Прејди на содржината

Марк Саро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк Саро
Саро на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеМарк Саро
Роден10 јуни 1993(1993-06-10)(31 г.)
Вјерзон,  Франција
Висина1,82 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007
2008–2011
2012-2013
2014
СС Вјерзоне
УС Флорентес
Гидон Шалетоа
Арме де Тер
Професионални клубови
2014
2015–
FDJ.fr (стажант)
ФДЖ
Последна промена
25 мај 2020

Марк Саро (француски: Marc Sarreau; р. 10 јуни 1993 во Вјерзон) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
7. Гран при де ла Вил де Ножан сир Оас
2014
1. Краен пласман Тур ди Кантон де Сен Сир
1. Етапа 1
1. Букл ди О Вар
1. Париз-Шони
1. Етапа 2 Тур Ниверне Морван
1. Етапа 2 Тур де Сен Маритим
3. ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Ронд де л’Оас
2015
1. Етапа 3 Тур ди Поату-Шарант
4. Схелдепрејс
7. Гран При д’Изберг
2016
1. Етапа 1 (TTT) Ла Медитеранен
4. Париз-Бурж
9. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
10. Трофео Плаја де Палма
2017
1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
2. Гран При де Фурмје
2. Париз-Бурж
8. Схелдепрејс
2018
1. Ла Руе Туранжел
Сиркут де ла Сарт
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 1 Четири дена Динкерк
8. Гран При де Денен
9. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2019
1. Краен пласман Француски друмски куп
1. Париз-Бурж
1. Тур де Вандеја
1. Шоле-По де Лоар
1. Рут Адели
1. Бодовен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 3 Етоал де Бесеж
2. Гран При де Денен
2. Класик Лоар Атлантик
3. Ла Руе Туранжел
6. Тро-Бро Леон
2020
6. Трка Торкеј

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019
Џиро СО
Тур
Вуелта 131 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]