Флеш Валон 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Флеш Валон 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 Fleche Wallonne 195a.jpg
Детали за трката
Издание83. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум24 април 2019
Растојание195,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнс
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај102
Просечна брзина39,63 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
Fleche wallonne circuits 2019.png
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2019 — 83. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 24 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена по втор последователен пат од страна на Жилијан Алафилип.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. ESP Еускади Баскија-Муријас
 3. ISR Израелска велосипедска академија
 4. USA Рели УХЦ Сајклинг
 5. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 6. BEL Валони Брисел
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[5]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 55' 14
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 6
4. BEL Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 8
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 8
6. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 8
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 8
8. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 8
9. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 11
10. ITA Енрико Гаспарото Дименжн Дата+ 11
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Fleche Wallonne: Anna van der Breggen & Julian Alaphilippe win“. BBC Sport. Посетено на 25 април 2019.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „ASO maakt wildcards Waalse koersen bekend - WielerFlits“. Посетено на 22 април 2019.
 5. „Флеш Валон 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]