Тур де Свис 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Свис 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание82. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи9
Датуми9 – 17 јуни
Растојание1.215,4 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеФрауенфелд
ОдредиштеБелинцона
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај137
Просечна брзина41,244 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Марк Кристијан (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
МладинскиESP Енрик Мас (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2018 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2018) — 82. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 9 и 17 јуни како дваесетичетврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Австралиецот Ричи Порт од екипата БМЦ Рејсинг Тим.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Три професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg9 јунФрауенфелд – Фрауенфелд
екипен хронометар
18,3USA БМЦ Рејсинг Тим Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg10 јунФрауенфелд – Фрауенфелд
ридеста етапа
155SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg11 јунОберштамхајм – Ганзинген
ридеста етапа
182,8ITA Сони Колбрели Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg12 јунГанзинген – Гштад
среднопланинска етапа
189,2DEN Кристофер Јул-Јенсен Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg13 јунГштад – Лојкербад
планинска етапа
155,7ITA Диего Улиси Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg14 јунФиш – Гомисвалд
планинска етапа
186DEN Серен Краг Андерсен Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg15 јунЕшенбах – Ароза
планинска етапа
170,5COL Наиро Кинтана Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg16 јунБелинцона – Белинцона
рамна етапа
123,8FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
9 Wikidata-logo S.svg17 јунБелинцона – Белинцона
индивидуален хронометар
34,1SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Интермарше-Ванти-Жобер Материо 20' 18
2. Тим ДСМ + 20
3. Квик-Степ Алфа Винил Тим + 27
4. Бора-Хансгрое + 27
5. Тим БајкЕксчејнџ + 29
6. Мовистар Тим + 33
7. Тим Бахреин Викториус + 36
8. Групама-ФДЖ + 45
9. Катјуша-Алпесин + 46
10. ОАЕ Тим Емирати + 50
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим20' 18
2. AUS Ричи Порт црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. BEL Грег ван Авермат светлосина маичка за предводникот на планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 20
6. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 20
7. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 20
8. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 20
9. AUS Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 25
10. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 50' 09
2. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
5. UKR Марк Падун Бахреин-Мерида+ 0
6. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
7. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
8. BEL Грег ван Авермат светлосина маичка за предводникот на планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 10' 24
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 20
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 23
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 23
9. AUS Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 28
10. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида4ч 39' 51
2. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. SUI Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 0
5. DEN Магнус Корт Астана+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
10. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим8ч 50' 15
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 23
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 23
9. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
10. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Кристофер Јул-Јенсен Мичелтон-Скот4ч 35' 56
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 8
3. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 8
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
5. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 8
6. DEN Магнус Корт Астана+ 8
7. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 8
8. SUI Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 8
9. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 8
10. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 8
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим13ч 26' 19
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
5. SVK Петер Саган црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 16
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 17
7. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 23
8. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 23
9. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 30
10. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати3ч 37' 31
2. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 0
3. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 0
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
5. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
6. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 0
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 0
8. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 0
10. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим17ч 03' 53
2. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 20
3. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 20
4. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 21
5. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 29
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 33
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 36
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 40
9. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 46
10. ESP Микел Ланда Мовистар+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб4ч 59' 53
2. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 10
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 24
4. BEL Максим Монфор Лото-Судал+ 25
5. FRA Сирил Готје АГ2Р Ла Мондијал+ 25
6. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 27
7. AUT Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 29
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 39
9. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 39
10. SUI Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 39
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим22ч 04' 13
2. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 32
3. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 32
4. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 33
5. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 41
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 45
7. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 48
8. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
9. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 58
10. ESP Микел Ланда Мовистар+ 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар4ч 01' 39
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 22
3. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 22
4. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 38
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 38
6. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 38
7. ESP Игор Антон Дименжн Дата+ 38
8. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 50
9. ESP Микел Ланда Мовистар+ 50
10. NED Сам Омен зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 59
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим26ч 06' 10
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 17
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 52
4. ESP Енрик Мас зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 53
5. NED Сам Омен Санвеб+ 1' 13
6. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 28
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 31
8. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 37
9. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 48
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ2ч 41' 07
2. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
7. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. AUS Мајкл Метјус црна маичка за предводникот на бодовниот пласманСанвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим28ч 47' 17
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 17
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 52
4. ESP Енрик Мас зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 53
5. NED Сам Омен Санвеб+ 1' 13
6. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 28
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 31
8. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 37
9. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 48
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим39' 44
2. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 19
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 23
4. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 26
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 26
6. RUS Павел Сиваков Тим Скај+ 37
7. AUS Камерон Мајер Мичелтон-Скот+ 37
8. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 38
9. GER Никијас Арнт Санвеб+ 44
10. POR Нелсон Оливеира Мовистар+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим29ч 28' 05
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 02
3. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 12
4. ESP Енрик Мас зелена маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 1' 20
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 21
6. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 47
7. NED Сам Омен Санвеб+ 1' 52
8. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 59
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 27
10. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 2' 41
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Свис 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2018 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[4]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[4] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[4] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[4] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[4]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со зелена маичка. Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само за возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[4]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[4]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Планински пласман
Jersey light blue.svg
Бодовен пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey green.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1 БМЦ Рејсинг Тим Штефан Кинг недоделена недоделена Сам Омен БМЦ Рејсинг Тим
2 Петер Саган Филипо Ѕаканти Келвин Вотсон
3 Сони Колбрели
4 Кристофер Јул-Јенсен Петер Саган
5 Диего Улиси Ричи Порт Ромен Сикар Мовистар Тим
6 Серен Краг Андерсен Марк Кристијан
7 Наиро Кинтана Мајкл Метјус Енрик Мас Астана
8 Арно Демар Петер Саган
9 Штефан Кинг
На крја Ричи Порт Марк Кристијан Петер Саган Енрик Мас Астана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 TG 2017, стр. 24–25.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]