Амаел Моанар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амаел Моанар
Лични податоци
Цело имеАмаел Моанар
Роден2 февруари 1982 (1982-02-02) (41 г.)
Шербур,  Франција
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2010
2011–2017
2018-
Кофидис
БМЦ Рејсинг Тим
Фортунео-Самсик
Значајни победи
:Париз-Ница
Планински пласман (2010)
1 етапа
Последна промена
26 септември 2018

Амаел Моанар (француски: Amaël Moinard; р. 2 февруари 1982) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипата Фортунео-Самсик.[1] Во неговата прва година во БМЦ Рејсинг Тим во 2011 година, Моанар возел на Тур де Франс како помошник за Кедел Еванс, кој ја освоил трката.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
6. Класик Шатеру
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент ет де ла Виен
2007
10. Краен пласман Рут ду Суд
1. Етапа 3
2008
9. Краен пласман Средоземна трка
10. Гран при де Плимелек-Морбијан
15. Краен пласман Тур де Франс
Jersey red number.svg Награда за борбеност за етапа 11
2010
Париз-Ница
1. Етапа 7
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2014
3. Краен пласман Тур де От Вар
1. Етапа 2
9. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2015
7. Класик Волта Лимбург
2016
6. Класик Сид Ардеш
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 112 46 15
Jersey yellow.svg Тур 15 65 70 65 45 56 45 45 32 48
Jersey red.svg Вуелта 18 99 59

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Fortuneo-Oscaro. Amaël Moinard deuxième recrue“ [Team Fortuneo-Oscaro. Amaël Moinard second recruit]. Le Télégramme (француски). Groupe Télégramme. 3 август 2017. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]