Париз-Рубе 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2019
Детали за трката
Издание117. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум14 април 2019
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај100
Просечна брзина43,07 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Филип Жилбер (Декојнинк-Квик Степ)
ВторопласиранGER Нилс Полит (Катјуша-Алпесин)
ТретопласиранBEL Ив Ламперт (Декојнинк-Квик Степ)
◀20182020▶
Документација

Париз-Рубе 2019 — 117. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 14 април како шеснаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Филип Жилбер во спринт пред Нилс Полит, додека Ив Ламперт завршил на третото место.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ5ч 58' 02
2. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 0
3. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 13
4. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 42
6. FRA Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 47
7. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 47
8. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ+ 47
9. LTU Евалдас Шишкевичиус Делко+ 47
10. NED Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 47
11. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 47
12. BEL Грег ван Авермат ССС+ 47
13. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 47
14. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 1' 24
15. FRA Адријан Пети Тотал Директ Енержи+ 1' 25
16. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 1' 36
17. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 1' 36
18. FRA Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 1' 36
19. FRA Иго Хофстетер Кофидис+ 1' 36
20. BEL Берт де Бакер Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 1' 36
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Paris-Roubaix 2019: Philippe Gilbert wins fourth different monument as Deceuninck-Quick Step strike gold“. The Telegraph. Посетено на 15 април 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „Paris-Roubaix 2019 | Startlist“. www.procyclingstats.com. Посетено на 14 април 2019.
  5. „Париз-Рубе 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]