Париз-Ница 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 2 од 28
Рута на Париз-Ница 2013
Детали за трката
Датум(и) 3–10 март 2013
Етапи 8
Растојание 1174 км
Време 29ч 59' 47" (24,3 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ричи Порт (Австралија) (Тим Скај)
Втор  Ендру Талански (САД) (Гармин-Шарп)
Трет  Жан Кристоф Перо (Франција) (Аг2р-Ла Мондијал)

Бодовен  Силвен Шаванел (Франција) (Омега Парма-Квик Степ)
Планински  Јохан Чоп (Швајцарија) (ИАМ Сајклинг)
Младински  Ендру Талански (САД) (Гармин-Шарп)
Екипен Катјуша
2012
2014

Париз-Ница 2013 било 71. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, често позната и како Трка на Сонцето. Започнала на 3 март во Уи и завршила на 10 март во Ница и се состоела од осум етапи, вклучувајќи два хронометри. Била втора трка во сезоната 2013 на Светската турнеја.

Трката била освоена од Австралиецот Ричи Порт од Тим Скај,[1] кој го презел водството по победата на кралската етапа на трката, петтата етапа до Монтањ де Лур и исто така го освоил последниот хронометар до Кол д’Ез, со што станал првиот австралиски возач, кој победил на трката.[2] Порт го освоил генералниот пласман со 55 секунди предност пред второпласираниот Ендру Талански (Гармин-Шарп),[3] кој победил на третата етапа. Талански го освоил и пласманот за млад возач,[3] како највисоко пласиран возач роден во 1988 или подоцна. Возачот на Аг2р-Ла Мондијал Жан Кристоф Перо го заокружил подиумот,[4] 26 секунди зад Талански и 81 секунда за Порт.[1]

Во другите пласмани на трката, возачот на Омега Парма-Квик Степ Силвен Шаванел ја освоил зелената маичка за бодовниот пласман,[5] постигнувајќи најмногу бодови во текот на етапите на средните спринтови и на крајот на етапите, а Јохан Чоп бил победник на планинскиот пласман за екипата ИАМ Сајклинг,[3] кои го имале своето деби на трка од Светската турнеја.[6] Катјуша биле победници на екипниот пласман по нивното враќање во Светската турнеја,[7] откако го пропуштиле Тур Даун Андер поради привременото губење на нивниот статус на UCI World Tour екипа пред да ја обжалат одлуката до Арбитражниот суд за спорт.[8]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја на UCI, сите UCI World Tour екипи се повикани автоматски и се обврзани да испратат екипа. Првично, осумнаесет ProTeam биле поканети на трката, како и уште четири други со специјални покани,[9] и со тоа требало да се создаде група од 22 екипи. Катјуша подоцна го стекнал нивниот статус на World Tour по жалбата во Арбитражниот суд за спорт.[10][11] Бидејќи Катјуша првично не биле поканети на трката, организаторите на трката објавиле дека на трката ќе настапат вкупно 23 екипи.[12]

Екипите кои настапиле на трката се:[13]

Помеѓу 184. велосипедисти бил само еден претходен победник на трката, победникот од 2000 Андреас Кледен, кој возел за екипата РадиоШек-Леопард.[14]

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

3 март 2013 — Уи, 2,9 км поединечен хронометар (ITT)[15]
Резултати од прологот и генералниот пласман по прологот
Возач Екипа Време
1  Дамјен Годен (ФРА) Жолта маичка Зелена маичка Тим Јуропкар 3' 37"
2  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 1"
3  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1"
4  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бела маичка Бланко Про Сајклинг + 2"
5  Жофре Суп (ФРА) ФДЖ + 2"
6  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 3"
7  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард + 3"
8  Борут Божич (СЛО) Астана + 3"
9  Себастјен Тиржо (ФРА) Тим Јуропкар + 4"
10  Андриј Гривко (УКР) Астана + 5"

Етапа 1[уреди | уреди извор]

4 март 2013 — Сен Жермен ан Ле до Немур, 195 км[16]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1  Насер Буани (ФРА) ФДЖ 4ч 47' 24"
2  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
3  Елија Вивијани (ИТА) Канондејл и.в.
4  Јенс Дебишер (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
5  Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
6  Марк Реншо (АВС) Бланко Про Сајклинг и.в.
7  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
8  Ли Хауард (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
9  Борут Божич (СЛО) Астана и.в.
10  Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапата 1
Возач Екипа Време
1  Насер Буани (ФРА) Жолта маичка Бела маичка ФДЖ 4ч 51' 01"
2  Дамјен Годен (ФРА) Тим Јуропкар + 0"
3  Силвен Шаванел (ФРА) Зелена маичка Омега Парма-Квик Степ + 1"
4  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 1"
5  Елија Вивијани (ИТА) Канондејл + 1"
6  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-Мерида + 2"
7  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 2"
8  Жофре Суп (ФРА) ФДЖ + 2"
9  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 3"
10  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард + 3"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

5 март 2013 — Вимори до Серији, 200,5 км[17]
Резултат од етапа 2[18]
Возач Екипа Време
1  Марсел Кител (ГЕР) Аргос-Шимано 5ч 42' 18"
2  Елија Вивијани (ИТА) Канондејл и.в.
3  Ли Хауард (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
4  Борут Божич (СЛО) Астана и.в.
5  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
6  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
7  Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ и.в.
8  Јенс Дебишер (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
9  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард и.в.
Генерален пласман по етапата 2
Возач Екипа Време
1  Елија Вивијани (ИТА) Жолта маичка Зелена маичка Бела маичка Канондејл 10ч 33' 11"
2  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 7"
3  Дамјен Годен (ФРА) Тим Јуропкар + 8"
4  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 9"
5  Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-Мерида + 10"
6  Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 10"
7  Жофре Суп (ФРА) ФДЖ + 10"
8  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 11"
9  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард + 11"
10  Борут Божич (СЛО) Астана + 11"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

6 март 2013 — Шател-Гијон до Бриуд, 170,5 км[19]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп 4ч 06' 15"
2  Давиде Малакарне (ИТА) Тим Јуропкар и.в.
3  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
4  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај и.в.
5  Ричи Порт (АВС) Тим Скај и.в.
6  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
7  Андриј Гривко (УКР) Астана и.в.
8  Џонатан Ивер (ФРА) Сожасен + 7"
9  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 7"
10  Максим Буе (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 7"
Генерален пласман по етапата 3
Возач Екипа Време
1  Ендру Талански (САД) Жолта маичка Бела маичка Гармин-Шарп 14ч 39' 36"
2  Андриј Гривко (УКР) Астана + 3"
3  Давиде Малакарне (ИТА) Тим Јуропкар + 3"
4  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 4"
5  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 5"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
7  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 7"
8  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 8"
9  Давид Лопес (ШПА) Тим Скај + 9"
10  Џонатан Ивер (ФРА) Сожасен + 12"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

7 март 2013 — Бриуд до Сен Валие, 199,5 км[20]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ 4ч 55' 41"
2  Максим Иглински (КАЗ) Астана и.в.
3  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в.
5  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Ендру Талански (САД) Жолта маичка Гармин-Шарп и.в.
7  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8  Јенс Кекелејре (БЕЛ) Орика-ГринЕЏ и.в.
9  Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Леопард и.в.
10  Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
Генерален пласман по етапата 4
Возач Екипа Време
1  Ендру Талански (САД) Жолта маичка Бела маичка Гармин-Шарп 19ч 35' 17"
2  Андриј Гривко (УКР) Астана + 3"
3  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 4"
4  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 4"
5  Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 5"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 6"
7  Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 7"
8  Максим Иглински (КАЗ) Астана + 13"
9  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 13"
10  Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Белисол + 15"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

8 март 2013 — Шатенеф ди Пап до Монтањ де Лур, 176 км[21]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Тим Скај 4ч 50' 54"
2  Денис Мењшов (РУС) Катјуша + 26"
3  Ендру Талански (САД) Жолта маичка Гармин-Шарп + 33"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 33"
5  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 33"
6  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 33"
7  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 33"
8  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 33"
9  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 33"
10  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 33"
Генерален пласман по етапата 5
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Жолта маичка Тим Скај 24ч 26' 08"
2  Ендру Талански (САД) Зелена маичка Зелена маичка Гармин-Шарп + 32"
3  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 42"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 49"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 52"
6  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ + 53"
7  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 53"
8  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 54"
9  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 54"
10  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 56"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

9 март 2013 — Маноск до Ница, 220 км[22]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Силвен Шаванел (ФРА) Омега Парма-Квик Степ 5ч 14' 23"
2  Филип Жилбер (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти и.в.
3  Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
4  Самуел Димулен (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
5  Тони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард и.в.
6  Жилјен Симон (ФРА) Сожасен и.в.
7  Борут Божич (СЛО) Астана и.в.
8  Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
9  Џонатан Ивер (ФРА) Сожасен и.в.
10  Алберто Лосада (ШПА) Катјуша и.в.
Генерален пласман по етапата 6
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Жолта маичка Тим Скај 29ч 40' 31"
2  Ендру Талански (САД) Бела маичка Гармин-Шарп + 32"
3  Силвен Шаванел (ФРА) Зелена маичка Омега Парма-Квик Степ + 42"
4  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 42"
5  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 49"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 52"
7  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 53"
8  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 53"
9  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 54"
10  Андриј Гривко (УКР) Астана + 1' 06"

Етапа 7[уреди | уреди извор]

10 март 2013 — Ница до Кол д’Ез, 9,6 км поединечен хронометар (ITT)[23]
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Жолта маичка Тим Скај 19' 16"
2  Ендру Талански (САД) Бела маичка Гармин-Шарп + 23"
3  Наиро Кинтана (КОЛ) Мовистар Тим + 27"
4  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 32"
5  Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 52"
6  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 55"
7  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 00"
8  Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 03"
9  Силвен Шаванел (ФРА) Зелена маичка Омега Парма-Квик Степ + 1' 05"
10  Јон Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 06"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Ричи Порт (АВС) Жолта маичка Тим Скај 29ч 59' 47"
2  Ендру Талански (САД) Бела маичка Гармин-Шарп + 55"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 21"
4  Тиџеј ван Гардерен (САД) Аксент Џобс-Ванти + 1' 44"
5  Силвен Шаванел (ФРА) Зелена маичка Омега Парма-Квик Степ + 1' 47"
6  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 48"
7  Диего Улиси (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 54"
8  Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 2' 17"
9  Андреас Кледен (ГЕР) РадиоШек-Леопард + 2' 22"
10  Петер Велитс (СВК) Омега Парма-Квик Степ + 2' 28"

Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
П Дамјен Годен Дамјен Годен Дамјен Годен недоделена Вилко Келдерман Омега Парма-Квик Степ
1 Насер Буани Насер Буани Силвен Шаванел Берт-Јан Линдеман Насер Буани
2 Марсел Кител Елија Вивијани Елија Вивијани Елија Вивијани
3 Ендру Талански Ендру Талански Мартејн Кејзер Ендру Талански Астана
4 Михаел Албасини Јохан Чоп
5 Ричи Порт Ричи Порт Ендру Талански Катјуша
6 Силвен Шаванел Силвен Шаванел
7 Ричи Порт
На крај Ричи Порт Силвен Шаванел Јохан Чоп Ендру Талански Катјуша

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Симпсон, Ричард (10 март 2013). „Порт победи на Париз-Ница во стил“. Тим Скај. BSkyB. Архивирано од изворникот на 2014-03-07. Посетено на 10 март 2013.
 2. „Ричи Порт од Тим Скај станал првиот австралиски победник на Париз-Ница“. BBC Sport. BBC. 10 март 2013. Посетено на 10 март 2013.
 3. 3,0 3,1 3,2 Галагер, Брендан (10 март 2013). „Ричи Порт триумфира на хронометарот до Кол д'Ез додека Тим Скај ја освои титулата „Трка на Сонцето". The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 10 март 2013.
 4. „Жан Кристоф Перо на подиум!“. Аг2р-Ла Мондијал. AG2R La Mondiale Group. 10 март 2013. Посетено на 10 март 2013.[мртва врска]
 5. „Two OPQS in Overall Top 10, Chavanel Wins Green“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 10 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-19. Посетено на 10 март 2013.
 6. „World Tour debut for Michel Thétaz and the cyclists“. ИАМ Сајклинг (француски). Independent Asset Management SA. 3 март 2013. Посетено на 3 март 2013.[мртва врска]
 7. „Катјуша го освои екипниот пласман, Шпилак е 6. на поединечниот генерален пласман“. Катјуша. Katusha Management SA. 10 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-16. Посетено на 10 март 2013.
 8. „CAS orders WorldTour licence for Katusha“. Cyclingnews.com. Future plc. 15 февруари 2013. Посетено на 3 март 2013.
 9. „ASO ги објави поканите за Париз-Ница и Дофине“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 23 јануари 2013. Посетено на 3 март 2013.
 10. „CAS нареди доделување на WorldTour лиценца за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 3 март 2013.
 11. „UCI потврди 19 WorldTour екипи за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 февруари 2013. Посетено на 3 март 2013.
 12. „Katusha's return swells Paris-Nice, Dauphine“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 19 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-22. Посетено на 3 март 2013.
 13. „Почетен список за Париз-Ница 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 3 март 2013.
 14. „Нашите состави за Страде Бјанке и Париз-Ница“. РадиоШек-Леопард. Leopard SA. 28 февруари 2013. Посетено на 3 март 2013.
 15. „Пролог: Уи до Уи“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 16. „Етапа 1: Сен Жермен ан Ле до Немур“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 17. „Етапа 2: Вимори до Серији“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 18. „Кител спринташе за победа во Серији“. Cycling News. Future Publishing Limited. 5 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-03-07. Посетено на 5 март 2013.
 19. „Етапа 3: Шател-Гијон до Бриуд“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 20. „Етапа 4: Бриуд до Сен Валие“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 21. „Етапа 5: Шатонеф ди Пап до Монтањ де Лур“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 22. „Етапа 6: Маноск до Ница“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.
 23. „Етапа 7: Ница до Кол д'Ез“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Посетено на 3 март 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]