Критериум ди Дофине 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Критериум ди Дофине 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 16 од 28
Critérium du Dauphiné course 2012.png
Рутата на Критериум ди Дофине 2012
Детали за трката
Датум(и) 3–10 јуни 2012
Етапи 7 + пролог
Растојание 1.051,7 км
Време 26ч 40' 46" (24.5 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Бредли Вигинс (Велика Британија) (Тим Скај)
Втор  Мајкл Роџерс (Австралија) (Тим Скај)
Трет  Кедел Еванс (Австралија) (БМЦ Рејсинг Тим)

Бодовен  Кедел Еванс (Австралија) (БМЦ Рејсинг Тим)
Планински  Кајетано Сармиенто (Колумбија) (Ликвигас-Канондејл)
Младински  Вилко Келдерман (Холандија) (Рабобанк)
Екипен Тим Скај
2011
2013

Критериум ди Дофине 2012 било 64. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине. Се одржувала од 3 до 10 јуни и била рангирана како настан во Светската турнеја на календарот на UCI, која е највисока категорија на една трка. Започнала во Гренобл, а завршила во Шател по седум изминати етапи и воведниот пролог. Трката е организирана од Amaury Sport Organisation, истата група, која го организира и Тур де Франс. Сметана е како главна подготовка за Тур де Франс, па оттука голем број на кандидати за генералниот пласман на големите трки учествуваат на Дофине.[1] Вклучувала планински етапи, како и поединечен хронометар, сличен на оној во должина, кој ги очекува возачите на Тур.

Трката била освоена втора година по ред од возачот на Тим Скај Бредли Вигинс,[2] кој ја бркал водечката маичка уште на почетокот на трката, зголемувајќи ја својата предност во водството по освојувањето на хронометарот на четвртата етапа и одржувајќи ја својата предност до крајот на трката. Со овој потфат, Вигинс станал само трет возач, кој ги освоил Дофине и Париз-Ница – Вигинс ја освоил оваа трка во март, како и априлската Тур де Романди – во иста година, веднаш зад Жак Анкетил (1963 и 1965) и Еди Меркс (1971), кои тоа го направиле претходно.[3]

Разликата помеѓу Вигинс и неговиот колега и вицешампион Мајкл Роџерс била една минута и седумнаесет секунди, а возачот на БМЦ Рејсинг Тим Кедел Еванс го заокружил подиумот, девет секунди зад Роџерс.[4] Во останатите пласмани на трката, возачот на Ликвигас-Канондејл Кајетано Сармиенто го освоил планинскиот пласман,[5] Еванс ја освоил зелената маичка за бодовниот пласман,[6] Возачот на Рабобанк Вилко Келдерман го освоил пласманот за млад возач,[7] додека Тим Скај завршиле на чело на екипниот пласман со над тринаесет минути, откако четири нивни членови завршиле во првите десет возачи на крајот на трката.[8]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI ProTeam екипи биле поканети автоматски и се обврзани да испратат нивен состав. Четири други екипи добиле дополнителни покани за трката и со тоа е создадена главната група од 22 екипи.[9] Сите 22 екипи исто така ќе учествуваат на Тур де Франс, подоцна во сезоната.[10]

Дваесет и двете екипи, кои се натпреварувале на трката се:[11]

Распоред[уреди | уреди извор]

Рутата за трката била објавена на 27 март 2012.[12]

Етапа Движење Должина Вид Датум Победник
П Гренобл 5,7 км History.gif поединечен хронометар 3 јуни  Лук Дарбриџ (АВС)
1 Сесин до Сен Вале 187 км умерено планинска 4 јуни  Кедел Еванс (АВС)
2 Ламастр до Сен Фелисијан 160 км планинска 5 јуни  Даниел Морено (ШПА)
3 Живор до Ла Клајет 167 км умерено планинска 6 јуни  Едвалд Боасон Хаген (НОР)
4 Вили Моргон до Бург ан Брес 53,5 км History.gif поединечен хронометар 7 јуни  Бредли Вигинс (ВБР)
5 Сен Триве сир Монан до Ромили 186,5 км планинска 8 јуни  Артур Вишо (ФРА)
6 Сен Албан Лејс до Морзин 167,5 км планинска етапа 9 јуни  Наиро Кинтана (КОЛ)
7 Морзин до Шател 124,5 км планинска етапа 10 јуни  Даниел Морено (ШПА)

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

3 јуни 2012 — Гренобл, 5,7 км, поединечен хронометар (ITT)[13]
Резултат од прологот и генералниот пласман по прологот
Возач Екипа Време
1  Лук Дарбриџ (АВС) Jersey yellow-bluebar.svg Jersey green.svg Jersey white.svg Орика-ГринЕЏ 6' 38"
2  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 1"
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 3"
4  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 3"
5  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 5"
6  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ + 5"
7  Паул Мартенс (ГЕР) Рабобанк + 5"
8  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 6"
9  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 6"
10  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 7"

Етапа 1[уреди | уреди извор]

4 јуни 2012 — Сесин до Сен Вале, 187 км[14]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим 4ч 36' 21"
2  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
3  Андреј Кашечкин (КАЗ) Астана и.в.
4  Насер Буани (ФРА) ФДЖ-БигМет + 4"
5  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Нисан + 4"
6  Борут Божич (СЛО) Астана + 4"
7  Гералд Чолек (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 4"
8  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен + 4"
9  Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 4"
10  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 4"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 4ч 43' 04"
2  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим + 1"
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 2"
4  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 2"
5  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 4"
6  Паул Мартенс (ГЕР) Рабобанк + 4"
7  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 5"
8  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 6"
9  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 6"
10  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Jersey white.svg Тим Скај + 6"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

5 јуни 2012 — Ламастр до Сен Фелисијан, 160 км[15]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Даниел Морено (ШПА) Катјуша 4ч 02' 38"
2  Жилјен Симон (ФРА) Сор-Сожасен и.в.
3  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Нисан и.в.
4  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
6  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк и.в.
7  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим и.в.
8  Јанез Брајкович (СЛО) Астана и.в.
9  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај и.в.
10  Тома Веклер (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 8ч 45' 42"
2  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим + 1"
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 2"
4  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 2"
5  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 4"
6  Паул Мартенс (ГЕР) Рабобанк + 4"
7  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 5"
8  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 6"
9  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 6"
10  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 7"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

6 јуни 2012 — Живор до Ла Клајет, 167 км[16]
Резултат од етапа 3
Rider Team Time
1  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај 4ч 22' 13"
2  Гералд Чолек (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3  Борут Божич (СЛО) Астана и.в.
4  Роџер Клуге (ГЕР) Аргос-Шимано и.в.
5  Мурило Фишер (БРА) Гармин-Баракуда и.в.
6  Тони Галопен (ФРА) Jersey white.svg РадиоШек-Нисан и.в.
7  Давиде Чимолаи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
8  Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк и.в.
9  Себастјен Ино (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
10  Џонатан Кантвел (АВС) Тим Саксо Банк и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 13ч 07' 55"
2  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 1"
3  Андриј Гривко (УКР) Астана + 2"
4  Карлос Баредо (ШПА) Рабобанк + 2"
5  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 4"
6  Паул Мартенс (ГЕР) Рабобанк + 4"
7  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 5"
8  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 6"
9  Андреј Амадор (КРИ) Мовистар Тим + 6"
10  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 7"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

7 јуни 2012 — Вили Моргон до Бурк ан Брес, 53,5 км, поединечен хронометар (ITT)[17]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 1ч 03' 12"
2  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 34"
3  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 1' 11"
4  Вилко Келдерман (ХОЛ) Рабобанк + 1' 25"
5  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 33"
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 33"
7  Лук Дарбриџ (АВС) Орика-ГринЕЏ + 1' 37"
8  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 43"
9  Дејвид Милар (ВБР) Гармин-Баракуда + 1' 51"
10  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк + 1' 53"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 14ч 11' 07"
2  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 38"
3  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 1' 20"
4  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1' 38"
5  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 44"
6  Вилко Келдерман (ХОЛ) Jersey white.svg Рабобанк + 1' 45"
7  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 48"
8  Дејвид Милар (ВБР) Гармин-Баракуда + 2' 00"
9  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк + 2' 02"
10  Андриј Гривко (УКР) Астана + 2' 18"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

8 јуни 2012 — Сен Триве сир Монан до Ромили, 186,5 км[18]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Артур Вишо (ФРА) ФДЖ-БигМет 4ч 42' 17"
2  Егои Мартинес (ШПА) Еускалтел-Еускади + 26"
3  Дмитри Фофонов (КАЗ) Астана + 26"
4  Реми ди Грегорио (ФРА) Кофидис + 26"
5  Кајетано Сармиенто (КОЛ) Ликвигас-Канондејл + 26"
6  Алберто Лосада (ШПА) Катјуша + 26"
7  Даниел Наваро (ШПА) Тим Саксо Банк + 26"
8  Максим Медерел (ФРА) Сор-Сожасен + 26"
9  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 46"
10  Бруно Пирес (ПОР) Тим Саксо Банк + 46"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 18ч 54' 23"
2  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 38"
3  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 1' 20"
4  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 1' 44"
5  Вилко Келдерман (ХОЛ) Jersey white.svg Рабобанк + 1' 45"
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 48"
7  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк + 2' 02"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2' 22"
9  Јанез Брајкович (СЛО) Астана + 2' 47"
10  Жером Копел (ФРА) Сор-Сожасен + 2' 55"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

9 јуни 2012 — Сен Албан Лејс до Морзин, 167,5 км[19]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим 4ч 46' 12"
2  Кедел Еванс (АВС) БМЦ Рејсинг Тим + 16"
3  Даниел Морено (ШПА) Катјуша + 24"
4  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај + 24"
5  Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 24"
6  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 24"
7  Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 24"
8  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 24"
9  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 24"
10  Ајмар Зубелдија (ШПА) РадиоШек-Нисан + 24"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 23ч 40' 59"
2  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 1' 20"
3  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим + 1' 36"
4  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 48"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2' 22"
6  Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 2' 58"
7  Јанез Брајкович (СЛО) Астана + 3' 07"
8  Вилко Келдерман (ХОЛ) Jersey white.svg Рабобанк + 3' 26"
9  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3' 44"
10  Тиџеј ван Гардерен (САД) БМЦ Рејсинг Тим + 3' 51"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

10 јуни 2012 — Морзин до Шател, 124,5 км[20]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Даниел Морено (ШПА) Катјуша 2ч 59' 37"
2  Луис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк и.в.
3  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим и.в.
4  Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
5  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Питер Венинг (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ и.в.
7  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
8  Дрис Девенин (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
9  Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
10  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 7"
Завршен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Бредли Вигинс (ВБР) Jersey yellow-bluebar.svg Тим Скај 26ч 40' 46"
2  Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 1' 17"
3  Кедел Еванс (АВС) Jersey green.svg БМЦ Рејсинг Тим + 1' 26"
4  Крис Фрум (ВБР) Тим Скај + 1' 45"
5  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2' 12"
6  Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 2' 58"
7  Јанез Брајкович (СЛО) Астана + 3' 07"
8  Вилко Келдерман (ХОЛ) Jersey white.svg Рабобанк + 3' 26"
9  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3' 34"
10  Ајмар Зубелдија (ШПА) РадиоШек-Нисан + 3' 50"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow-bluebar.svg
Планински пласман
Jersey white dots on red.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
П Лук Дарбриџ Лук Дарбриџ недоделена Лук Дарбриџ Лук Дарбриџ Орика-ГринЕЏ
1 Кедел Еванс Бредли Вигинс Џовани Бернодо Кедел Еванс Едвалд Боасон Хаген Тим Скај
2 Даниел Морено Блел Кадри Тони Галопен
3 Едвалд Боасон Хаген Џовани Бернодо Тони Галопен
4 Бредли Вигинс Вилко Келдерман
5 Артур Вишо Кајетано Сармиенто
6 Наиро Кинтана Кедел Еванс
7 Даниел Морено
На крај Бредли Вигинс Кајетано Сармиенто Кедел Еванс Вилко Келдерман Тим Скај

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Шлек се враќа во форма на Критериум ди Дофине“. Cycling News. Future Publishing Limited. 1 јуни 2012. Посетено на 1 јуни 2012.
 2. „Бредли Вигинс ги зголемува шансите за Тур де Франс по триумфот на Дофине“. BBC Sport. BBC. 10 јуни 2012. Посетено на 10 јуни 2012.
 3. Галагер, Брендан (10 јуни 2012). „Возачот од Тим Скај Бредли Вигинс победи на Критериум ди Дофине“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 10 јуни 2012.
 4. „Вигинс вторпат до победа на Дофине, пред Роџерс и Еванс“. The Sydney Morning Herald. Fairfax Media. Agence France-Presse. 10 јуни 2012. Посетено на 10 јуни 2012.
 5. „Етапата за Дани Морено, Виго оди за жолто!“. Velowire. Thomas Vergouwen. 10 јуни 2012. Посетено на 10 јуни 2012.
 6. „Возачот на БМЦ Еванс трет на Критериум ди Дофине“. БМЦ Рејсинг Тим. BMC Trading. 10 јуни 2012. Посетено на 10 јуни 2012.
 7. „Kelderman secures white jersey“. Рабобанк. Rabosport. 10 јуни 2012. Посетено на 10 June 2012.
 8. „Вигинс го освои Дофине“. Тим Скај. BSkyB. 10 јуни 2012. Посетено на 10 јуни 2012.
 9. Аткинс, Бен (26 април 2012). „Критериум ди Дофине ги објави четири дополнителни покани“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 31 мај 2012.
 10. „Аргос, Јуропкар помеѓу дополнително повиканите екипи на Дофине“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 26 април 2012. Посетено на 31 мај 2012.
 11. „Почетен список на Критериум ди Дофине 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 31 мај 2012.
 12. „Објавена е рутата за Критериум ди Дофине 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 март 2012. Посетено на 3 јуни 2012.
 13. „Пролог“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 14. „Етапа 1“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 15. „Етапа 2“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 16. „Етапа 3“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 17. „Етапа 4“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 18. „Етапа 5“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 19. „Етапа 6“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.
 20. „Етапа 7“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. Посетено на 31 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]