Хосе Хоакин Рохас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Хоакин Рохас
Лични податоци
Цело имеХосе Хоакин Рохас Гил
Роден8 јуни 1985 (1985-06-08) (37 г.)
Сеза,  Шпанија
Висина1,78 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2005 ONCE (стажант)
Професионални клубови
2006
2007–
ONCE
Кес д’Епарњ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак (2011, 2016)
Последна промена
30 април 2019

Хосе Хоакин Рохас Гил (шпански: José Joaquín Rojas Gil; р. 8 јуни 1985 во Сеза, Мурсија) — шпански професионален друмски велосипедист, моментално вози за UCI World Tour Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Станал професионалец во 2006 со тимот ONCE. Неговиот постар брат Маријано исто така бил професионален велосипедист и возел за ONCE до 1996. Загинал истата година во сообраќајна несреќа.[2]

Рохас бил избран да вози на Тур де Франс 2012, но доживеал несреќа на етапата 3, кога се здобил со фрактура на левата клучна коска, второ повлекување на Тур 2012, по возачот од Тим Скај Канстанцин Сивцов.[3][4]

Рохас бил повторно избран да вози на Тур де Франс 2013 и завршил на 79. место, еден од највисоките пласмани помеѓу спринтерите, пред Саган, Грајпел, Кевендиш, Кител и Кристоф. Завршил на седмото место во бодовниот пласман со 156 бода. Негови најдобри резултати биле на третата етапа, на која се натпреварувал во масовен спринт и четврти на четинаесеттата етапа, каде бил дел од долго бегство, кога победил Матео Трентин. Бил дисквалификуван од Тур де Франс 2014 поради прекумерно засолнување зад автомобилот на екипата при спусот на Турмале.[5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2003
1. MaillotEspaña.PNG Хронометарски првак под 17 години
2005
2. Краен пласман Вуелта а Екстрамадура
2006
1. Jersey red.svg Планински пласман Тирено-Адријатико
2007
1. Етапа 1 Вуелта а Мурсија
9. Гент-Вевелгем
9. Краен пласман Трка околу Полска
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
2008
1. Трофео Поленка
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Ватенфал Класик
7. Гент-Вевелгем
2009
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2010
2. ГП Инсубрија-Лугано
3. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
2011
1. MaillotEspaña.PNG Национален друмски првак
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
1. Вуелта а Мајорка
2. Класика де Алмерија
3. Етапа 3 & 5 Тур де Франс
4. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
4. Трофео Палма де Мајорка
5. Ватенфал Класик
7. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
7. ГП Уест-Франција
8. Кансер Кансил Класик
10. Трофео Кала Милор
2012
1. Етапа 1 Трка околу Баскија
2013
3. Трофео Кампос-Сантани-Сес Салинес
4. Ватенфал Класик
5. Трофео Платха де Муро
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Трофео Палма де Мајорка
8. Класик Кансер Кансил Хелплајн
2014
Вуелта а Кастиља и Леон
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
4. Краен пласман Париз-Ница
5. Вуелта а Мурсија
6. Класика де Алмерија
2015
1. Етапа 1 Трка околу Катар
3. Трофео Сантањи-СесСалинес-Кампос
4. Трофео Сера де Трамунтана
4. Сиркуито де Гечо
5. Гран Пјемонт
1. Податотека:Jersey yellow numberg.svg Екипен пласман Вуелта а Еспања
2016
1. MaillotEspaña.PNG Национално друмско првенство
10. Класика де Алмерија
2017
3. Вуелта а Ла Риоха
5. Амстел Голд Рејс
10. ГП Индустрија & Ариџанато ди Ларчано
Jersey green number.svg Награда за борбеност на етапа 18 на Вуелта а Еспања
2018
6. Трофео Матеоти
8. Трофео Палма
9. Вуелта а Мурсија
2019
5. Класика де Алмерија
9. Трофео Сера де Трамунтана
10. Трофео Палма

Распоред на резултатите на големи трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 49 50
Jersey yellow.svg Тур 84 68 80 СО 79 ДСК СО
Jersey red.svg Вуелта СО 83 СО 22

СО = се откажал; — = не учествувал; ДСК = дисквалификуван

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. Хосе Рокамора (22 јуни 1996). „Muere otra promesa del ciclismo español“. El País (шпански). Посетено на 17 април 2012.
  3. „Тур де Франс: Петер Саган ја заработи својата втора етапна победа на Тур“. BBC Sports. BBC. 3 јули 2012. Посетено на 4 јули 2012.
  4. „Tjallingii, Rojas out after crash-filled Tour de France stage“. Cycling News. 3 јули 2012. Посетено на 4 јули 2012.
  5. „Rojas objects to "unjust" expulsion from Tour de France“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 јули 2014. Посетено на 12 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Иван Гутиерез
Национален друмски првак
2011
Наследник
Франсиско Вентосо