Хајнрих Хауслер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнрих Хауслер
Хауслер на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеХајнрих Хауслер
ПрекарБинс, Барби, Хајни
Роден25 февруари 1984 (1984-02-25) (37 г.)
Инверел, Нов Јужен Велс, Австралија Австралија
Висина1,79 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Вид на возачспринтер
Специјалист за класици
Професионални клубови
2005–2008
2009–2010
2011–2012
2013-2016
2017-
Геролштајнер
Сервело ТестТим
Гармин-Сервело
ИАМ Сајклинг
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2009)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2005)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален друмски првак (2015)
Последна промена
17 јуни 2019

Хајнрих Хауслер (германски: Heinrich Haussler; р. 25 февруари 1984 во Инверел, Нов Јужен Велс, Австралија) — австралиски професионален друмски велосипедист со германско потекло, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Освоил две етапи на големите трки во кариерата, една од Вуелта а Еспања 2005 и уште една на Тур де Франс 2009. Исто така е добар специјалист за класици, забележувајќи врвни резултати на познатите класици, но без победи. Во 2015 година станал национален друмски првак.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Хауслер е роден од германски татко и австралиска мајка и пораснат во градот Инверел, Нов Јужен Велс, Австралија, пред да замине за Германија во 1998 на возраст од 14 години да го оствари сонот и да стане професионален велосипедист.[2][3]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Хауслер станал професионалец во 2005 и стекнал одредена слава со етапната победа на Вуелта а Еспања 2005. Хауслер остварил пет победи во 2006 и имал одлична кампања на класиците оттогаш. Сè повеќе станувал познат како возач за класици, во 2009 стигнал втор на обете трки, Трка околу Фландрија и Милано-Санремо, каде бил победен од Марк Кевендиш во фото-финиш. Исто така завршил на одличното 7. место на изданието 2009 на Париз-Рубе. Најголема победа досега на Хауслер е победата на етапата 13 во 2009 на Тур де Франс.[4] Хауслер живеел во Котбус од 1998, а од 2009 во Фрајбург.[2]

Хауслер вози во австралискиот национален дрес на Џиро д’Италија 2015

Тој бил државјанин на Австралија и Германија, но на трките настапувал под германска лиценца. Меѓутоа, во интервју од 2008 за CyclingNews.com, најавил дека повеќе нема да се трка за Германија и дека ќе настапи за Австралија на Светското првенство 2010 во Мелбурн. Кога го прашале дали би избрал да настапи за Германија на Светското првенство 2008 или на Олимпијадата 2008 тој изјавил, „Не би настапил. Доколку настапиш за една држава, во период од три години не смееш да настапиш за друга“.[5] Меѓутоа, UCI инсистирале, дека доколку Хауслер сака да настапи за Австралија, тој мора да се откаже од неговото германско државјанство, за кое велосипедистот во интервју во ноември 2009, кажал „не е отворено за дебата во овој момент“.[6]

Во јули 2010, Сервело Тест Тим објавиле дека дека Хауслер ќе се откаже од неговото германско државјанство и дека ќе вози за Австралија во иднина.[7] Меѓутоа, повредата на коленото го приморала Хауслер да се откаже од неговото меѓународно велосипедско деби за неговата држава на раѓање на Светското првенство 2010.[8]

На 26 август 2010, екипата на Хауслер, Сервело Тест Тим, ги потврдиле гласините дека екипата нема повеќе да постои по крајот на сезоната.[9] На 1 септември 2010 било објавено дека ќе се приклучи на Гармин-Сервело за сезоната 2011.[10][11]

На Трката околу Калифорнија 2012, Хауслер бил спречен да победи на првите четири етапи на трката од Петер Саган од екипата Ликвигас-Канондејл, кој го поразувал на целта секој пат. Завршил на второто место на секоја од тие етапи.[12]

Хауслер го напуштил Гармин-Шарп на крајот на сезоната 2012 и се приклучил кон новата екипа ИАМ Сајклинг во сезоната 2013.[13] Во 2015 година го освоил австралиското национално друмско првенство по првпат во неговата кариера.[14]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 19 Вуелта а Еспања
3. Краен пласман Трка околу Саксонија
7. Цири-Мецгете
2006
1. Етапа 3 Трка околу Рајнската област-Пфалц
Вуелта а Мурсија
1. Етапа 1
1. Етапа 5
Сиркут Франко-Белж
1. Етапа 2
1. Етапа 4
3. Трофео Мајорка
2007
1. Етапа 5 Трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 1 Критериум ду Дофине Либере
2008
1. Етапа 1 Трка околу Баварија
2009
1. Етапа 13 Тур де Франс
Етапа 13 Награда за борбеност
Волта ао Алгарве
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. ГП Триберг-Шварцвалд
1. Етапа 5 Тур ду Поату-Шарент
2. Милано-Санремо
2. Трка околу Фландрија
2. Краен пласман Трка околу Катар
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
3. ГП Кантон Аргау
4. Дварс дор Вландерен
4. Шпаркасен Џиро Бохум
7. Париз-Рубе
8. Омлоп Хет Ниувсблад
2010
1. Етапа 2 Тур де Свис
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Трка околу Катар
2. Омлоп Хет Ниувсблад
3. ГП Кантон Аргау
2011
1. Етапа 2 Трка околу Пекинг
1. Jersey green.svg Бодовен пласман Париз-Ница
2. Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
2012
3. ГП Западна Франција
4. Омлоп Хет Ниувсблад
7. Ватенфал Класик
2013
1. Етапа 5 Трка околу Баварија
4. Гент-Вевелгем
4. Париз-Бурж
6. Трка околу Фландрија
6. Париз-Тур
2014
1. Етапа 1 Трка околу Баварија
3. Гран при д’Исберг
2015
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
5. Даун Андер Класик
7. Париз-Тур
8. Краен пласман Трка околу Катар
9. ГП Кантон Аргау
10. Друмска трка „Кедел Еванс“
2016
6. Париз-Рубе
7. Милано-Санремо
2019
10. Дварс дор Вландерен

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 107 99
Jersey yellow.svg Тур 129 126 97 СО 125
Jersey red.svg Вуелта 53 92 СО 103

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bahrain Merida Pro Cycling Team“. Merida Bikes. Merida Industry Co., Ltd. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2019. Посетено на 1 јануари 2019.
 2. 2,0 2,1 Millerd, Dane (21 јули 2009). „Heinrich asks Haus that?“. Inverell Times. Посетено на 23 јули 2009.
 3. „Haussler wants his Aussie roots back“. Australian Broadcasting Corporation. 18 јули 2009. Посетено на 23 јули 2009.
 4. „Haussler seals maiden stage win“. BBC Sport. 17 јули 2009. Посетено на 18 јули 2009.
 5. „Vegemite for breakfast, Bratwurst for dinner“. Cycling News. 29 март 2008. Посетено на 24 март 2009.
 6. http://www.cyclingnews.com/news/haussler-still-hopes-to-ride-for-australia-one-day
 7. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-07-08. Посетено на 2012-08-27.
 8. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-02-26. Посетено на 2012-08-27.
 9. http://www.cyclingnews.com/news/cervelo-confirms-it-will-end-cycling-team/
 10. http://www.cyclingnews.com/news/garmin-confirm-six-more-signings-from-cervelo-for-2011
 11. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-09-12. Посетено на 2012-08-27.
 12. „Sagan nabs record-breaking seventh career Amgen win in Clovis“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 16 мај 2012. Посетено на 28 јули 2012.
 13. „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 20 септември 2012. Посетено на 24 септември 2012.
 14. Вудпауер, Зеб (12 јануари 2015). „Once German, Haussler now Australian champion“. Cyclingnews.com. Посетено на 14 октомври 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]