Интермарше-Ванти-Жобер Материо

Од Википедија — слободната енциклопедија
ССС Про Тим
Cccteamlogo.png
Инфомации за тимот
UCI кодBMC (2007–2018)
CPT (од 2019)
ЛоциранСАД (2007–2018)
Полска (од 2019)
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЏајант
Клучни кадри
Извршен директорЏим Очович
Спортски директорАлан Пејпер
Историја на тимското име
2007–2018
2019–
БМЦ Рејсинг Тим
CCC Тим

ССС Про Тим (англиски: CCC Pro Team; кратенка на екипата според UCI: CPT) — полска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е ССС, полски производител на чевли. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
 Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
 Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
 Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
 Грег ван Авермат (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
 Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
 Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
 Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
 Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
 Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
 Алесандро де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
 Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
 Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
 Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
 Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
 Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
 Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
 Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
 Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
 Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
 Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
 Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
 Самуел Санчес (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
 Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
 Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
 Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
 Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
 Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
 Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Том БолиWikidata-logo S.svg17 јануари 1994BMC Development (2015)
USA Брент БукволтерWikidata-logo S.svg16 февруари 1984Chipotle-First Solar Development (2007)
ITA Дамијано КарузоWikidata-logo S.svg12 октомври 1987Cannondale Pro Cycling Team (2014)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
AUS Роан ДенисWikidata-logo S.svg28 мај 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
SUI Силван ДилјеWikidata-logo S.svg3 август 1990BMC Development (2013)
LUX Жан Пјер ДрукерWikidata-logo S.svg3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
SUI Мартин ЕлмигерWikidata-logo S.svg23 септември 1978ИАМ (2016)
SUI Килијан ФранкиниWikidata-logo S.svg26 јануари 1994BMC Development (2016)
NED Флорис ГертсWikidata-logo S.svg3 мај 1992BMC Development (2015)
BEL Бен ХермансWikidata-logo S.svg8 јуни 1986Трек-Сегафредо (2013)
SUI Штефан КингWikidata-logo S.svg16 ноември 1993BMC Development (2014)
FRA Амаел МоанарWikidata-logo S.svg2 февруари 1982Кофидис (2010)
ITA Даниел ОсWikidata-logo S.svg13 јануари 1987Cannondale Pro Cycling Team (2012)
AUS Ричи ПортWikidata-logo S.svg30 јануари 1985Тим Скај (2015)
ITA Мануел КвинцијатоWikidata-logo S.svg30 октомври 1979Cannondale Pro Cycling Team (2010)
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984Тим Скај (2016)
USA Џои РоскопфWikidata-logo S.svg5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
ESP Самуел СанчесWikidata-logo S.svg (19 фев–5 окт, Фуснота)5 февруари 1978Euskaltel-Euskadi (2013)
SUI Михаел ШерWikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
AUS Мајлс СкотсонWikidata-logo S.svg18 јануари 1994Illuminate (2016)
ITA Мануел СениWikidata-logo S.svg11 март 1992Team Colpack Ballan (2014)
BEL Дилан ТенсWikidata-logo S.svg1 март 1992BMC Development (2014)
BEL Грег ван АверматWikidata-logo S.svg17 мај 1985Лото-Судал (2010)
USA Тиџеј ван ГардеренWikidata-logo S.svg12 август 1988HTC-Highroad (2011)
ESP Франсиско ВентосоWikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
BEL Лоик ВлигенWikidata-logo S.svg20 декември 1993BMC Development (2015)
SUI Данило ВисWikidata-logo S.svg26 август 1985Atlas Personal-Jakroo (2007)
BEL Нејтан ван ХојдонкWikidata-logo S.svg (15 мај–31 дек)12 октомври 1995BMC Development (2017)
SUI Патрик МилерWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1996BMC Development (2017)
NED Брам ВелтенWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)29 март 1997BMC Development (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Самуел СанчесWikidata-logo S.svg, отпуштен поради допинг

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Алберто БетиолWikidata-logo S.svg29 октомври 1993ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
NZL Патрик БевинWikidata-logo S.svg15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
SUI Том БолиWikidata-logo S.svg17 јануари 1994BMC Development (2015)
USA Брент БукволтерWikidata-logo S.svg16 февруари 1984Chipotle-First Solar Development (2007)
ITA Дамијано КарузоWikidata-logo S.svg12 октомври 1987Cannondale Pro Cycling Team (2014)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
AUS Роан ДенисWikidata-logo S.svg28 мај 1990ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2014)
LUX Жан Пјер ДрукерWikidata-logo S.svg3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
SUI Килијан ФранкиниWikidata-logo S.svg26 јануари 1994BMC Development (2016)
AUS Сајмон ГерансWikidata-logo S.svg (1 јан–21 окт)16 мај 1980Орика-Скот (2017)
SUI Штефан КингWikidata-logo S.svg16 ноември 1993BMC Development (2014)
AUS Ричи ПортWikidata-logo S.svg30 јануари 1985Тим Скај (2015)
IRL Николас РоушWikidata-logo S.svg3 јули 1984Тим Скај (2016)
BEL Јирген РулантсWikidata-logo S.svg2 јули 1985Лото-Судал (2017)
USA Џои РоскопфWikidata-logo S.svg5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
SUI Михаел ШерWikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
AUS Мајлс СкотсонWikidata-logo S.svg18 јануари 1994Illuminate (2016)
BEL Дилан ТенсWikidata-logo S.svg1 март 1992BMC Development (2014)
BEL Грег ван АверматWikidata-logo S.svg17 мај 1985Лото-Судал (2010)
USA Тиџеј ван ГардеренWikidata-logo S.svg12 август 1988HTC-Highroad (2011)
BEL Нејтан ван ХојдонкWikidata-logo S.svg12 октомври 1995BMC Development (2017)
ESP Франсиско ВентосоWikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
BEL Лоик ВлигенWikidata-logo S.svg20 декември 1993BMC Development (2015)
SUI Данило ВисWikidata-logo S.svg26 август 1985Atlas Personal-Jakroo (2007)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
POR Амаро АнтунесWikidata-logo S.svg27 ноември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
USA Вил БартаWikidata-logo S.svg4 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
POL Павел БернасWikidata-logo S.svg24 мај 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
NZL Патрик БевинWikidata-logo S.svg15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
CZE Јосеф ЧерниWikidata-logo S.svg11 мај 1993Elkov–Kasper (2018)
ESP Виктор де ла ПартеWikidata-logo S.svg22 јуни 1986Мовистар (2018)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
GER Зимон ГешкеWikidata-logo S.svg13 март 1986Санвеб (2018)
POL Камил ГрадекWikidata-logo S.svg17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
GER Јонас КохWikidata-logo S.svg25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
ITA Јакуб МаречкоWikidata-logo S.svg30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
POL Лукаш ОвсјанWikidata-logo S.svg24 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
BEL Серж ПауелсWikidata-logo S.svg21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
USA Џои РоскопфWikidata-logo S.svg5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
POL Шимон СајнокWikidata-logo S.svg24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
SUI Михаел ШерWikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
NED Лауренс тен ДамWikidata-logo S.svg13 ноември 1980Санвеб (2018)
BEL Грег ван АверматWikidata-logo S.svg17 мај 1985Лото-Судал (2010)
BEL Гејс ван ХукеWikidata-logo S.svg12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
BEL Нејтан ван ХојдонкWikidata-logo S.svg12 октомври 1995BMC Development (2017)
BEL Гијом ван КејрсбулкWikidata-logo S.svg14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
ESP Франсиско ВентосоWikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
POL Лукаш ВишњовскиWikidata-logo S.svg7 декември 1991Тим Скај (2018)
AUT Рикардо ЦојдлWikidata-logo S.svg8 април 1988Felbermayr Simplon Wels (2018)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Вил БартаWikidata-logo S.svg4 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
NZL Патрик БевинWikidata-logo S.svg15 февруари 1991ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2017)
CZE Јосеф ЧерниWikidata-logo S.svg11 мај 1993Elkov–Kasper (2018)
ESP Виктор де ла ПартеWikidata-logo S.svg22 јуни 1986Мовистар (2018)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
GER Зимон ГешкеWikidata-logo S.svg13 март 1986Санвеб (2018)
POL Камил ГрадекWikidata-logo S.svg17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
CZE Јан ХиртWikidata-logo S.svg21 јануари 1991Астана (2019)
GER Јонас КохWikidata-logo S.svg25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
RUS Павел КочетковWikidata-logo S.svg7 март 1986Катјуша-Алпесин (2019)
ITA Јакуб МаречкоWikidata-logo S.svg30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
ITA Фаусто МаснадаWikidata-logo S.svg (1 јан–18 авг)6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
POL Камил МалецкиWikidata-logo S.svg2 јануари 1996ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
POL Михал ПалутаWikidata-logo S.svg4 октомври 1995ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
BEL Серж ПауелсWikidata-logo S.svg21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
USA Џои РоскопфWikidata-logo S.svg5 септември 1989Холовеско-Ситадел (2014)
POL Шимон СајнокWikidata-logo S.svg24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
SUI Михаел ШерWikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
ITA Матео ТрентинWikidata-logo S.svg2 август 1989Мичелтон-Скот (2019)
HUN Атила ВалтерWikidata-logo S.svg12 јуни 1998ЦЦЦ Спранди Полковице (2019)
BEL Грег ван АверматWikidata-logo S.svg17 мај 1985Лото-Судал (2010)
BEL Гејс ван ХукеWikidata-logo S.svg12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
BEL Нејтан ван ХојдонкWikidata-logo S.svg12 октомври 1995BMC Development (2017)
BEL Гијом ван КејрсбулкWikidata-logo S.svg14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
ESP Франсиско ВентосоWikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
POL Лукаш ВишњовскиWikidata-logo S.svg7 декември 1991Тим Скај (2018)
RUS Илнур ЗакаринWikidata-logo S.svg15 септември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
GER Георг ЦимерманWikidata-logo S.svg11 октомври 1997Tirol-KTM Cycling Team (2019)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]