Тони Галопен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Галопен
Галопен на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеТони Галопен
Роден19 април 1988 (1988-04-19) (34 г.)
Дурдан,  Франција
Висина1,80 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2007–2009
2010–2011
2012–2013
2014–2017
2018-
Обер 93
Кофидис
РадиоШек-Нисан
Лото-Белисол
АГ2Р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2014)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2018)

Еднодневни трки и класици

Класика де Сан Себастијан (2013)
Гран при де Валони (2016)
Последна промена
22 декември 2018

Тони Галопен (француски: Tony Gallopin; р. 24 мај 1988) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата АГ2Р Ситроен Тим.

Кариера[уреди | уреди извор]

По две сезони со екипата РадиоШек-Леопард[1][2][3], Галопен ѝ се приклучил на екипата Лото-Белисол за сезоната 2014.[4]

На 13 јули 2014 година, Галопен заминал во бегство на деветтата етапа на Тур де Франс, добивајќи скоро 8 минути во однос на предводникот Винчецо Нибали и ја преземал жолтата маичка. Три дена подоцна, на единаесеттата етапа, Галопен избегал од главната група на завршниот спуст и ја освоил етапата.

Галопен се оженил со велосипедистката и поранешна француска друмска првенка Марион Рус на 18 октомври 2014 година.[5]

Ја освоил седмата етапа на Вуелта а Еспања 2018 откако нападнал во последните три километри.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
4. Хроно Шампеноа
9. Краен пласман Тур ду Хаут Анжу
2008
1. Париз-Тур за младинци
3. Трка околу Тирингија под 23 години
2009
4. Париз Мант ен Ивелин
7. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
8. ГП Кристал Енерџи
2010
1. Етапа 3 Трка околу Луксембург
1. Етапа 2 Тур де Лимузин
6. Краен пласман Букл де ла Мајен
10. Краен пласман Тур де л’Ен
2011
1. Флеш д’Емерод
2. Шоле По де Лоара
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
4. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 2
6. Полинорманд
6. Гран при де Плимелек-Морбијан
6. Трофео Магалуф-Палманова
8. Шатору Класик
9. Тур ду Дуа
9. Национално друмско првенство
9. Трофео Палма де Мајорка
10. Рут Адели
10. Трофео Инка
2012
3. Краен пласман Трка околу Оман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Трка околу Баварија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
10. Гран при Монтреал
2013
1. Класика де Сан Себастијан
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2014
1. Етапа 11 Тур де Франс
2. Гран при де Валони
3. Брабант Пејл
3. Гран при Монтреал
5. Класика де Сан Себастијан
6. Светско друмско првенство
6. Е3 Харелбеке
7. Краен пласман Етоал де Бесеже
9. Гран при Квебек
10. Краен пласман Париз-Ница
2015
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 4
4. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
4. Брабантсе Пејл
6. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 6
6. Амстел Голд Рјес
7. Светско друмско првенство
7. Џиро ди Ломбардија
8. ГП Квебек
9. Милано-Санремо
2016
1. Гран при де Валони
2. Класика де Сан Себастијан
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
2. Национално друмско првенство
3. Брабантсе Пејл
4. Краен пласман Трка околу Британија
6. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Гран при д’Увертир ла Марсејез
8. Краен пласман Париз-Ница
2017
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 5 (ITT)
2. Класика де Сан Себастијан
3. Краен пласман Волта ао Алгарве
5. Гран при д’Увертир ла Марсејез
6. ГП Монтреал
9. ГП Квебек
10. Краен пласман Париз-Ница
10. Краен пласман Трка околу Норвешка
2018
1. Jersey orange.svg Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 5 (ITT)
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
2. Национално хронометарско првенство
9. Гран при д’Увертир ла Марсејез

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Pink jersey Џиро
Yellow jersey Тур 78 СО 58 29 31 71 21 СО
golden jersey Вуелта 89 11

СО = се откажал; — = не учествувал

Други поголеми етапни трки[уреди | уреди извор]

Етапна трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Париз-Ница СО 41 10 6 8 10 28
Тирено-Адријатико СО
Волта а Каталуња
Трка околу Баскија СО СО
Тур де Романди
Критериум ди Дофине 32 33 27 30 44 38 31
Тур де Свис

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „РадиоШек-Нисан-Трен го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
  2. „Palmares de Tony Gallopin“. Cyclingbase.com. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
  3. „Bienvenue amis cyclards, ici news, photos et résultats de Tony Gallopin!!!“. Тони Галопен. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
  4. „Тони Галопен потпиша за Лото-Белисол“. Cyclingnews.com. Future plc. 6 август 2013. Посетено на 6 август 2013.
  5. „Gallopin et Rousse se sont mariés“. L'Equipe. 18 октомври 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]