Тур де Романди 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Романди 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание73. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми30 април – 5 мај
Растојание699,52 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеНешател
ОдредиштеЖенева
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај112
Просечна брзина45,365 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOR Руј Кошта (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос) Wikidata-logo S.svg
БодовенSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиSUI Симон Пело (Швајцарија) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БорбеностSUI Симон Пело (Швајцарија) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг Wikidata-logo S.svg
◀20182021▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Тур де Романди 2019 (именувана и како Трка околу Романди) — 73. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 30 април и 5 мај како дваесет и први настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма, втора година последователно.

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог Wikidata-logo S.svg30 апрНешател – Нешател
пролог
3,87SLO Јан Тратник Wikidata-logo S.svgSLO Јан Тратник Wikidata-logo S.svg
1 Wikidata-logo S.svg1 мајНешател – Ла Шо де Фон
среднопланинска етапа
168,4SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg2 мајЛе Локл – Морж
среднопланинска етапа
174,4SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg3 мајРомон – Ромон
планинска етапа
160FRA Давид Годи Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg4 мајЛисан – Торгон
планинска етапа
107,6SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg5 мајЖеневаЖенева
индивидуален хронометар
16,85SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Единствена професионална континентална екипа на трката била Ванти-Гобер. Воедно била поканета и националната екипа на Швајцарија, со што на трката имало 20 екипи. Секоја екипа имала право на 7 возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионална континентална екипаНационална екипа
  • SUI Швајцарија

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Јан Тратник Бахреин-Мерида5' 06
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1
3. SUI Том Боли ОАЕ Емирати+ 1
4. GER Тони Мартин Џамбо-Висма+ 4
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 4
6. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 4
7. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
8. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 5
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Јан Тратник жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБахреин-Мерида5' 06
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1
3. SUI Том Боли ОАЕ Емирати+ 1
4. GER Тони Мартин Џамбо-Висма+ 4
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 4
6. GBR Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 4
7. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
8. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 5
9. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 5
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 5
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма4ч 15' 18
2. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
3. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
4. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 0
6. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 0
7. ARG Едуардо Сепулведа Мовистар+ 0
8. CZE Јан Хирт Астана+ 0
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
10. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма4ч 20' 15
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 12
4. GBR Герајнт Томас Инеос+ 13
5. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 14
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 17
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 18
9. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 18
10. COL Винер Анакона Мовистар+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ4ч 10' 59
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 59
3. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 59
4. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 59
5. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 59
6. NZL Патрик Бевин ССС+ 59
7. SUI Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 59
8. RUS Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 59
9. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 59
10. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Гобер+ 59
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма8ч 32' 13
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 12
4. GBR Герајнт Томас Инеос+ 13
5. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 14
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 15
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 17
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 18
9. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 18
10. COL Винер Анакона Мовистар+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ3ч 50' 53
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
3. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 0
4. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
6. FRA Гијом Мартен Ванти-Гобер+ 3
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3
8. ITA Давиде Вилела Астана+ 3
9. NOR Карл Фредрик Хаген Лото-Судал+ 3
10. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма12ч 23' 02
2. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 6
3. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 8
4. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 19
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 20
6. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 21
7. AUS Дамјен Хаусон Мичелтон-Скот+ 25
8. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 27
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 28
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма2ч 42' 21
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
3. GBR Герајнт Томас Инеос+ 0
4. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
5. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 0
6. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
7. CZE Јан Хирт Астана+ 0
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
9. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма15ч 05' 13
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 12
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 16
4. GBR Герајнт Томас Инеос+ 26
5. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 29
6. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 37
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 38
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 39
9. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 57
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 00
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма19' 58
2. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 13
3. ITA Филипо Гана Инеос+ 15
4. NZL Патрик Бевин ССС+ 16
5. GER Тони Мартин Џамбо-Висма+ 16
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 22
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 37
8. USA Вил Барта ССС+ 43
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 44
10. GBR Герајнт Томас Инеос+ 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма15ч 25' 11
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 49
3. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
4. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 1' 13
5. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 1' 17
6. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 33
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 35
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 00
9. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 08
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 18
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Романди 2019 биле доделувани четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси на етапите — десет секунди за етапниот победник, шест секунди за второпласираниот и четири секунди за третопласираниот. Немало временски бонуси на средните спринтови. Предводникот на пласманот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Тур де Романди 2019 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и пласман за млад возач, кој се наградувал со бела маичка. Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите родени на и по 1 јануари 1994 можеле да учествуваат во пласманот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија 1 С.Ф. 24 16 12 8 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 5 3 2 1 0

Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црната маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добиваат доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања; постоеле шеснаесет категоризирани искачувања, поделени во три различни категории. На искачувањата од прва категорија, првите петорица возачи добивале бодови; првиот освојувал 12 бода. Бодови добивале исто така првите пет возачи на искачувањата од втора категорија, иако победникот освојувал само 8 бода. На искачувањата од третата категорија, само првите четворица возачи добивале бодови, а првиот меѓу нив добивал 5 бода.

Бодови за спринтерскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
етапи 2 & 3 50 30 20 18 16 14 12 10 8 7 6 5 4 3 2
други етапи 30 25 22 19 17 15 13 11 9

Постои и бодовен пласман. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле меѓу првите 15 возачи на етапите. На рамните друмски етапи; за победа на етапа, возачот добивал 50 бода, второпласираниот 30 бода, 20 бода за третопласираниот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На поединечните хронометри и планинските етапи, бодови биле доделувани исто така на 15 возачи, но 30 бода за победникот, 25 бода за вториот, 22 за третиот и така надолу, сè до два бода за 15. место. На секоја од етапите постоеле два средни спринта. Првиот возач на овие спринта освојувал петнаесет бода, вториот возач десет бода и третопласираниот шест бода. Победникот во пласманот ја добивал зелената маичка.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно. Водечката екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време и секој член на победничката екипа добива маичка со жолт број на завршниот подиум.

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey black.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
П Јан Тратник Јан Тратник Јан Тратник не била доделена Бенжамен Тома Џамбо-Висма
1 Примож Роглич Примож Роглич Примож Роглич Симон Пело Давид Годи Мовистар Тим
2 Штефан Кинг Штефан Кинг
3 Давид Годи Примож Роглич
4 Примож Роглич ЕФ Едукејшн Фирст
5 Примож Роглич
На крај Примож Роглич Примож Роглич Симон Пело Давид Годи ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]