Париз-Ница 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Париз-Ница 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Final podium 3, 2019 Paris-Nice.jpg
Детали за трката
Издание77. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи8
Датуми10 – 17 март 2019
Растојание1.240 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеСен Жермен ан Ле
ОдредиштеНица
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај118
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
БодовенPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Тим Скај Wikidata-logo S.svg
◀ 2018
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Ница 2019 — 77. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 10 и 17 март како шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1] Шпанецот Марк Солер е бранител на првакот.[2]

Трката била освоена од Еган Бернал од екипата Тим Скај, кои стигнале до шеста победа за екипата и четврта победа во последните пет години. Бернал, исто така, го освоил и пласманот за млад возач. Наиро Кинтана од Мовистар Тим завршил втор, додека колегата на Бернал Михал Квјатковски го заокружил подиумот, освојувајќи го и бодовниот пласман. Томас де Гент од Лото-Судал го освоил планинскиот пласман, додека Тим Скај екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA EF Education First
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Sunweb
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (5)
 1. FRA Аркеа-Самсик
 2. FRA Кофидис
 3. FRA Делко Марсеј Прованс
 4. FRA Директ Енержи
 5. FRA Витал Консепт-Б&Б Хотелс
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

Трката започнала на 10 март 2019 година во Сен Жермен ан Ле, во западните предградија на Париз, и завршила на 17 март во Ница, поминувајќи 1.240 километри распоредени на осум етапи. По четири рамни и ридски етапи на првите четири дена, петтиот ден следел поединечен хронометар во должина од 25,5 километри. Седмата етапа била кралската етапа на трката, завршувајќи на Кол де Турини во Приморски Алпи. Осмата и последна етапа завршила на Англиската променада во Ница.[5]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg10 мартСен Жермен ан Ле – Сен Жермен ан Ле
рамна етапа
138,5NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg11 мартЛе Бревер – Белгард
рамна етапа
163,5NED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg12 мартСепоа – Мулен
рамна етапа
200IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgNED Дилан Груневеген Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg13 мартВиши – Пелусен
ридеста етапа
210,5DEN Магнус Корт Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg14 мартБарбантан – Барбантан
индивидуален хронометар
25,5GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg15 мартПење – Брињол
ридеста етапа
210,5IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgPOL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg16 мартНица – Кол де Турини
планинска етапа
181,5COL Даниел Мартинес Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg17 мартНицаНица
среднопланинска етапа
110ESP Јон Исагире Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма3ч 17' 35
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
5. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
7. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
8. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
9. FRA Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
10. FRA Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма3ч 17' 35
2. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 4
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 5
4. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 5
5. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 6
6. COL Еган Бернал Тим Скај+ 9
7. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 9
8. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 10
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 10
10. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма3ч 14' 04
2. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
3. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
6. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 0
7. COL Еган Бернал Тим Скај+ 0
8. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 5
9. GER Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 5
10. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма6ч 31' 19
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 12
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 13
4. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 16
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 19
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
7. FRA Тони Галопен AG2R La Mondiale+ 22
8. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 23
9. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 23
10. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое5ч 16' 25
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. GBR Даниел Меклеј EF Education First+ 0
5. FRA Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
6. ITA Николо Бонифацио Директ Енержи+ 0
7. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
9. NED Дилан Груневеген жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
10. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма11ч 47' 44
2. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 6
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 11
4. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 16
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 17
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 20
7. FRA Тони Галопен AG2R La Mondiale+ 21
8. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 23
9. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 23
10. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Магнус Корт Астана5ч 03' 49
2. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 7
3. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 13
4. ITA Алесандро де Марки ССС Тим+ 18
5. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 48
6. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 48
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 48
8. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 48
9. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 48
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 48
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај16ч 52' 27
2. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 5
3. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 10
4. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 11
5. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 14
6. FRA Тони Галопен AG2R La Mondiale+ 15
7. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 17
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 17
9. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 18
10. AUT Феликс Гросшартнер Бора-хансгрое+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот30' 26
2. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 7
3. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 11
4. USA Тиџеј ван Гардерен EF Education First+ 15
5. COL Даниел Мартинес EF Education First+ 15
6. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 15
7. USA Лосон Кредок EF Education First+ 15
8. NZL Томас Скали EF Education First+ 27
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 30
10. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 30
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај17ч 23' 04
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 15
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 24
4. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 57
5. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 57
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 01
7. AUT Феликс Гросшартнер Бора-хансгрое+ 1' 05
8. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 15
9. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 18
10. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое4ч 12' 35
2. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5. FRA Бријан Кокар Витал Консепт-Б&Б Хотелс+ 0
6. FRA Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
7. FRA Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 0
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POL Михал Квјатковски жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај21ч 35' 36
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај+ 18
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 22
4. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 1' 00
5. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 00
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 04
7. AUT Феликс Гросшартнер Бора-хансгрое+ 1' 08
8. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 17
9. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 1' 21
10. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Даниел Мартинес EF Education First4ч 55' 49
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 6
3. FRA Никола Еде Кофидис+ 20
4. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
5. FRA Џонатан Ивер Директ Енержи+ 55
6. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 2' 03
7. FRA Жилиен Ел-Фарес Делко Марсеј Прованс+ 2' 03
8. COL Серхио Енао ОАЕ Емирати+ 2' 08
9. ESP Виктор де ла Парте ССС Тим+ 2' 13
10. ITA Алесандро де Марки ССС Тим+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај26ч 35' 26
2. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 45
3. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 46
4. POL Михал Квјатковски зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај+ 1' 03
5. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 21
6. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 45
7. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 2' 20
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 52
9. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3' 02
10. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Јон Исагире Астана2ч 41' 10
2. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 18
3. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 18
4. COL Даниел Мартинес EF Education First+ 18
5. AUT Феликс Гросшартнер Бора-хансгрое+ 18
6. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 18
7. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 18
8. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 20
9. USA Тиџеј ван Гардерен EF Education First+ 20
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 22
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим Скај29ч 17' 02
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 39
3. POL Михал Квјатковски зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманТим Скај+ 1' 03
4. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 21
5. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 1' 45
6. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 2' 20
7. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3' 02
8. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 3' 06
9. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 3' 12
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 07
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Париз-Ница 2019 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[6] Овој пласман бил сметан за најважен на Париз-Ница 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 15 12 9 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана зелената маичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; три бода доколку за првиот кој ќе ја помине линијата, два бода за вториот и еден за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 2 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 4 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал белата маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано со прва, втора или трета категорија, а бодовите биле сразмерно делени. На искачувањата од прва категорија, седум возачи освојувале бодови; на искачувањата од втора категорија пет возачи, а на искачувањата од трета категорија само тројца возачи освојувале бодови.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1994 година.[6]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[6]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey polkadot.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дилан Груневеген Дамјен Годен Кејлеб Јуан Бора-Хансгрое
2 Дилан Груневеген Еган Бернал Џамбо-Висма
3 Сем Бенет
4 Магнус Корт Михал Квјатковски Томас де Гент Астана
5 Сајмон Јејтс ЕФ Едукејшн Фирст
6 Сем Бенет Тим Скај
7 Даниел Мартинес Еган Бернал Михал Квјатковски
8 Јон Изагире
На крај Еган Бернал Михал Квјатковски Томас де Гент Еган Бернал Тим Скај

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgПочетен состав
Мовистар
MOV
Бр.ВозачМесто
2COL Винер Анакона33.
1ESP Марк Солер50.
3ESP Ектор Каретеро77.
4ESP Иманол Ервити80.
5COL Наиро Кинтана2.
6BEL Јирген Рулантс94.
7ESP Рафаел ВалсНЗ-6
Мичелтон-Скот
MTS
Бр.ВозачМесто
11GBR Сајмон Јејтс 25.
12NZL Џек Бауер 97.
13COL Естебан Чавес51.
14AUS Џек Хејг 4.
15SLO Лука МезгецНЗ-8
16ESP Микел Ниеве56.
17ITA Матео Трентин европски друмски првак(друмска)39.
Астана
AST
Бр.ВозачМесто
21COL Мигел Анхел Лопес28.
22BEL Лауренс де Вресе89.
23CAN Иго Уле23.
24ESP Горка Исагире шпански друмски првак(друмска)НЗ-2
25ESP Јон Исагире21.
26DEN Магнус Корт71.
27ESP Луис Леон Санчес9.
Лото-Судал
LTS
Бр.ВозачМесто
31AUS Кејлеб ЈуанNP-7
32BEL Јаспер де БејстНЗ-1
33BEL Томас де Гент точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласман58.
34AUS Адам Хансен68.
35GER Роџер КлугеНЗ-8
36BEL Николас Мес100.
37BEL Максим Монфор30.
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
41ITA Доменико Поцовиво26.
42ITA Сони Колбрели49.
43ESP Иван Гарсија 46.
44AUS Хајнрих Хауслер60.
45SLO Кристијан Корен69.
46SLO Домен НовакНЗ-3
47BEL Дилан Тенс17.
Бора-хансгрое
BOH
Бр.ВозачМесто
51AUT Патрик Конрад36.
52IRL Сем Бенет НЗ-7
53LUX Жан Пјер ДрукерНЗ-8
54AUT Феликс Гросшартнер12.
55GER Кристоф ПфингстенНЗ-8
56POL Павел Полјањски47.
57GER Михаел ШварцманНЗ-8
AG2R La Mondiale
ALM
Бр.ВозачМесто
61FRA Ромен Барде5.
62FRA Микаел Шерел22.
63FRA Беноа Конфруа79.
64SUI Матијас ФранкНЗ-7
65FRA Тони ГалопенNP-8
66BEL Оливер Незен13.
67BEL Стејн Ванденберг61.
Тим Скај
SKY
Бр.ВозачМесто
71COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возач1.
72GBR Тео Гејган Харт32.
73COL Себастијан Енао57.
74POL Михал Квјатковски полски друмски првакзелена маичка за предводникот во бодовниот пласман(друмска)3.
75ECU Хонатан Нарваес81.
76GBR Лук Роу104.
77COL Иван Соса41.
ОАЕ Емирати
UAD
Бр.ВозачМесто
81COL Серхио Енао31.
82ITA Фабио АруНЗ-3
83NOR Свен Ерик Бистрем99.
84NOR Александер КристофNP-8
85ITA Марко Маркато62.
86AUS Рори Сатерленд113.
87ITA Диего УлисиНЗ-6
Трек-Сегафредо
TFS
Бр.ВозачМесто
91GER Џон Дегенколб75.
92FRA Жилиен Бернар34.
93ITA Џулио Чиконе37.
94NED Кун де Корт85.
95LUX Алекс Кирш76.
96COL Харлинсон Пантано54.
97BEL Едвард Тенс35.
Групама-ФДЖ
GFC
Бр.ВозачМесто
101FRA Арно Демар70.
102ITA Јакопо Гварниери102.
103LTU Игнатас Коноваловас88.
104FRA Оливје Ле Гак84.
105FRA Валентен Мадуа11.
106FRA Руди Молар7.
107NED Рамон Синкелдам108.
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
111LUX Боб Јунгелс лусембуршки хронометарски првак(друмска и ITT)8.
112BEL Тим Деклерк64.
113BEL Филип Жилбер15.
114NED Фабио ЈакобсенНЗ-6
115BEL Илјо Кејсе115.
116ITA Фабио Сабатини103.
117FRA Флоријан СенешалНЗ-8
Катјуша-Алпесин
TKA
Бр.ВозачМесто
121RUS Илнур Закарин10.
122BEL Јенс ДебишерНЗ-7
123AUT Марко Халер93.
124SUI Рето Холенштајн82.
125GER Марсел КителНЗ-4
126GER Нилс Полит48.
127SLO Симон Шпилак59.
Аркеа-Самсик
PCB
Бр.ВозачМесто
131FRA Варан БаргијНЗ-2
132FRA Максим БуеНЗ-2
133FRA Ели Жесбер38.
134GER Андре Грајпел95.
135FRA Амаел Моанар74.
136FRA Лоран Пишон83.
137NED Брам ВелтенНЗ-7
Џамбо-Висма
TJV
Бр.ВозачМесто
141NED Дилан ГруневегенNP-7
142NZL Џорџ Бенет 6.
143NED Паскал Енкхорн78.
144NOR Амунд Грендал Јансен87.
145NED Берт-Јан Линдеман65.
146NED Мике Тенисен55.
147BEL Мартен ВинантсНЗ-8
EF Education First
EF1
Бр.ВозачМесто
151COL Ригоберто УранНЗ-2
152USA Лосон КредокНЗ-6
153AUS Мичел Докер91.
154COL Даниел Мартинес колумбиски хронометарски првак18.
155GBR Даниел МеклејNP-8
156NZL Томас Скали109.
157USA Тиџеј ван Гардерен19.
Sunweb
SUN
Бр.ВозачМесто
161AUS Мајкл Метјус НЗ-1
162BEL Јан Бакелантс98.
163NED Рој КурверсНЗ-8
164NED Вилко Келдерман14.
165DEN Каспер Педерсен96.
166NED Мартејн ТусвелдНЗ-1
167BEL Луј ВервекеНЗ-6
Кофидис
COF
Бр.ВозачМесто
171FRA Кристоф ЛапортNP-8
172FRA Никола Еде40.
173DEN Јеспер Хансен 67.
174FRA Матијас ле Тирнје72.
175FRA Пјер Лик Перишон66.
176FRA Жофре Суп112.
177BEL Берт ван Лерберге110.
Дименжн Дата
TDD
Бр.ВозачМесто
181GBR Марк КевендишНЗ-2
182DEN Ларс БакНЗ-6
183NOR Едвалд Боасон ХагенNP-7
184GBR Скот Дејвис52.
185AUT Бернхард Ајзел107.
186RSA Луис МејнтџесНЗ-2
187BEL Жилиен Вермот118.
ССС Тим
CPT
Бр.ВозачМесто
191POR Амаро Антунес29.
192USA Вил Барта114.
193ESP Виктор де ла Парте43.
194ITA Алесандро де Марки 27.
195ITA Јакуб МаречкоНЗ-7
196NED Лауренс тен Дам44.
197ESP Франсиско ВентосоНЗ-6
Директ Енержи
TDE
Бр.ВозачМесто
201FRA Лилијан Калмежан16.
202ITA Николо Бонифацио105.
203FRA Дамјен ГоденНЗ-8
204FRA Џонатан Ивер42.
205FRA Адријан Пети101.
206NED Ники Терпстра63.
207FRA Антони Тиржис73.
Витал Консепт-Б&Б Хотелс
VCB
Бр.ВозачМесто
211FRA Бријан Кокар86.
212BEL Крис Букманс116.
213FRA Сирил Готје20.
214SUI Патрик Милер90.
215FRA Квентин Пачер45.
216FRA Кевин РезаНЗ-8
217FRA Артур ВишоНЗ-7
Делко Марсеј Прованс
DMP
Бр.ВозачМесто
221FRA Ромен Комбајд53.
222FRA Жилиен Ел-Фарес24.
223ITA Алесандро Федели111.
224ITA Мауро Финето92.
225ROU Едуард Микаел Гросу117.
226LTU Рамунас НавардаускасНЗ-8
227LTU Евалдас Шишкевичиус106.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
 2. Виндзор, Ричард. „Marc Soler grabs Paris-Nice title by four seconds from Simon Yates on final stage“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 11 март 2018 (посет. 11 март 2018 г).
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „Paris-Nice 2019: Riders“. Cyclingstage.com. конс. 10 март 2019. 
 5. Бери, Рајана. „Paris-Nice 2019 – Preview. Multiple plots converge in Race to the Sun“. cyclingnews.com. Immediate Media Company. конс. 12 март 2019. 
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 „2018 Paris–Nice: Regulations“ (Portable Document Format). Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. конс. 2 март 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]