Рафаел Валс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рафаел Валс
Лични податоци
Цело име Рафаел Валс Фери
Роден 25 јуни 1987 (1987-06-25) (31 г.)
Кокентаина,  Шпанија
Висина 1,79 м
Маса 64 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мовистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2008
Релакс-ГАМ (стажант)
Скот-Американ Биф (стажант)
Професионални клубови
2009

2010–2011
2012–2013
2014–2015
2016-2017
2018-
Бургос Монументал-Кастилја и Леон
Футон-Сервето-Фуџи
Вакансолел-ДКМ
Лампре-Мерида
Лото-Судал
Мовистар Тим
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Оман (2015)
Последна промена
25 јануари 2018

Рафаел Валс Фери (шпански: Rafael Valls Ferri; р. 25 јуни 1987 во Кокентаина) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Валс го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2013[2] и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[3]

Во 2015 година, Валс ја имал својата најголема победа со освојувањето на Трката околу Оман и четвртата етапа на трката.[4] Во септември 2015 година било објавено дека Валс ќе се приклучи на Лото-Судал од 2016 година на двегодишен договор.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
9. Краен пласман Гран при ду Португал
2009
4. Краен пласман Сиркуто Монтањес
10. Краен пласман Тур де л’Авенир
2010
2. Трофео Инка
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 2
Jersey red.svg Планински пласман
9. Трофео Деја
2014
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2015
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Оман
1. Етапа 4
8. Краен пласман Париз-Ница
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2016
8. Краен пласман Тур Даун Андер
2017
7. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Краен пласман Критериум ди Дофине

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Movistar sign Valls for 2018“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 28 септември 2017 (посет. 3 јануари 2018 г).
  2. Аткинс, Бен. „Вакансолел-ДКМ објави дванаесет нови возачи за 2012“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 јануари 2012 (посет. 7 јануари 2012 г).
  3. Шпанско засилување: Рафаел Валс Фери во Лампре-Мерида“, „Лампре-Мерида“, New Master SRL, 12 септември 2013 (посет. 31 октомври 2013 г).
  4. „Rafael Valls jubilant after winning 2015 Tour of Oman“. 22 февруари 2015. http://velonews.competitor.com/2015/02/news/rafael-valls-jubilant-winning-2015-tour-oman_361490. посет. 25 февруари 2015 г. 
  5. „Lotto Soudal sign Rafa Valls on two-year contract“. 25 септември 2015. http://www.cyclingnews.com/news/lotto-soudal-sign-rafa-valls-on-two-year-contract/. посет. 7 ноември 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]