Михаел Шер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михаел Шер
Лични податоци
Цело имеМихаел Шер
Роден29 септември 1986 (1986-09-29) (35 г.)
Гојензе,  Швајцарија
Висина1,96 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПомошник
Аматерски клубови
2006 Хадимек
Професионални клубови
2006
2007–2009
2010-
Фонак
Астана
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
2 TTT етапи (2015, 2018)

Еднодневни трки и класици

MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак (2013)
Последна промена
2 мај 2020

Михаел Шер (германски: Michael Schär; р. 29 септември 1986) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Настапил на девет големи трки во неговата кариера и го освоил националното друмско првенство во 2013 година.[2] Настапил на Летните олимписки игри 2012.[3] Неговиот татко Роланд исто така бил олимписки велосипедист.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. MaillotSuiza.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
2005
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2006
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
10. Трка околу Фландрија за млади
2007
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Трка околу Саксонија
2012
9. Фландриско првенство
2013
1. MaillotSuiza.PNG Национално друмско првенство
7. Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 2 (TTT)
7. Краен пласман Трка околу Јута
2014
1. Етапа 2 Трка околу Јута
2015
1. Етапа 9 (ТТТ) Тур де Франс
1. Етапа 3 (ТТТ) Критериум ди Дофине
2016
2. Краен пласман Трка на Фјордовите
10. Краен пласман Трка околу Катар
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
Тур де Франс
1. Етапа 3 (ТТТ)
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 13 на Тур де Франс
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Свис
1. Етапа 3 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
3. Национално друмско првенство
9. Трка во чест на Големата војна
2019
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 4 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 99
Jersey yellow.svg Тур 103 49 СО 43 56 76 72 90 70
Jersey red.svg Вуелта 110

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „National Championship, Road, Elite, Switzerland (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 14 март 2015.
  3. 3,0 3,1 „Michael Schär Bio, Stats, and Results“. Olympics at Sports-Reference.com. Посетено на 1 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]