Трка околу Калифорнија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Калифорнија 2018
Детали за трката
Издание13. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 мај
Растојание1.039,7 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеЛонг Бич
ОдредиштеСакраменто
Екипи17
Возачи на почеток117
Возачи на крај112
Просечна брзина40,657 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Тим Скај)
ВторопласиранUSA Тиџеј ван Гардерен (БМЦ Рејсинг Тим)
ТретопласиранCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
БодовенCOL Фернандо Гавирија (Квик-Степ Флорс)
ПланинскиLAT Томс Скујињш (Трек-Сегафредо)
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај)
ЕкипенGBR Тим Скај
◀20172019▶
Документација

Трка околу Калифорнија 2018 — 13. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 13 и 19 мај како дваесетивтори настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Со тоа, тринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На четири професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани за трката. Со тоа, главната група била составена од 17 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)Професионални континентални екипи (4)
  • USA Хагенс Берман-Аксеон
  • USA Холовеско-Ситадел
  • USA Рели
  • USA ЈунајтедХелткеар

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 13 мајЛонг БичЛонг Бич
рамна етапа
рамна етапа
134,5COL Фернандо Гавирија COL Фернандо Гавирија
2 14 мајВентура – Санта Барбара
планинска етапа
планинска етапа
155COL Еган Бернал COL Еган Бернал
3 15 мајКинг Сити – Лагуна Сека
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
197LAT Томс Скујињш COL Еган Бернал
4 16 мајСан Хосе – Морган Хил
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
34,7USA Тиџеј ван Гардерен USA Тиџеј ван Гардерен
5 17 мајСтоктон – Елк Гроув
рамна етапа
рамна етапа
176COL Фернандо Гавирија USA Тиџеј ван Гардерен
6 18 мајФолсом – Саут Лејк Тахо
планинска етапа
планинска етапа
196,5COL Еган Бернал COL Еган Бернал
7 19 мајСакраментоСакраменто
рамна етапа
рамна етапа
146COL Фернандо Гавирија COL Еган Бернал

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 02' 23
2. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
5. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
6. BEL Јаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон+ 0
7. USA Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
8. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
9. USA Тајлер Магнер Рели+ 0
10. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс3ч 02' 13
2. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 4
3. USA Танер Пут ЈунајтедХелткеар+ 4
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
5. BLR Андреј Красилникав Холовеско-Ситадел+ 6
6. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 9
7. COL Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 9
8. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 10
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 10
10. BEL Јаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал Тим Скај4ч 14' 00
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 21
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 25
4. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 30
5. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 30
6. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 30
7. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 40
8. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 50
9. ITA Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 59
10. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманточкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај7ч 16' 13
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 25
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 31
4. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 40
5. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 40
6. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 40
7. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 50
8. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 00
9. ITA Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 1' 09
10. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо4ч 52' 47
2. USA Шон Бенет Хагенс Берман Аксеон+ 3
3. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 8
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
5. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманточкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 8
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 8
7. USA Алекс Хаус ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8
8. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 8
9. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 8
10. USA Вил Барта Хагенс Берман Аксеон+ 8
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманточкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај12ч 09' 08
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 25
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 31
4. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 40
5. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 40
6. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 40
7. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 50
8. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 00
9. POR Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 11
10. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 1' 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим40' 47
2. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 32
4. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 46
5. ITA Филипо Гана ОАЕ Емирати+ 49
6. DEN Микел Бјерг Хагенс Берман Аксеон+ 53
7. NZL Џек Бауер Мичелтон-Скот+ 55
8. USA Нилсон Паулес Лото НЛ-Џамбо+ 56
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 57
10. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 57
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим12ч 50' 55
2. COL Еган Бернал зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманточкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 23
3. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 37
4. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 52
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 07
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 29
7. USA Брендон Мекналти Рели+ 2' 08
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 2' 13
9. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 2' 15
10. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4' 05
2. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
5. USA Џон Марфи Холовеско-Ситадел+ 0
6. USA Шон Бенет Хагенс Берман Аксеон+ 0
7. ARG Лукас Себастијан Аедо ЈунајтедХелткеар+ 0
8. POR Иво Оливеира Хагенс Берман Аксеон+ 0
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10. USA Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим16ч 55' 29
2. COL Еган Бернал точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 23
3. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 37
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 07
5. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 15
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 29
7. USA Брендон Мекналти Рели+ 2' 08
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 2' 13
9. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 2' 15
10. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај5ч 30' 58
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 28
3. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 30
4. USA Брендон Мекналти Рели+ 1' 33
5. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 1' 38
6. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 38
7. USA Тиџеј ван Гардерен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 1' 38
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 45
9. ITA Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 1' 46
10. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај22ч 26' 40
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 25
3. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 14
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 16
5. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 01
7. USA Брендон Мекналти Рели+ 3' 28
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 3' 50
9. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 3' 59
10. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 4' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 07' 39
2. GER Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. USA Мигел Брајон Холовеско-Ситадел+ 0
6. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
7. AUS Мајкл Рајс Хагенс Берман Аксеон+ 0
8. USA Тајлер Магнер Рели+ 0
9. GBR Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
10. USA Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај25ч 34' 19
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 25
3. COL Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 14
4. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 16
5. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 01
7. USA Брендон Мекналти Рели+ 3' 28
8. BEL Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 3' 50
9. CRO Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 3' 59
10. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 4' 01
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка. Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1993. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.

Етапа Победник Генерален пласман
Спринтерски пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Најборбен возач
Екипен пласман
1 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија недоделена Фернандо Гавирија Танер Пут Мичелтон-Скот
2 Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Рубен Компаниони Трек-Сегафредо
3 Томс Скујињш Ијан Гарисон
4 Тиџеј ван Гардерен Тиџеј ван Гардерен Ванти-Груп Гобер
5 Фернандо Гавирија Кејлеб Јуан Фабијан Линхард
6 Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Томс Скујињш Лосон Кредок Тим Скај
7 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Микел Бјерг
На крај Еган Бернал Фернандо Гавирија Томс Скујињш Еган Бернал недоделена Тим Скај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]