Лилијан Калмежан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лилијан Калмежан
Калмежан во 2015 година
Лични податоци
Цело имеЛилијан Калмежан
Роден6 декември 1992 (1992-12-06) (30 г.)
 Франција
Висина1,84 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011–2013
2014–2015
Окситан ЦФ
Вандеја У
Професионални клубови
2016– Директ Енержи
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2017)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
24 мај 2018

Лилијан Калмежан (француски: Lilian Calmejane; р. 6 декември 1992) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ја освоил четвртата етапа на Вуелта а Еспања 2016,[2] негов прв настап на некоја голема трка. Во јуни 2017 бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[3] Ја остварил својата прва победа на Тур де Франс со соло бегство на 17 километри до целта на осмата етапа, и покрај тоа што се борел со грчеви во нозети во последните 5 километри.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
4. Краен пласман Ронд де л’Изар Арјеж
1. Етапа 2
1. Етапа 3 (ТТТ)
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 2
5. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 3
8. Краен пласман Тур Алзас
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2016
1. Етапа 4 Вуелта а Еспања
3. Краен пласман Тур Ла Прованс
8. Краен пласман Ла Медитеранен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Тур ди Финистер
10. Класик Ла Дром
2017
1. Jersey green.svg Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Jersey orange.svg Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 3
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
Тур де Франс
1. Етапа 8
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 3 и 8 на Тур де Франс
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Париз-Ница
3. Гран при д’Увертир ла Марсејез
5. Краен пласман Тур ди О Вар
6. Краен пласман Тур ди Лимузен
9. Класик Сид-Ардеш
10. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2018
1. Париз-Камемберт
1. Класик Ла Дром
3. Класик Сид-Ардеш
3. Гран при Сиклист ла Марсејез
5. Краен пласман Тур Ла Прованс
6. Краен пласман Етоал де Бесеже
8. ГП Мигел Индураин
9. Краен пласман Тур де л’Ен
10. Тур ди Финистер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lilian Calmejane“. ProCyclingStats. Посетено на 20 септември 2015.
  2. „71st Vuelta a España: Stage 4: Betanzos › San Andrés de Teixido“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2016.
  3. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.
  4. „Stage 8 - Dole > Station des rousses - Tour de France 2017“. Letour.fr. Посетено на 9 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]