+ 1' 02
6. ITA Фаусто Маснада ССС+ 1' 10
7. POL Михал Квјатковски Инеос+ 1' 19
8. SUI Марк Хирши Санвеб+ 1' 43
9. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3' 01
10. SLO Примож Роглич жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма+ 3' 01
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма17ч 45' 32
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
3. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 24
4. ESP Микел Ланда Бахреин-Мекларен+ 26
5. COL Даниел Мартинес ЕФ Про Сајклинг+ 26
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 32
7. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 35
8. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 35
9. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 1' 17
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Сеп Кус Џамбо-Висма3ч 58' 39
2. COL Даниел Мартинес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг+ 27
3. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 30
4. RUS Павел Сиваков Инеос+ 45
5. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 51
6. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 51
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 02
8. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 1' 04
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 06
10. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 1' 06
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Даниел Мартинес жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Про Сајклинг21ч 44' 58
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 29
3. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 41
4. SLO Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 56
5. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 38
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 43
7. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 2' 07
8. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 2' 14
9. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 2' 49
10. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow-bluebar.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey white dots on blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1 Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Михаел Шер Еган Бернал Џамбо-Висма
2 Примож Роглич Примож Роглич
3 Давиде Формоло Примож Роглич Давиде Формоло Даниел Мартинес
4 Ленард Кемна Давид де ла Крус
5 Сеп Кус Даниел Мартинес Ваут ван Ерт
На крај Даниел Мартинес Ваут ван Ерт Давид де ла Крус Даниел Мартинес Џамбо-Висма
  • На втората етапа, Дарил Импи, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На четвртата етапа, Ваут ван Ерт, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. На петтата етапа, Ван Ерт ја носел зелената маичка бидејќи Роглич повторно го предводел пласманот, не ја започнал етапата поради повреди.
  • На петтата етапа, ниеден возач не ја носел жолтата маичка, бидејќи првопласираниот Примож Роглич не ја започнал етапата поради повреди.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Long, Jonny (24 February 2020). „Critérium du Dauphiné 2020 route shakes up convention with zero time trialling before mountainous finish“. Cycling Weekly. Посетено на 28 February 2020.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams selected for 2020 Critérium du Dauphiné“. Посетено на 8 May 2020.
  4. „No time trial in mountainous 2020 Critérium du Dauphiné route“. Cycling News. 25 February 2020. Посетено на 28 February 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]