Прејди на содржината

Алекси Гужар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекси Гужар
Гужар на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеАлекси Гужар
Роден5 март 1993(1993-03-05)(31 г.)
Руан,  Франција
Висина1,76 м[1]
Маса70 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубАГ2Р Ситроен Тим
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Аматерски клубови
2011
2012-2013
УССА Јуниор Павили Барентин
УССА Павили Барентин
Професионални клубови
2012

2014-
Веранда Ридо-Супер У (стажант)
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2015)
Последна промена
2 мај 2020

Алекси Гужар (француски: Alexis Gougeard; р. 5 март 1993 во Руан) — француски професионален велодромски и друмски велосипедист, насочен кон хронометрите. Станал професионалец во 2014 година како член на UCI World Tour екипата Аг2р-Ла Мондијал, каде уште е член.[2]

Бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015,[3] каде ја освоил својата прва етапна победа на некоја голема трка на деветнаесеттата етапа, правејќи го победничкиот напад од групата на бегството.[4]

Достигнувања

[уреди | уреди извор]
2011
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Краен пласман Гран при Риблиланд
1. Етапа 1
2. Европско јуниорско хронометарско првенство
2. Париз-Рубе (јуниори)
2012
2. Национално друмско првенство под 23 години
3. Краен пласман Крајц Брајц
2013
1. Пролог (ITT) Тур де л’Авенир
2. Краен пласман Куп де Насионс Вил Сагене
1. Етапа 1
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
2014
1. Класик Лоар Атлантик
1. Букл де л’Олн
2015
Вуелта а Еспања
1. Етапа 19
Награда за борбеност на етапа 19
1. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
1. Пласман за млад возач
1. Пролог
1. Класик Лоар Атлантик
1. Етапа 3 Четири дена Динкерк
4. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Пласман за млад возач
5. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2016
5. Омлоп Хет Ниусблад
Награда за борбеност на етапа 1 Тур Даун Андер
2017
1. Полинорманд
1. Планински пласман Тур де Валони
5. Национално хронометарско првенство
2018
4. Краен пласман Четири дена Динкерк
2019
1. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 3
1. Букл де л’Олн
6. Краен пласман Тур Поату-Шарант ен Нувел-Аквитан
Награда за борбеност на етапа 16 на Тур де Франс

Распоред на резултатите на големите трки

[уреди | уреди извор]
Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро
Тур 147 115
Вуелта 112 99 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

  1. 1,0 1,1 „Alexis Gougeard - Equipe cycliste AG2R La Mondiale“. Архивирано од изворникот на 2020-09-27. Посетено на 10 јули 2019.
  2. „Official presentation of the AG2R LA MONDIALE professional cycling team 2020“. АГ2Р-Ла Мондијал. Groupe AG2R La Mondiale. 10 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-10. Посетено на 1 јануари 2020.
  3. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. Виндзор, Ричард (11 септември 2015). „Tom Dumoulin extends his lead as Alexis Gougeard solos to Vuelta a España stage victory“. Cycling Weekly. Посетено на 11 септември 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]