Линдсај де Вилдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдсај де Вилдер
Де ВИлдер на Европското велодромско првенство 2017
Лични податоци
Цело имеЛиндсај де Вилдер
Роден30 мај 1995 (1995-05-30) (27 г.)
Ветерен,  Белгија
Висина1,83 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСпорт Вландерен-Балоас
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2012–2013
2014
2015–2016
Имо Дејегер-Лото Менен
Авија Фуџи Јут
Ван дер Вурст Дивилопмент
ЕФЦ-Етикс
Професионални клубови
2017– Спорт Вландерен-Балоас
Последна промена
17 ноември 2022

Линдсај де Вилдер (холандски: Lindsay De Vylder; р. 30 мај 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас.[1]

Настапил на Европското велодромско првенство 2016 во екипна потера и скреч.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2013
1. European champion jersey 2016.svg Европско јуниорско првенство - омниум
Национални јуниорски првенства
1. MaillotBélgica.PNG Поединечна потера
1. MaillotBélgica.PNG Бодовна трка
1. MaillotBélgica.PNG Скреч
1. MaillotBélgica.PNG Омниум
1. MaillotBélgica.PNG Километер
1. MaillotBélgica.PNG Екипна потера
1. MaillotBélgica.PNG Екипен спринт
2014
3. Државно првенство - скреч
2017
Европски првенства под 23 години
1. European champion jersey 2016.svg Медисон (со Робе Гис)
2. Silver medal europe.svg Екипна потера
Светски куп 2016–17
2. Омниум, Кали
Национални првенства
2. Медисон
2. Омниум
2018
Светски куп 2017–18
1. Медисон, Милтон (со Кени де Кетеле)
2019
Национални првенства
1. MaillotBélgica.PNG Медисон (со Морено де Пау)
1. MaillotBélgica.PNG Скреч
1. MaillotBélgica.PNG Омниум
Светски куп 2018–19
2. Екипна потера, Лондон
2021
2. Silver medal europe.svg Европско првенство - медисон (со Кени де Кетеле)
2022
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство - медисон (со Фабио ван ден Босхе)

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2013
1. Планински пласман Трка околу Долна Саксонија за јуниори
2016
1. Етапа 2 Трка околу Источна Фландрија
2018
9. ГП Жан-Пјер Монсере

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sport Vlaanderen - Baloise“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 6 January 2021. Посетено на 6 January 2021.
  2. „Results 2016 UEC European Track Championships“ (PDF). europeantrack2016.veloresults.com. октомври 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 21 октомври 2016. Посетено на 23 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]