Прејди на содржината

Јан Бакелантс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јан Бакелантс
Бакелантс на Тур де Романди 2013
Лични податоци
Цело имеЈан Бакелантс
ПрекарБаки
Роден14 февруари 1986(1986-02-14)(38 г.)
Ауденарде,  Белгија
Висина1,77 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006-2008
2008
Беверен 2000
Топспорт Вландерен (стажант)
Професионални клубови
2009

2010–2011
2012–2013
2014
2015-2018
2019
2020-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Лото
РадиоШек-Нисан
Омега Парма-Квик Степ
Аг2р-Ла Мондијал
Тим Санвеб
Сиркус-Ванти Гобер
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2013)

Етапни трки

Тур де л’Авенир (2008)

Еднодневни трки и класици

Џиро дел Пиемонт (2015)
Џиро дел’Емилија (2015)
Гран при де Валони (2013)
Последна промена
10 ноември 2022

Јан Бакелантс (холандски: Jan Bakelants; р. 14 февруари 1986 во Ауденарде) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бакелантс на Тур де Франс 2017

Негови главни победи се Тур де л’Авенир 2008 и втората етапа на Тур де Франс 2013, кога ја преземал и жолтата маичка.[2] Исто така возел на Џиро д’Италија 2010, кога завршил на 36. место.

Бакелантс го напуштил РадиоШек-Леопард на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[3] Во август 2014 година соопштил дека ќе ја напушти белгиската екипа по една година и ќе се приклучи на АГ2Р Ситроен Тим на двегодишен договор.[4]

Бакелантс бил тешко повреден во несреќа на Џиро ди Ломбардија 2017, кога паднал во бездна при брз спуст, кршејќи седум ребра и првиот и третиот пршлен. Не изгубил свест и бил бил префрлен во болница во Комо.[5] Падот го направила Бакелантс еден центиметар понизок.[6] По неговиот пат, Бакелантс зборувал за сигурносните стандарди во велосипедизмот. Се надевал дека ќе се врати на трките во март 2018 година,[7] и во тоа успеал на Класик Лоар Атлантик во Франција.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
2007
3. Париз-Тур за млади
2008
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 6
1. Краен пласман Сиркуит де Арден
1. Краен пласман Тур де Лиеж
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
1. Флеш Арденес
2. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
2. Гран при де Варегем
3. Национално друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Тур де Пиринес
4. Сиркуит де Валони
8. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
9. Краен пласман Џиро деле Реџони
2009
2. ГП Триберг-Шварцвалд
5. Де Вламсе Пејл
7. Ле Самин
9. Краен пласман Трка околу Бенелукс
10. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2010
6. Тур де Валони
7. Вуелта а Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
4. Белгиско државно првенство
5. Гран при де Валони
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Краен пласман Трка околу Бенелукс
2013
1. Гран при де Валони
1. Етапа 2 Тур де Франс
2. Амстел Курасао Рејс
Национални друмски првенства
3. Друмска трка
4. Хронометар
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
4. Краен пласман Енеко Тур
4. ГП Кантон Аргау
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
10. Гран при Монтреал
2014
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине
3. Гран при де Валони
7. Ла Дром Класик
2015
1. Џиро дел’Емилија
1. Гран Пиемонт
2. Гран при де Валони
4. ГП Монтреал
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
7. Копа Сабатини
7. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
2016
2. Класик Ла Дром
3. Краен пласман Ла Медитаренен
1. Бодовен пласман
1. Етапа 4
5. Џиро дел’Емилија
6. Копа Сабатини
8. Краен пласман Тур Ла Прованс
9. Класик Сид-Ардеш
2017
3. Ла Дром Класик
4. ГП Монтреал
5. Гран при де Валони
2018
6. Гран При Пино Черами
2019
5. Краен пласман ЗЛМ Тур
2020
4. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Трофео Матеоти
2022
1. Етапа 5 Тур де Валони

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на големите трки[8]
Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро 36 22 34 43
Тур 18 24 20 50 22 48
Вуелта 18 31 22 93 17

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 January 2021. Посетено на 3 January 2021.
  2. Пит, Косинс (30 јуни 2013). „Среќата на Бакелантс конечно е добра како неговите нозе на Тур де Франс“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 јули 2013.
  3. „Бакелантс потпиша за Омега Парма-Квик Степ за 2014“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 28 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2014-02-26. Посетено на 5 ноември 2013.
  4. „Бакелантс го потврди префрлањето во Аг2р-Ла Мондијал“. Cyclingnews.com. 29 август 2014. Посетено на 30 август 2014.
  5. Адамс, Том (8 октомври 2017). „Jan Bakelants and Simone Petilli are in hospital after crashing on dangerous Il Lombardia descent“. Eurosport. Посетено на 10 октомври 2017.
  6. „Bakelants 1cm shorter after Il Lombardia crash“. 31 January 2018.
  7. „Bakelants: Chris Froome is going to be suspended and that will be right“. 4 January 2018.
  8. http://www.procyclingstats.com/rider.php?id=140462&season=2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]