Париз-Рубе 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Париз-Рубе 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Paris Roubaix 2018 Templeuve 01.jpg
Детали за трката
Издание116. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум8 април 2018
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај101
Просечна брзина43,55 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган[1] (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSUI Силван Дилје (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Рубе 2018 — 116. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 8 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По првпат од Бернар Ино во 1981 година, трката била освоена од моменталниот светски првак, Петер Саган (Бора-Хансгрое).[4] Саган ја нападнал главната група на возачи на секторот 12, стигнувајќи на челото на трката за брзо време. Единствено, швајцарскиот првак Силван Дилје, кој возел за екипата АГ2Р-Ла Мондијал, успеал да остане со Саган до крајот на велодромот во Рубе, каде Саган го освоил спринтот.[5] Третото место, 57 секунди зад водечкиот двоец, му припаднало на победникот на Трката околу Фландрија, Ники Терпстра, кој возел за Квик-Степ Флорс.[6]

Трката била нарушена од смртта на возачот на Верандас Вилемс-Крелан, Михаел Голертс. Во текот на трката, добил срцев удар и подоцна починал во болница во Лил.[7][8]

Екипи[уреди | уреди извор]

Петер Саган (Бора-Хансгрое) пред Силван Дилје (АГ2Р-Ла Мондијал) на 8 километри пред крајот на трката.

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[9] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[10]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-Хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. BEL Лото-Судал
 11. NED Лото НЛ-Џамбо
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. FRA Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 3. FRA Директ Енержи
 4. FRA Фортунео-Самсик
 5. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 6. FRA Витал Консепт
 7. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[11]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 54' 06
2. SUI Силван Дилје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
3. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 57
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 34
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 1' 34
6. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 34
7. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 2' 31
8. USA Тејлор Фини ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 31
9. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 2' 31
10. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 2' 31
11. NED Мике Тенисен Санвеб+ 2' 31
12. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 31
13. BEL Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 2' 31
14. BEL Јеле Валајс Лото-Судал+ 2' 37
15. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 3' 07
16. NOR Амунд Грендал Јансен Лото НЛ-Џамбо+ 3' 07
17. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 3' 07
18. ITA Марко Маркато ОАЕ Емирати+ 3' 07
19. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 3' 07
20. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 3' 07
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (fr) Paris-Roubaix 2018 : Sagan "J'ai attaqué au bon moment", sport.francetvinfo.fr, 8 април 2018.
 2. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 3. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 4. „Sagan makes the rainbow shine again after 37 years“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. 8 април 2018. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 5. „Peter Sagan wins Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2018. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 6. Робертшо, Хенри (8 април 2018). „Peter Sagan takes spectacular Paris-Roubaix victory after huge 54km attack“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 7. „Paris-Roubaix: Michael Goolaerts dies after crash“. BBC Sport. BBC. 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 8. „Michael Goolaerts dies following cardiac arrest at Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 9. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 10. „Start List“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 11. „Париз-Рубе 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]