Гран при Монтреал 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Монтреал 2015
Детали за трката
Издание6. Гран-при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2015 1.UWT
Датум13 септември 2015
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи21
Возачи на почеток167
Возачи на крај64
Просечна брзина38,532 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Тим Веленс (Лото-Судал)
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Орика-ГринЕЏ)
ТретопласиранPOR Руј Кошта (Лампре-Мерида)
ПланинскиBEL Луј Вервеке (Лото-Судал)
◀20142016▶
Документација

Гран при Монтреал 2015 — шесто издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал. Се одржала на 13 септември и претставувала 26. трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Тим Веленс во спринт пред Адам Јејтс. Во главната група, спринтот за третото место го освоил Руј Кошта.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката претставува дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На три професионални континентални екипи биле доделени специјални покани. На трката настапила и канадска екипа и со тоа била создадена главната група од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Судал 5ч 20' 09" 80
2  Адам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ и.в. 60
3  Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 2" 50
4  Јан Бакелантс (БЕЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 4" 40
5  Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 4" 30
6  Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 5" 22
7  Ромен Барде (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 5" 14
8  Роберт Гесинк (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 9" 10
9  Филип Жилбер (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 9" 6
10  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Канондејл-Гармин + 9" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI го потврди календарот за Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]