Херман Пернштајнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херман Пернштајнер
Пернштајнер на Трката околу Австрија 2019
Лични податоци
Цело имеХерман Пернштајнер
Роден7 август 1990 (1990-08-07) (31 г.)
Оберварт,  Австрија
Висина1,68 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Планински велосипедизам
Улогавозач
Последна промена
31 јануари 2020

Херман Пернштајнер (германски: Hermann Pernsteiner; р. 7 август 1990) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Во август 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
6. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Jersey pink.svg Пласман за австриски возач
2017
1. Jersey light blue.svg Краен пласман Тур д’Азербејџан
6. Краен пласман Трка околу Словенија
10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2018
1. Гран Премио ди Лугано
2. Краен пласман Трка околу Австрија
2. Краен пласман Трка околу Јапонија
6. Национално друмско првенство
2019
6. Национално друмско првенство
2020
10. Краен пласман Тур Даун Андер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Останек, Даниел (26 декември 2019). „2020 Team Preview: Bahrain McLaren“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]