Тур де Романди 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Романди 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание72. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми24 – 29 април
Растојание685,42 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеФрибур
ОдредиштеЖенева
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај103
Просечна брзина39,966 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2018 (именувана и како Трка околу Романди) — 72. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 24 и 29 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Примож Роглич од екипата Лото НЛ-Џамбо.

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог Wikidata-logo S.svg24 апрФрибур – Фрибур
пролог
4,02AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg
1 Wikidata-logo S.svg25 апрФрибур – Делемон
среднопланинска етапа
166,6ESP Омар Фраиле Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg26 апрДелемон – Ивердон ле Бен
среднопланинска етапа
173,9BEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg27 апрОјон – Вијар сир Ојон
Mountain Time Trial Stage.svg
9,9COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg28 апрСјонСјон
планинска етапа
149,2DEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg29 апрМон сир Рол – Женева
среднопланинска етапа
181,8GER Паскал Акерман Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Груп Гобер.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионална континентална екипа

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб5' 33
2. SUI Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1
4. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1
5. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 5
7. AUS Вил Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6
8. ITA Диего Роза Тим Скај+ 6
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 6
10. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманСанвеб5' 33
2. SUI Том Боли БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1
4. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1
5. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
6. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 5
7. AUS Вил Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6
8. ITA Диего Роза Тим Скај+ 6
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 6
10. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Омар Фраиле Астана4ч 03' 42
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
4. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 0
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
6. COL Еган Бернал Тим Скај+ 0
7. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. BEL Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 0
9. ERI Мерхави Кудус Дименжн Дата+ 0
10. ITA Ерос Капеки Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо4ч 09' 16
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 4
4. ITA Диего Роза Тим Скај+ 5
5. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 8
7. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 10
8. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 10
9. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Награда за борбеност на Тур де ФрансЛото-Судал4ч 03' 05
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 2' 04
3. FRA Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 2' 04
5. DEN Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 2' 04
6. BEL Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 2' 04
7. ITA Диего Роза Тим Скај+ 2' 04
8. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 2' 04
9. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
10. CAN Антоан Дишен Групама-ФДЖ+ 2' 04
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо8ч 14' 25
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 4
4. ITA Диего Роза Тим Скај+ 5
5. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 8
7. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 10
8. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 10
9. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај25' 10
2. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 4
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 18
4. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 48
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 06
6. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 21
7. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 26
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 28
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 30
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 43
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо8ч 39' 39
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 6
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
4. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 17
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 22
7. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 22
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 42
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 42
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг Астана4ч 18' 48
2. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 48
3. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 48
4. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 48
5. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 50
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 09
7. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 09
8. ESP Хајме Росон Мовистар+ 2' 09
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 09
10. ERI Мерхави Кудус Дименжн Дата+ 2' 09
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо12ч 59' 09
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 8
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 35
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 16
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 23
6. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 32
7. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 49
8. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 09
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 09' 51
2. DEN Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 0
3. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
4. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
5. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 0
8. BEL Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
9. SUI Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 0
10. FRA Самуел Димулен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо17ч 09' 00
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 8
3. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 35
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 16
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 23
6. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 32
7. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 49
8. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
9. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 09
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 12
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Романди 2018 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот. Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2018 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1993 можеле да учествуваат во пласманот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала розовата, црната и сината маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода. На искачувањата со етапни завршници во Шанпери и Лезен бодовите биле удвоени.

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.

Последен поединечен пласман била наградата за борбеност. По секоја друмска трка, жирито избирало еден возач на основа на покажаното и напорот на етапата. Возачот го добивал црвениот број на следната етапа. По последната етапа, жирито го бирало најборбениот возач на целата трка.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Награда за борбеност
Jersey red number.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
П Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус недоделена Том Боли недоделена БМЦ Рејсинг Тим
1 Омар Фраиле Примож Роглич Примож Роглич Марко Минард Еган Бернал Марко Минард
2 Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент
3 Еган Бернал недоделена
4 Јакоб Фуглсанг Томас де Гент Еган Бернал ОАЕ Тим Емирати
5 Паскал Акерман Алекси Гужар
На крај Примож Роглич Томас де Гент Томас де Гент Еган Бернал Томас де Гент ОАЕ Тим Емирати

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]