Марсел Кител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марсел Кител
Кител на Трката околу Келн 2018
Лични податоци
Цело имеМарсел Кител
Роден11 мај 1988 (1988-05-11) (34 г.)
Арнштат,  Источна Германија
Висина1,88 м[1]
Маса82 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007–2010 Тирингер Енерги Тим
Професионални клубови
2011–2015
2016-2017
2018-
Скил-Шимано
Етикс-Квик Степ
Катјуша-Алпесин
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
4 поединечни етапи (2014, 2016)
Тур де Франс
14 поединечни етапи (2013, 2014, 2016, 2017)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2011)

Етапни трки

Трка Дубаи (2016, 2017)

Еднодневни трки и класици

Схелдепрејс (2012, 2013, 2014, 2016, 2017)
Омлоп ван хет Хутланд (2012)
Гран при де Фурмје (2016)
Минстерланд Џиро (2012)
Последна промена
23 февруари 2019

Марсел Кител (германски: Marcel Kittel; р. 11 мај 1988) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Катјуша-Алпесин.[2]

Како јуниор се насочил кон хронометрите, освојувајќи и бронзен медал на Светските првенства до 23 години. Кога станал професионалец во 2011 година, се насочил кон масовните спринтови и има освоени етапи на секоја од трите големи трки.

Кариера[уреди | уреди извор]

2012[уреди | уреди извор]

Кител го направил своето деби на Тур де Франс во 2012 година, кога бил избран како водач на својата екипа за Тур де Франс 2012.[3] Меѓутоа, се откажал на етапата 5, откако добил стомачен вирус уште на етапата 2, четврто откажување на Тур 2012.[4] Повторно се вратил на трките на почетокот на август, кога ја освоил првата етапа на Енеко Тур, прва трка по неговото враќање. Единствен возач кој се натпреварувал со него во масовниот спринт бил Французинот Арно Демар (ФДЖ-БигМет).[5] На етапата 3 го следела лоша среќа, кога се здобил со механички проблеми на 5 километри пред целта,[6] Кител победил повторно на етапата 4. Им се заблагодарил на колегите Том Велерс и Џон Дегенколб за нивната работа во последните километри, кога го довеле до целта и го штителе од ветрот.[7] На крајот на 2012, кога велосипедистичкиот свет бил потресен од допинг скандалот на Ленс Армстронг, Кител зазел антидопинг став и изјавил дека му е доста од луѓето кои сè уште го бранат Армстронг во велосипедистичкиот свет.[8]

2013[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, екипата на Кител Аргос-Шимано била унапредена во елитната дивизија на спортот и добила статус на UCI World Tour екипа.[9] Кител ја освоил првата етапа на Трката околу Оман во масовен спринт, негов прв успех на сезоната.[10] На Тур де Франс 2013, Кител покажал неверојатен успех за спринтер. Завршил прв на првата етапа на Тур во Корзика и потоа ја презел првата жолта маичка на 100. издание на Тур де Франс. Меѓутоа, ја загубил жолтата маичка следниот ден од Јан Бакелантс од РадиоШек-Леопард. Кител не ставил крај на трката, па така тој победил на десеттата и дванаесеттата етапа. На последната етапа, Кител повторно триумфирал на Шанзелизе; ставајќи крај на четиригодишната победничка низа на возачот на Омега Парма-Квик Степ Марк Кевендиш. Завршил на четвртото место во бодовниот пласман.

2014[уреди | уреди извор]

Кител ја започнал сезоната 2014 со победа на три етапи по ред на Тур Дубаи. На третата етапа успеал да премине преку две кратки искачувања близу крајот на трката и го освоил спринтот во значително намалената група.[11] На Џиро д’Италија 2014, Кител ги освоил втората и третата етапа пред да ја напушти трката по завршувањето на третата етапа. Го повторил подвигот од минатата година на Тур де Франс, откако ја освоил првата етапа и ја облекол жолтата маичка, но ја изгубил од Винченцо Нибали веќе на наредната етапа. Меѓутоа, Кител ги освоил втората и третата етапа. Исто така, ја освоил и последната етапа на Шанзелизе повторувајќи го успехот од 2013 година во Париз. Во септември, Кител ја освоил воведната етапа на Трката околу Британија, претекнувајќи ги Никола Руфони и Марк Кевендиш.[12] Исто така ја освоил завршната етапа победувајќи го истиот двоец.[13]

2015[уреди | уреди извор]

Во јануари, Кител победил на Даун Андер Класик во Австралија втора година по ред.[14] Кон крајот на април учествувал на само две трки: Тур Даун Андер и Трката околу Катар. Не учествувал на ниеден спринт на овие трки, бидејќи фатил вирус. Се вратил со натпреварување во мај на Тур де Јоркшир,[15] но отпаднал по извозени 100 километри на првата етапа.[16] Се очекувало да настапи на Трката околу Калифорнија, но се повлекол неколку дена пред трката, наведувајќи повторно болест.[17] Возел на Стер ЗЛМ Тур, но не успеал да заврши помеѓу првите десет на некоја етапа. На крајот на јуни било објавено дека Кител нема да учествува на Тур де Франс, бидејќи неговата форма не била добра.[18] „Не добивајќи номиниран (за Тур) е без сомнение најтешкото време во мојата кариера“, изјавил Кител ден по објавата.[19]

Во октомври било објавено дека потпишал двегодишен договор со Етикс-Квик Степ од 2016 година,[20] откако Џајант-Алпецин[21] го ослободиле од неговиот договор една година порано.[22]

2016[уреди | уреди извор]

Кител на почетокот на Милано-Санремо 2018

На Трката Дубаи, прва трка во сезоната за него, освоил две етапи, како и генералниот и бодовниот пласман.[23] Продолжил со успесите на португалската трка Волта ао Алгарве, освојувајќи ја првата етапа со значајна разлика пред Андре Грајпел.[24] Исто така, ја освоил четвртата етапа и бодовниот пласман.[25]

2018[уреди | уреди извор]

Трета година по ред избрал да ја започне сезоната на Трката Дубаи. Меѓутоа, овој пат не освоил ниту една етапа.[26] Кител освоил две победи во сезоната 2017, обете на Тирено-Адријатико.[27]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Меморијал Давиде Фардели
2009
Флеш ду Суд
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4 Тур ду Хаут Анжу
1. Етапа 6 Трка околу Тирингија
Gold medal.svg Европско првенство под 23 години
4. Светско хронометарско првенство под 23 години
2010
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
2011
1. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
1. Прорејс Берлин
1. Кампиуншап ван Вландерен
1. Минстерланд Џиро
1. Амстел Курасао Рејс
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 7
Четири дена Динкерк
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Хералд Сан Тур
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 7 Вуелта а Еспања
1. Етапа 5 Тур де Лангкави
2. Трка околу Келн
2012
1. Шелдепрајс
1. Омлоп ван хет Хутланд
1. Минстерланд Џиро
Стер ЗЛМ Тур
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
Трка околу Оман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Енеко Тур
1. Етапа 1
1. Етапа 4
Тур де л’Еврометропол
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Етоал де Бесеже
1. Етапа 2 Три дена Де Пане
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де Пикарди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Шелдепрејс
1. Омлоп ван хет Хутланд
Тур де Франс
1. Етапа 1
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 21
Трка околу Турција
1. Етапа 1
1. Етапа 7
1. Етапа 8
1. Етапа 1 Трка околу Оман
1. Етапа 2 Париз-Ница
1. ПроРејс Берлин
6. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 2
2014
1. Даун Андер Класик
1. Шелдепрејс
Џиро д’Италија
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Стер ЗЛМ Тур
Тур де Франс
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 21
Трка околу Британија
1. Етапа 1
1. Етапа 8b
5. Краен пласман Три дена Де Пане
6. Ватенфал Класик
6. Краен пласман Тур Дубаи
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2015
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Даун Андер Класик
2016
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
Џиро д’Италија
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Jersey blue.svg Краен пласман Трка Дубаи
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
Волта ао Алгарве
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Схелдепрејс
1. Етапа 3а Три дена Де Пане
1. Етапа 1 Тур де Романди
1. Етапа 4 Тур де Франс
1. Гран при де Фурмје
3. Национално друмско првенство
2017
1. Jersey blue.svg Краен пласман Трка Дубаи
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Схелдепрејс
Тур де Франс
1. Етапа 2
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 11
1. Етапа 1 Трка околу Калифорнија
1. Етапа 2 Трка Абу Даби
1. Етапа 3а Три дена Де Пане
1. Етапа 4 Стер ЗЛМ Тур
4. Минстерланд Џиро
2018
Тирено-Адријатико
1. Етапа 2
1. Етапа 6
5. Трка околу Келн
2019
1. Трофео Палма
2. Класика де Алмерија

Распоред на резултати на големите трки[уреди | уреди извор]

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНС-4 ДНЕ ДНС-9 ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи 2 2
Бодовен пласман
Тур ДНЕ ДНФ-5 166 161 ДНЕ 166 ДНФ-17 ДНФ-11
Освоени етапи 0 4 4 1 5 0
Бодовен пласман 4 4 2
Вуелта ДНФ-12 ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи 1
Бодовен пласман
Легенда
1 Победник
2–3 Топ три
4–10 Топ десет
11– Друго место
ДНЕ Не учествувал
ДНФ-x Не завршил (се повлекол на етапа x)
ДСК Диквалификуван
Н/А Трката/пласманот не беше одржана
НР Нерангиран во овој пласман

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Профил на Марсел Кител“.
 2. „Marcel Kittel joins Tony Martin at Katusha-Alpecin“. Sky Sports. Посетено на 16 август 2017.
 3. „Кител ќе го предводи Аргос-Шимано на Тур де Франс“. Cycling News. 19 јуни 2012. Посетено на 5 јули 2012.
 4. Декалуве, Брехт (5 јули 2012). „Кител се откажал од Тур де Франс на етапата пет“. Cycling News. Посетено на 5 јули 2012.
 5. „Кител направил победоносно враќање на Енеко Тур“. Cycling News. Future Publishing Limited. 7 август 2012. Посетено на 7 август 2012.
 6. Аткин, Бен (9 август 2012). „Енеко Тур: Кител спринтал на етапата четири додека Бонен го преземал водството“. Velo Nation. Velo Nation LLC. Посетено на 9 август 2012.
 7. „Кител ја зел втората победа на Енеко Тур“. Cycling News. Future Publishing Limited. 9 август 2012. Посетено на 9 август 2012.
 8. „На Кител му е доста на поддржувачите на Армстронг“. CyclingNews. Future Publishing Limited. 26 октомври 2012. Посетено на 13 февруари 2013.
 9. „Аргос-Шимано Тим ја прославува новата WorldTour лиценца“. CyclingNews. Future Publishing Limited. 10 декември 2012. Посетено на 13 февруари 2013.
 10. „Трка околу Оман: Марсел Кител ја освои етапата 1“. Bicycling. AFP. 11 февруари 2013. Посетено на 13 февруари 2013.
 11. Стоукс, Шејн (7 февруари 2014). „Кител грабна уште една победа на Тур Дубаи, Фини не успеа со нападите на последните искачувања“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 8 февруари 2014.
 12. „Трка околу Британија: Кител ја освои првата етапа во Ливерпул“. Cyclingnews.com. Future plc. 7 септември 2014. Посетено на 7 септември 2014.
 13. „Кител ја освои завршната етапа на Трката околу Британија“. Cyclingnews.com. Future plc. 14 септември 2014. Посетено на 14 септември 2014.
 14. „Марсел Кител ја отвори 2015 со победа на Даун Андер Класик“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 јануари 2015. Посетено на 30 април 2015.
 15. Грегор Браун (28 април 2015). „Марсел Кител се враќа на Тур де Јоркшир по тримесечна пауза“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 30 април 2015.
 16. Даниел Бенсон (1 мај 2015). „Марсел Кител го напушта Тур де Јоркшир на етапа 1“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 мај 2015.
 17. Стјуарт Кларк (7 мај 2015). „Марсел Кител нема да вози на Трката околу Калифорнија додека продолжува да се мачи“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 8 мај 2015.
 18. О’Ши, Садб (25 јуни 2015). „Марсел Кител нема да вози на Тур де Франс“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 25 јуни 2015.
 19. Браун, Грегор (26 јуни 2015). „Кител: Ова е најтешкото време во мојата кариера“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 26 јуни 2015.
 20. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 октомври 2012 http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/etixx-quick-step-announce-marcel-kittel-signing-194222. Посетено на 5 октомври 2015. Отсутно или празно |title= (help)
 21. „Аргос-Шимано заокружен со Паризјен“. Cycling News. Future Publishing Limited. 26 октомври 2012. Посетено на 2 јануари 2013.
 22. „Марсел Кител се приклучи на Етикс-Квик Степ, Иван Басо се повлекува“. bbc.co.uk. 5 октомври 2015. Посетено на 7 октомври 2015.
 23. Кејли, Фрец (6 февруари 2016). „Kittel takes stage, overall in Dubai“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 6 февруари 2016.
 24. Фаранд, Стивен (17 февруари 2016). „Volta ao Algarve: Kittel wins stage 1 in Albufeira“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 17 февруари 2016.
 25. Фаранд, Стивен (20 февруари 2016). „Volta ao Algarve stage 4: Kittel dominates the sprint in Tavira“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 29 февруари. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 26. „Dubai Tour 2018“. www.procyclingstats.com. Посетено на 21 февруари 2018.
 27. „Kittel ends season early after frustrating year“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 септември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]