Тирено-Адријатико 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирено-Адријатико 2018
Детали за трката
Издание53. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми7 – 13 март
Растојание992,55 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај135
Просечна брзина38,849 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранITA Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим)
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс)
БодовенITA Јакопо Моска (Вилиер Триестина-Селе Италија)
ПланинскиITA Никола Баџоли (Нипо-Вини Фантини-Европа Овини)
МладинскиBEL Тиш Бенот (Лото-Судал)
ЕкипенKAZ Астана Казахстан Тим
◀20172019▶
Документација

Тирено-Адријатико 2018 — 53. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 7 и 13 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Полски возач ја освоил трката првпат,[3] откако возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, ја зел победата на трката; Квјатковски го презел водството на трката откако се здобил со бонус секунди на петтата етапа и го одржувал водството до крајот на трката. Квјатковски завршил 24 секунди пред Дамијано Карузо (Ванти-Груп Гобер), додека подиумот бил заокружен од уште еден возач на Тим Скај, Герајнт Томас, кој каснел 8 секунди зад Карузо.

Во другите пласмани, Јакопо Моска (Вилиер Триестина-Селе Италија) ја освоил портокаловата маичка како победник во бодовниот пласман, додека Никола Баџоли (Нипо-Вини Фантини-Европа Овини) го освоил планинскиот пласман и со тоа зелената маичка. Пласманот за млад возач и белата маичка му припаднале на возачот на Лото-Судал, Тиш Бенот, кој завршил на четвртото место, додека екипниот пласман бил освоен од Астана.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 7 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
екипен хронометар
екипен хронометар
21,5USA БМЦ Рејсинг Тим ITA Дамијано Карузо
2 8 марКамаиоре – Фолоника
рамна етапа
рамна етапа
172GER Марсел Кител NZL Патрик Бевин
3 9 марФолоника – Треви
ридеста етапа
ридеста етапа
239SLO Примож Роглич GBR Герајнт Томас
4 10 марФолињо – Сарнано
планинска етапа
планинска етапа
219ESP Микел Ланда ITA Дамијано Карузо
5 11 марКастелраимондо – Филотрано
ридеста етапа
ридеста етапа
178GBR Адам Јејтс POL Михал Квјатковски
6 12 марНумана – Фано
ридеста етапа
ридеста етапа
153GER Марсел Кител POL Михал Квјатковски
7 13 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
10,05AUS Роан Денис POL Михал Квјатковски

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2018 22' 19
2. Мичелтон-Скот 2018 + 4
3. Скај 2018 + 9
4. Квик-Степ Флорс 2018 + 15
5. Санвеб 2018 + 25
6. Катјуша-Алпесин 2018 + 28
7. Бора-Хансгрое 2018 + 30
8. Трек-Сегафредо 2018 + 39
9. ОАЕ Емирати 2018 + 45
10. ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 2018 + 45
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим22' 19
2. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. AUS Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 4
6. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
8. AUS Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 4
9. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 9
10. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос Гренадиерс+ 9


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин4ч 12' 24
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 0
5. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
7. COL Фернандо Гавирија бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 0
8. NED Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
9. ROU Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
10. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим4ч 34' 43
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
6. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 9
7. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 9
8. ITA Салваторе Пучо Инеос Гренадиерс+ 9
9. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 9
10. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос Гренадиерс+ 9


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо6ч 17' 23
2. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 3
3. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 6
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 7
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 10
7. ITA Џани Москон Инеос Гренадиерс+ 10
8. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 10
9. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 10
10. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 10
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас сина маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс10ч 52' 22
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Крис Фрум Инеос Гренадиерс+ 3
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 8
5. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 9
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 9
7. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 19
8. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 30
9. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 33
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 39


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Микел Ланда Мовистар6ч 22' 13
2. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
3. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
4. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 6
5. BEL Бен Херманс Израелска велосипедска академија+ 6
6. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 6
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 6
8. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 6
9. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 6
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим17ч 14' 49
2. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 1
3. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 11
4. ESP Микел Ланда Мовистар+ 20
5. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 26
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 31
7. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 33
8. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 34
9. BEL Тиш Бенот бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 36
10. ITA Доменико Поцовиво Бахреин Викториус+ 41


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот4ч 16' 35
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
3. POL Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 7
4. BEL Тиш Бенот бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 7
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 7
6. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 7
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 7
8. ESP Хајме Росон Мовистар+ 7
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 7
10. ITA Дамијано Карузо сина маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 7
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски сина маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс21ч 31' 28
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. ESP Микел Ланда Мовистар+ 23
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 29
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 36
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
8. BEL Тиш Бенот бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 39
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 41
10. ESP Хајме Росон Мовистар+ 47


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин3ч 49' 54
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
4. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
6. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
7. ITA Марко Канола Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
8. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
9. ROU Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
10. GER Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски сина маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс25ч 21' 22
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3. ESP Микел Ланда Мовистар+ 23
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 29
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 36
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
8. BEL Тиш Бенот бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 39
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 41
10. ESP Хајме Росон Мовистар+ 47


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим11' 14
2. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 4
3. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос Гренадиерс+ 8
4. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 8
5. ITA Џани Москон Инеос Гренадиерс+ 12
6. AUS Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 13
7. NZL Џек Бауер Мичелтон-Скот+ 13
8. AUS Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 17
9. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 18
10. BLR Васил Кириенка Инеос Гренадиерс+ 18

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски сина маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс25ч 32' 56
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 32
4. BEL Тиш Бенот бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 1' 06
5. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 10
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 13
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
8. ESP Хајме Росон Мовистар+ 1' 15
9. NZL Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 16
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тирено-Адријатико 2018 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување. За Монте Терминило, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
1 Ванти-Груп Гобер Дамијано Карузо недоделена недоделена Фернандо Гавирија Ванти-Груп Гобер
2 Марсел Кител Патрик Бевин Марсел Кител Никола Баџоли
3 Примож Роглич Герајнт Томас Јакопо Моска Хајме Росон Тим Скај
4 Микел Ланда Дамијано Карузо Тиш Бенот
5 Адам Јејтс Михал Квјатковски Астана
6 Марсел Кител
7 Роан Денис
На крај Михал Квјатковски Јакопо Моска Никола Баџоли Тиш Бенот Астана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tour Down Under 2018“. Архивирано од изворникот на 2018-01-11. Посетено на 19 ноември 2017.
  2. „Stage guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 19 ноември 2017.
  3. „Kwiatkowski wins Tirreno-Adriatico (2)“. ANSA.it. Agenzia Nazionale Stampa Associata. 13 март 2018. Посетено на 13 март 2018.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]