Јаспер де Бејст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаспер де Бејст
Де Бејст на Трката околу Британија
Лични податоци
Цело имеЈаспер де Бејст
Роден24 ноември 1993(1993-11-24)(30 г.)[1]
Асе,  Белгија
Висина1,78 м[1]
Маса68 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012 Хагенс Берман Аксеон
Професионални клубови
2013–2014
2015–
Топспорт Вландерен-Балоас
Лото-Судал
Последна промена
17 ноември 2022

Јаспер де Бејст (холандски: Jasper De Buyst; р. 24 ноември 1993) — белгиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Дстни.[2] Де Бејст е насочен главно на велодромскиот велосипедизам, особено во дисциплините омниум, бодовна трка, медисон и шест дена тркање.

Негов татко е професионалниот велосипедист Франки де Бејст и станал професионалец во 2013 година, на 19 години.[3] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[4] и за Џиро д’Италија 2017.[5] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2010
1. Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Национално јуниорско хронометарско првенство
2013
10. Краен пласман Рас Таилтеан
2014
2. Дрејвенкурс Оверејсе
5. ГП Стад Зотегем
8. Гран При Импанис-Ван Петегем
2015
6. Краен пласман Тур де Пикарди
2016
8. Национале Слејтингспрејс
2017
1. Бинше-Шиме-Бинше
1. ГП Стад Зотегем
1. Хејстсе Пејл
1. Етапа 2 Тур де Валони
3. Ронде ван Дренте
3. Фландриско првенство
4. Тур де л’Еурометропол
4. Дварс дор Вест-Вландерен
4. Трка околу Келн
6. Бриселски велосипедски класик
7. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Краен пласман Три дена Де Пане
2018
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
2019
3. Краен пласман Трка околу Британија
3. Гран При де Валони
3. Класик Примус
4. Краен пласман ЗЛМ Тур
5. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Данска
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
9. Курне-Брисел-Курне
9. Класик Лондон-Сари
2020
7. Краен пласман Тур де Валони
2021
10. Краен пласман Трка околу Белгија
2022
3. Велосипедска трка Егмонт
4. Сиркуит Франко-Белж
4. ГП Џеф Схеренс
8. Дрејвенкурс Оверејсе
9. Гран При де Валони

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро СО СО СО
Тур 142 118 142 СО
Вуелта 126

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2011
2. Европско јуниорско велодромско првенство - омниум
2012
Европски велодромски првенства под 23 години
2. Медисон (со Гејс ван Хуке)
3. Екипна потера
3. Светски велодромски куп 2012-13 во Глазгов
2013
Светски велодромски куп 2013–14
1. Омниум, Манчестер
2. Медисон, Акваскалиентес (со Кени де Кетеле)
2. Омниум, Акваскалиентес
1. Европско велодромско првенство под 23 години - омниум
Национални велодромски првенства
1. Медисон (со Илјо Кејсе)
1. Бодовна трка
1. Шест дена Гент (со Лајф Лампатер)
Отворено белгиско првенство
1. Медисон (со Кени де Кетеле)
1. Омниум
Три дена д’Егл
1. Медисон (со Кени де Кетеле)
1. Омниум
2. Шест дена Цирих (со Кени де Кетеле)
2014
Светски велодромски куп 2013–14
1. Краен пласман - медисон (со Кени де Кетеле)
1. Краен пласман - омниум
2. Медисон, Гвадалахара (со Кени де Кетеле)
2. Омниум, Гвадалахара
1. Шест дена Гент (со Кени де Кетеле)
Европски велодромски првенства под 23 години
2nd Медисон (со Ото Вергерде)
3rd Бодовна трка
2. Шест дена Берлин (со Лајф Лампатер)
2. Шест дена Ротердам (со Кени де Кетеле)
3. Шест дена Цирих (со Кени де Кетеле)
2015
2. Светски велодромски куп 2014-15 во Кали - омниум
3. Светско првенство во медисон (со Ото Вергерде)
3. Шест дена Гент (со Ото Вергерде)
2018
3. Шест дена Гент (со Тош ван дер Санде)
2019
1. Шест дена Бремен (со Илјо Кејсе)
2. Шест дена Гент (со Тош ван дер Санде)
2021
2. Шест дена Гент (со Роџер Клуге)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Jasper De Buyst“. Топспорт Вландерен-Балоас. Wielerclub Eddy Merckxvrienden vzw. Архивирано од изворникот на 2 February 2014. Посетено на 20 January 2014.
  2. „Lotto Soudal“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  3. „Jasper De Buyst prof bij Topsport“ [Jasper De Buyst professional at Topsport]. Sportwereld – Het Nieuwsblad (холандски). Corelio. 4 October 2012. Посетено на 20 January 2014.
  4. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  5. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 May 2017.
  6. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]