Спорт Вландерен-Балоас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфомации за тимот
UCI кодSVB
Основан1994 (1994)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиЕди Меркс
Историја на тимското име
1994–2000
2001–2004
2005
2006–2007

2008
2009–2012

2013–2016
2017–
Вландерен 2002
Вландерен-Т-Интерим
Чоколад Жак-Т-Интерим
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Топспорт Вландерен
Топспорт Вландерен-Меркатор
Топспорт Вландерен-Балоас
Спорт Вландерен-Балоас

Спорт Вландерен-Балоас (холандски: Sport Vlaanderen-Baloise; кратенка според UCI: SVB) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Белгија во 1994 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Пит АлегертWikidata-logo S.svg20 јануари 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Жорди ВарлопWikidata-logo S.svg4 јуни 1996EFC-L&R-Vulsteke (2017)
BEL Саша ВемесWikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)9 февруари 1998
BEL Арон ВервилстWikidata-logo S.svg2 мај 1997Lotto-Soudal U23 (2017)
BEL Робе ГисWikidata-logo S.svg11 јануари 1997Lotto-Soudal U23 (2017)
BEL Бенџамин ДеклеркWikidata-logo S.svg4 февруари 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Кевин ДелтомбеWikidata-logo S.svg27 февруари 1994Lotto-Soudal U23 (2016)
BEL Амори КапиотWikidata-logo S.svg25 јуни 1993Lotto-Soudal U23 (2014)
BEL Милан МентенWikidata-logo S.svg31 октомври 1996Lotto-Soudal U23 (2017)
BEL Кристоф НопWikidata-logo S.svg29 ноември 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Едвард ПланкертWikidata-logo S.svg1 февруари 1995Lotto-Soudal U23 (2016)
BEL Емил ПланкертWikidata-logo S.svg22 октомври 1996Lotto-Soudal U23 (2017)
BEL Јонас РикертWikidata-logo S.svg7 февруари 1994Ovyta-Eijssen-Acrog (2013)
BEL Томас СпренгерсWikidata-logo S.svg5 февруари 1990Lotto-Soudal U23 (2012)
BEL Максим ФаразејнWikidata-logo S.svg2 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
BEL Дрис ван ГестелWikidata-logo S.svg30 септември 1994Lotto-Soudal U23 (2015)
BEL Матијас ван ГомпелWikidata-logo S.svg24 септември 1995Lotto-Soudal U23 (2017)
BEL Кенет ван РојWikidata-logo S.svg8 октомври 1993Lotto-Soudal U23 (2015)
BEL Пребен ван ХекеWikidata-logo S.svg9 јули 1982Лото-Судал (2007)
BEL Линдсај де ВилдерWikidata-logo S.svg30 мај 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Ајме де ГентWikidata-logo S.svg17 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
BEL Кени де КетелеWikidata-logo S.svg5 јуни 1985
BEL Морено де ПауWikidata-logo S.svg12 август 1991Rock Werchter (2013)
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
BEL Пит АлегертWikidata-logo S.svg20 јануари 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Јенс ВалајсWikidata-logo S.svg15 септември 1992EFC-L&R-Vulsteke (2014)
BEL Бенџамин ДеклеркWikidata-logo S.svg4 февруари 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Кевин ДелтомбеWikidata-logo S.svg27 февруари 1994Lotto-Soudal U23 (2016)
BEL Амори КапиотWikidata-logo S.svg25 јуни 1993Lotto-Soudal U23 (2014)
BEL Елиот ЛитерWikidata-logo S.svg15 август 1990EFC-L&R-Vulsteke (2011)
BEL Кристоф НопWikidata-logo S.svg29 ноември 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Едвард ПланкертWikidata-logo S.svg1 февруари 1995Lotto-Soudal U23 (2016)
BEL Рубен ПолсWikidata-logo S.svg3 ноември 1994Lotto-Soudal U23 (2015)
BEL Јонас РикертWikidata-logo S.svg7 февруари 1994Ovyta-Eijssen-Acrog (2013)
BEL Јарл СаломејнWikidata-logo S.svg27 јануари 1989Beveren 2000 (2010)
BEL Томас СпренгерсWikidata-logo S.svg5 февруари 1990Lotto-Soudal U23 (2012)
BEL Стејн СтелсWikidata-logo S.svg21 август 1989Crelan-Euphony (2013)
BEL Максим ФаразејнWikidata-logo S.svg2 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
BEL Дрис ван ГестелWikidata-logo S.svg30 септември 1994Lotto-Soudal U23 (2015)
BEL Берт ван ЛербергеWikidata-logo S.svg29 септември 1992EFC-L&R-Vulsteke (2014)
BEL Кенет ван РојWikidata-logo S.svg8 октомври 1993Lotto-Soudal U23 (2015)
BEL Пребен ван ХекеWikidata-logo S.svg9 јули 1982Лото-Судал (2007)
BEL Линдсај де ВилдерWikidata-logo S.svg30 мај 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
BEL Ајме де ГентWikidata-logo S.svg17 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
BEL Кени де КетелеWikidata-logo S.svg5 јуни 1985
BEL Морено де ПауWikidata-logo S.svg12 август 1991Rock Werchter (2013)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]