Алберто Бетиол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберто Бетиол
Бетиол на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеАлберто Бетиол
Роден29 октомври 1993 (1993-10-29) (26 г.)
Погибонси,  Италија
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн Фирст
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачУниверзален возач
Аматерски клубови
2012
2013
Идеа Шус-М.Ц.С.-Мадрас
Мастромарко-Сенси-Бенедети-Довер
Професионални клубови
2014
2015-2017
2018
2019-
Канондејл
Канондејл-Гармин
БМЦ Рејсинг Тим
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Трка околу Фландрија (2019)
Последна промена
15 мај 2019

Алберто Бетиол (италијански: Alberto Bettiol; р. 29 октомври 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст.[1]

Станал професионален возач во 2014 година,[2] а неговата прва професионална победа била на монументот Трка околу Фландрија 2019.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бетиол потпишал со Канондејл за сезоната 2014.[4][5]

Потпишал со Канондејл-Гармин за сезоната 2015.[6][7]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[8] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[9]

2019[уреди | уреди извор]

Потпишал со БМЦ Рејсинг Тим за сезоната 2018.[10]

По силниот резултат на Тирено-Адријатико, каде завршил трет на втората етапа и втор на завршната етапа (поединечен хронометар), по што ја освоил првата професионална трка, Трка околу Фландрија, еден од петте велосипедски монументи. По успешниот соло-напад на последното искачување на трката, Ауде Кваремонт, при што успеал да ја одржи разликата пред групата, во која биле претходните победници Александар Кристоф и Петер Саган.[11]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. UEC Champion Jersey.svg Европско јуниорско хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Џиро дела Луниџана
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2013
Национални друмски првенства под 23 години
3. Друмска трка
5. Хронометар
3. Трофео Франко Балестра
3. Гран Премио дела Либерационе
4. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
7. Европско друмско првенство под 23 години
10. Трка околу Фландрија за млади
2015
10. Џиро дел Пиемонт
2016
2. ГП Западна Франција
3. Краен пласман Трка околу Полска
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
4. ГП Квебек
7. ГП Монтреал
10. Џиро дел Пиемонт
2017
4. Копа Уго Агостони
5. Гран Премио Бруно Бегели
6. Класика де Сан Себастијан
10. Е3 Харелбеке
2018
1. Етапа 1 (TTT) Тирено-Адријатико
2019
1. Трка околу Фландрија
4. Е3 БинкБенк Класик
6. Брабантсе Пејл

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Санремо 37 95 36
Трка околу Фландрија СО 24 СО 1
Париз-Рубе
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО СО
Џиро ди Ломбардија 89 СО СО СО
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Е3 Харелбеке СО 10 СО 4
Гент-Вевелгем СО 32 121 СО
Брабантсе Пејл СО 53 16 6
Класика де Сан Себастијан СО 6
Класика Бретања 32 2 49 СО
Гран при Квебек 4 15
Гран при Монтреал 7 54

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 86
Jersey yellow.svg Тур 90
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „EF Education First Pro Cycling“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 2 January 2019. конс. 2 January 2019. 
 2. Alberto Bettiol“, „Канондејл-Гармин“, Slipstream Sports LLC (посет. 24 јануари 2015 г).
 3. „Tour of Flanders: Alberto Bettiol takes shock first professional win“. BBC Sport. конс. 8 април 2019. 
 4. Cannondale Pro Cycling finalizes 2014 team roster“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 ноември 2013 (посет. 6 октомври 2014 г).
 5. Cannondale unveils 27-rider 2014 roster“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 21 ноември 2013 (посет. 6 октомври 2014 г).
 6. Стивен Фаранд. „Viviani close to joining Team Sky in 2015“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 септември 2014 (посет. 12 ноември 2014 г).
 7. Грегор Браун. „Italians aim for fresh start on new U.S.-based Cannondale squad“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 7 ноември 2014 (посет. 7 ноември 2014 г).
 8. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. конс. 6 мај 2016. 
 9. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 28 јуни 2017. 
 10. BMC Racing announces Alberto Bettiol signing“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 август 2017 (посет. 2 јануари 2018 г).
 11. „Alberto Bettiol wins Tour of Flanders“. www.cyclingnews.com. конс. 7 април 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]