Тур Даун Андер 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур Даун Андер 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание22. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи6
Датуми21 – 26 јануари 2020
Растојание870,2 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеТанунда
ОдредиштеВилунга Хил
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај132
Просечна брзина42,204 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Зимон Гешке (ССС) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Јаспер Филипсен (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиUSA Џои Роскопф (ССС) Wikidata-logo S.svg
МладинскиRUS Павел Сиваков (Инеос) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Инеос Wikidata-logo S.svg
◀ 20192021
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2020 — 22. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 21 и 26 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 20 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин Мекларен
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. FRA Кофидис
 7. BEL Декојнинк-Квик Степ
 8. USA ЕФ Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. ISR Израел старт-ап нејшн
 11. BEL Лото Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. RSA НТТ Про Сајклинг
 15. GBR Инеос
 16. NED Џамбо-Висма
 17. GER Санвеб
 18. USA Трек-Сегафредо
 19. UAE ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1. AUS УниСА-Австралија

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg21 јанТанунда – Танунда
рамна етапа
150IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg22 јанВудсајд – Стирлинг
ридеста етапа
135,8AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg23 јанАнли – Паракомб
среднопланинска етапа
131,8AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg24 јанНорвуд – Мареј Бриџ
ридеста етапа
152,8AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg25 јанГленелг – Виктор Харбор
среднопланинска етапа
149,1ITA Џакомо Ницоло Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg26 јанМекларен Вал – Вилунга Хил
среднопланинска етапа
151,5GBR Метју Холмс Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ3ч 28' 54
2. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3. SVK Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Елија Вивијани Кофидис+ 0
5. GER Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
6. NOR Кристофер Халворсен ЕФ Про Сајклинг+ 0
7. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
8. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9. AUS Сем Велсфорд УниСА-Австралија+ 0
10. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет портокалова маичка за предводникот во генералниот пласмансина маичка за предводникот на бодовниот пласманДекојнинк-Квик Степ3ч 28' 44
2. BEL Јаспер Филипсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 4
3. SVK Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 6
4. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 7
5. AUS Џарад Дризнерс УниСА-Австралија+ 7
6. GBR Кристофер Лолес Инеос+ 8
7. AUS Дилан Сандерленд НТТ Про Сајклинг+ 8
8. AUS Нејтан Хас Кофидис+ 9
9. AUS Мајкл Сторер Санвеб+ 9
10. ITA Елија Вивијани Кофидис+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 29' 01
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3. AUS Нејтан Хас Кофидис+ 0
4. BEL Јаспер Филипсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Фабио Фелине Астана+ 0
6. ITA Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7. NED Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
9. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманЛото-Судал6ч 56' 15
2. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 1
4. BEL Јаспер Филипсен сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 4
5. AUS Нејтан Хас Кофидис+ 5
6. AUS Џарад Дризнерс УниСА-Австралија+ 7
7. AUS Дилан Сандерленд НТТ Про Сајклинг+ 8
8. GBR Кристофер Лолес Инеос+ 8
9. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 8
10. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо3ч 14' 09
2. AUS Роберт Пауер Санвеб+ 5
3. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 5
4. AUS Роан Денис Инеос+ 5
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 5
6. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 5
7. NED Дилан ван Барле Инеос+ 5
8. GER Зимон Гешке ССС+ 5
9. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 5
10. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманТрек-Сегафредо10ч 10' 24
2. RSA Дарил Импи сина маичка за предводникот на бодовниот пласманМичелтон-Скот+ 6
3. AUS Роберт Пауер Санвеб+ 9
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 11
5. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 14
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 15
7. GER Зимон Гешке ССС+ 15
8. AUS Роан Денис Инеос+ 15
9. NED Дилан ван Барле Инеос+ 15
10. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 29' 08
2. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4. GER Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
5. ITA Алберто Даинесе Санвеб+ 0
6. EST Мартин Лас Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 0
8. SVK Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
9. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
10. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманТрек-Сегафредо13ч 39' 32
2. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 3
3. AUS Роберт Пауер Санвеб+ 8
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 11
5. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 14
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 15
7. GER Зимон Гешке ССС+ 15
8. AUS Роан Денис Инеос+ 15
9. NED Дилан ван Барле Инеос+ 15
10. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг3ч 32' 45
2. ITA Симоне Консони Кофидис+ 0
3. IRL Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. DEN Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6. GER Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
7. NOR Кристофер Халворсен ЕФ Про Сајклинг+ 0
8. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
9. ITA Фабио Фелине Астана+ 0
10. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманМичелтон-Скот17ч 12' 15
2. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 2
3. AUS Роберт Пауер Санвеб+ 9
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 13
5. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 16
6. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
7. GER Зимон Гешке ССС+ 17
8. AUS Роан Денис Инеос+ 17
9. NED Дилан ван Барле Инеос+ 17
10. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Метју Холмс Лото-Судал3ч 24' 54
2. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 3
3. ITA Мануеле Боаро Астана+ 4
4. FRA Бруно Армирали Групама-ФДЖ+ 7
5. AUS Мајкл Сторер Санвеб+ 7
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 7
8. GER Зимон Гешке ССС+ 7
9. NED Дилан ван Барле Инеос+ 7
10. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 23
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт портокалова маичка за предводникот во генералниот пласманТрек-Сегафредо20ч 37' 08
2. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 25
3. GER Зимон Гешке ССС+ 25
4. AUS Роан Денис Инеос+ 25
5. NED Дилан ван Барле Инеос+ 25
6. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 30
7. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 37
8. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 46
9. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 52
10. AUT Херман Пернштајнер Бахреин-Мекларен+ 54
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур Даун Андер 2020 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[5] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2020 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со сина маичка.[5] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[5] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[5] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1995 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“. Победникот на наградата наредната етапа го носел црвениот број.[5]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey orange.svg
Планински пласман
Jersey blackdots.png
Спринтерски пласман
Jersey blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Најборбен возач
Jersey red number.svg
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Џарад Дризнерс Сем Бенет Јаспер Филипсен Џои Роскопф ОАЕ Тим Емирати
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Џои Роскопф Јаспер Филипсен Лауренс де Вресе
3 Ричи Порт Ричи Порт Дарил Импи Павел Сиваков Мајлс Скотсон Мичелтон-Скот
4 Кејлеб Јуан Јаспер Филипсен Лауренс де Вресе
5 Џакомо Ницоло Дарил Импи Мадс Педерсен
6 Метју Холмс Ричи Порт Лук Роу Тим Инеос
На крај Ричи Порт Џои Роскопф Јаспер Филипсен Павел Сиваков недоделена Тим Инеос

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Teams and Riders – Men's“. Тур Даун Андер. Посетено на 20 јануари 2020.
 4. „Тур Даун Андер 2020“. ProCycling.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Winner Categories“. Tour Down Under. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]