Трка околу Полска 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Полска 2019
Детали за трката
Издание76. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми3 – 9 август
Растојание1.036,2 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај110
Просечна брзина39,325 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRUS Павел Сиваков (Инеос)
ВторопласиранAUS Џеј Хиндли (Тим ДСМ)
ТретопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати)
ПланинскиGER Зимон Гешке (ССС)
СпринтерскиFRA Марк Саро (Групама-ФДЖ)
БорбеностFRA Шарл Плане (Ново Нордиск)
ЕкипенGBR Инеос
◀20182020▶
Документација

Трка околу Полска 2019 — 76. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 3 и 9 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од 22-годишниот возач на Тим Инеос, Павел Сиваков од Русија, по второто место на првата планинска етапа и завршувањето со групата на последната етапа. Сиваков ја презел водечката маичка по последната етапа, откако претходниот предводник Јонас Вингегор претрпел големи загуби. Сиваков завршил пред Џеј Хиндли од Тим Санвеб на шестата етапа и ја претекнал Австралиецот за 2 секунди, благодарение на временските бонуси. Диего Улиси од ОАЕ Тим Емирати го заокружил подиумот, 10 секунди зад Хиндли и 12 секунди зад Сиваков.

Кај другите пласмани, бодовниот пласман го освоил Марк Саро од Групама-ФДЖ, кој завршил трипати меѓу првите десет и останал на трката до крајот, додека другите спринтери се повлекле. Зимон Гешке од Ванти-Гобер го освоил планинскиот пласман, претекнувајќи го Томаш Марчињски на последниот ден по голема борба во рамки на бегството, додека Шарл Плане од Тим Ново Нордиск ја освоил пласманот за активен возач, откако бил во бегство на четири од шест друмски етапи и не го предводел пласманот само еден ден. Завршувајќи како деветти во генералниот пласман, возачот на Бора-Хансгрое, Рафал Мајка ја освоил наградата за највисоко пласиран полски возач, додека екипниот пласман ја освоил Тим Инеос.

Трката била нарушена од смртта на возачот на Лото-Судал, Бјорг Ламбрехт, откако паднал на третата етапа, удирајќи во бетонска банкина и умирајќи при операција во болница, каде бил пренесен со амбулантно возило.[3] Четвртата етапа не била од натпреварувачки карактер; туку, била скратена и возена како велосипедски марш.[4]

Распоред[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 3 авгКраковКраков
рамна етапа
рамна етапа
132GER Паскал Акерман GER Паскал Акерман
2 4 авгТарновске ГуриКатовице
рамна етапа
рамна етапа
153SLO Лука Мезгец GER Паскал Акерман
3 5 авгШлезиски стадион – Забже
рамна етапа
рамна етапа
150,5GER Паскал Акерман GER Паскал Акерман
4 6 авгЈавожно – Кочеж
планинска етапа
планинска етапа
133,7откажување на етапата GER Паскал Акерман
5 7 авгРудник за сол Вјеличка – Бјелско-Бјала
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
154SLO Лука Мезгец GER Паскал Акерман
6 8 авгЗакопане – Кошќелиско
планинска етапа
планинска етапа
160DEN Јонас Вингегор DEN Јонас Вингегор
7 9 авгБуковина Татшањска – Буковина Татшањска
планинска етапа
планинска етапа
153SLO Матеј Мохорич RUS Павел Сиваков

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле – Кофидис, Гаспром-РусВело and Тим Ново Нордиск, со што главната група имала 22 екипи.[6][7] Со исклучок на Трек-Сегафредо, кои имале шест возачи, секоја екипа настапила со седум возачи, со што на трката имало 153 возачи.[7] Од нив, 110 возачи на крајот ја завршиле трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)Национална екипа
 • POL Полска

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое2ч 57' 58
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
5. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
6. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
7. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8. POL Павел Франчак Полска+ 0
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое2ч 57' 48
2. POL Јакуб Качмарек сина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманПолска+ 3
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 4
4. FRA Шарл Плане фуксија маичка за предводникот во планинскиот пласманНово Нордиск+ 4
5. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 6
6. POL Адријан Курек Полска+ 7
7. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 9
8. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 9
9. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 10
10. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 10


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот3ч 32' 42
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
6. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
7. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
10. BEL Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое6ч 30' 26
2. FRA Шарл Плане фуксија маичка за предводникот во планинскиот пласмансина маичка за предводникот во спринтерскиот пласманНово Нордиск+ 1
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 2
4. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
5. POL Павел Франчак Полска+ 6
6. POL Јакуб Качмарек Полска+ 7
7. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 10
8. GBR Бен Свифт Инеос+ 12
9. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 12
10. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 13


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое3ч 29' 41
2. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
3. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
4. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
6. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
7. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
8. ITA Андреа Перон Ново Нордиск+ 0
9. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
10. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое9ч 59' 57
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 12
3. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 14
4. POL Павел Франчак Полска+ 16
5. POL Јакуб Качмарек Полска+ 17
6. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 18
7. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 20
8. GBR Бен Свифт Инеос+ 22
9. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 22
10. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 23


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапата била неутрализирана поради смртта на Бјорг Ламбрехт и иако била одржана немала натпреварувачки карактер.

Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот3ч 49' 55
2. ESP Едуард Прадес Мовистар+ 0
3. GBR Бен Свифт Инеос+ 0
4. CZE Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Енрико Батаљин Катјуша-Алпесин+ 0
8. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9. AUS Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 0
10. AUT Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на спринтерскиот пласманБора-Хансгрое18ч 06' 30
2. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
3. GBR Бен Свифт Инеос+ 16
4. ESP Едуард Прадес Мовистар+ 18
5. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 20
6. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 22
7. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 23
8. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 24
9. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 24
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 24


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јонас Вингегор Џамбо-Висма4ч 07' 13
2. RUS Павел Сиваков Инеос+ 0
3. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 0
4. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 10
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 10
8. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 10
9. AUS Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 10
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јонас Вингегор жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма22ч 13' 57
2. RUS Павел Сиваков Инеос+ 4
3. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 6
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
5. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 18
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 19
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 20
8. AUS Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 20
9. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 20
10. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 20


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич Бахреин-Мерида4ч 04' 42
2. USA Нилсон Паулес Џамбо-Висма+ 55
3. ITA Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 1' 07
4. ETH Цгабу Грмај Мичелтон-Скот+ 1' 19
5. POL Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 1' 32
6. ESP Даниел Наваро Катјуша-Алпесин+ 1' 57
7. SUI Килијан Франкини Групама-ФДЖ+ 1' 57
8. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 15
9. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 15
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 15

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RUS Павел Сиваков жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос26ч 20' 58
2. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 2
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 12
4. COL Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 14
5. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 14
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 15
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 16
8. AUS Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 16
9. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
10. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 16
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Полска 2019 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[8] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[9] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2019 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[10]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[9] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[10]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[9] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[11] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[11] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[9] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[10]

Постоел и пласман за полски возачи.[12] Се пресметувал и екипен пласман,[13] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Шарл Плане Јакуб Качмарек Јакуб Качмарек Бора-Хансгрое
2 Лука Мезгец Шарл Плане Павел Франчак
3 Паскал Акерман
4 неутрализирана етапа
5 Лука Мезгец Родриго Контрерас Симон Рекита
6 Јонас Вингегор Јонас Вингегор Марк Саро Томаш Марчињски Рафал Мајка Тим Инеос
7 Матеј Мохорич Павел Сиваков Зимон Гешке
На крај Павел Сиваков Марк Саро Зимон Гешке Шарл Плане Рафал Мајка Тим Инеос
 • На етапите 2 и 3, Фернандо Гавирија, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Паскал Акерман ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Поради истата причина, Дани ван Попел ја носел белата маичка на етапите 4 и 5, а Лука Мезгец ја носел белата маичка на шестата етапа.
 • На етапите 3, 4 и 5, Павел Франчак, кој бил втор во пласманот за активен возач, ја носел сината маичка, бидејќи првопласираниот Шарл Плане ја носел виолетовата маичка како предводник на планинскиот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Introduction to the 76th edition of the Tour de Pologne UCI World Tour“. Трка околу Полска. Посетено на 24 јули 2019.
 3. „Bjorg Lambrecht dies at age 22“. Cycling News. 5 August 2019. Посетено на 5 August 2019.
 4. „2019 Tour de Pologne Stage 4 Neutralization“. tourdepologne.pl. 5 August 2019. Посетено на 6 August 2019.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „2019 Tour de Pologne Invited Teams“. Tour de Pologne. Посетено на 24 July 2019.
 7. 7,0 7,1 „Start List Tour de Pologne“. Tour de Pologne. Посетено на 7 August 2019.
 8. Roadbook 2019, стр. 26–27.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Roadbook 2019, стр. 19.
 10. 10,0 10,1 10,2 Roadbook 2019, стр. 28.
 11. 11,0 11,1 Roadbook 2019, стр. 27.
 12. Roadbook 2019, стр. 30.
 13. Roadbook 2019, стр. 29.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]