Николас Мес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Николас Мес
Мес на Светскиот пристаништен класик 2013
Лични податоци
Цело имеНиколас Мес
ПрекарНајк
Роден9 април 1986 (1986-04-09) (36 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,89 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски велосипедизам
УлогаВозал
Вид на возачспринтер[1]
Аматерски клубови
2005–2006
2006
Беверен 2000
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен (стажант)
Професионални клубови
2007–2009

2010–2016
2017-
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Квик Степ
Лото-Судал
Значајни победи
Етапни трки
Светски пристаништен класик (2013)
Последна промена
27 февруари 2019

Николас Мес (холандски: Nikolas Maes; р. 9 април 1986 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мес ја освоил првата професионална победа во неговата кариера на третата етапа на Вуелта а Бургос на 7 август 1009, додека возел за екипата Чоколад Жак-Топспорт Вландерен.

На 9 септември 2009 било објавено дека ќе се приклучи на Тим РадиоШек за сезоната 2010.[3] Меѓутоа, неговото име не се нашло во составот објавен на 5 октомври 2009.[4] Подоцна потпишал со Квик Степ,[5] освојувајќи го пласманот за млад возач на Трката околу Катар во 2011 и генералниот и бодовниот пласман на Светскиот пристаништен класик 2013 во Холандија.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
3. Друивенкурс Оверејсе
5. Ла Кот Пикард
6. Интернационале Вилертрофе Јонг Мар Мудиг
7. Краен пласман Трка околу Берлин
8. Трка околу Фландрија за млади
8. Шпаркасен Џиро Бохум
9. Ренингелст
2007
3. Друивенкурс Оверејсе
6. Вламсе Пејл
9. Ронде ван хет Груне Харт
2008
9. Краен пласман Трка околу Ирска
2009
1. Етапа 3 Вуелта а Бургос
2010
5. Дач Фуд Вали Класик
2011
1. Пласман за млади возачи Трка околу Катар
10. Краен пласман Тур де Валони
2013
1. MaillotCyan.PNG Краен пласман Светски пристаништен класик
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
6. Дварс дор Вландерен
7. Ватенфал Класик
8. Париз-Брисел
2014
7. Краен пласман Тур де Пикарди
8. Курне-Брисел-Курне
2015
5. Трка околу Келн
9. Дварс дор Вландерен
10. Нокере Курсе
2016
4. Хале-Ингоигем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Николас Мес“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Посетено на 31 август 2013.
  2. „Lotto-Soudal“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 3 јануари 2019.
  3. "Maes to RadioShack in 2010", Cycling News, 9 септември 2009.
  4. „More names sneak out for Radio Shack Cycling“. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на 2014-01-06.
  5. „Стегманс и Терпстра повторно со Омега Парма-Квик Степ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 22 август 2012. Посетено на 9 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]