Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум28 јануари 2018
Растојание164 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеМелбурн
ОдредиштеУниверзитет Гилонг
Екипи16
Возачи на почеток106
Возачи на крај69
Просечна брзина40,33 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Џеј Мекарти (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Ласе Норман Хансен (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Павел Кочетков (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
МладинскиBEL Бјорг Ламбрехт (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Квик-Степ Флорс Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018 — 4. издание на велосипедската еднодневна трка Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“, која се одржала на 28 јануари како втор настан во сезоната на Светската турнеја. Втор пат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Австралискиот возач Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) бил на чело на 24-члена група на целта и ја освоил трката,[3] пред Италијанецот Елија Вивијани од екипата Квик-Степ Флорс на второто место, додека Јужноафриканецот Дарил Импи го заокружил подиумот за Мичелтон-Скот.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката.[4] Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале, додека австралиската национална екипа ја заокружила главната група од 16 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (12)
 1. BEL Лото-Судал
 2. USA Трек-Сегафредо
 3. GER Sunweb
 4. GBR Тим Скај
 5. AUS Мичелтон-Скот
 6. NED Лото НЛ-Џамбо
 7. BEL Квик-Степ Флорс
 8. SUI Катјуша-Алпесин
 9. RSA Дименжн Дата
 10. GER Бора-хансгрое
 11. FRA AG2R La Mondiale
 12. USA БМЦ Рејсинг Тим
Професионални континентални екипи (3)
 1. IRL Аква Блу Спорт
 2. ISR Израелска велосипедска академија
 3. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
Национална екипа
 1. AUS Австралија
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Мекарти Бора-хансгрое4ч 04' 00
2. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4. BEL Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 0
5. AUS Сајмон Геранс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. GER Никијас Арнт Sunweb+ 0
7. AUS Стил фон Хоф Австралија+ 0
8. NED Мауритс Ламертинк Катјуша-Алпесин+ 0
9. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 0
10. DEN Ларс Бак Лото-Судал+ 0
11. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 0
12. GBR Овен Дул Тим Скај+ 0
13. FRA Пјер Латур AG2R La Mondiale+ 0
14. NED Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 0
15. BEL Мартен Винантс Лото НЛ-Џамбо+ 0
16. AUS Камерон Мајер Мичелтон-Скот+ 0
17. POR Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 0
18. FRA Микаел Шерел AG2R La Mondiale+ 0
19. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 0
20. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. Маршал-Бел, Крис. „Jay McCarthy becomes first Australian to win Cadel Evans Great Ocean Road Race“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 28 јануари 2018 (посет. 28 јануари 2018 г).
 4. 12 WorldTour teams for 2018 Cadel Evans Road Race“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 декември 2017 (посет. 27 јануари 2018 г).
 5. „Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ 2018“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]