Џиро ди Ломбардија 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џиро ди Ломбардија 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание111. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум7 октомври 2017
Растојание247 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај100
Просечна брзина39,469 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Винченцо Нибали (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Жилијан Алафилип (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранITA Џани Москон (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Џиро ди Ломбардија 2017 — 111. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 7 октомври како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена по вторпат од Винченцо Нибали.[3] На трката се случиле неколку несреќи, сите на брзиот и технички спуст од ридот Сормано. Лауренс де Плус (Квик-Степ Флорс) се здобил со мала фрактура на неговото десно колено кога прескокнал преку заштитната ограда и паднал во клисурата.[4] Јан Бакелантс (Аг2р-Ла Мондијал) останал во болница во Комо со седум скршени ребра и две фрактури на неговиот ’рбет. Симоне Петили (ОАЕ Абу Даби) ја имал истата дијагноза по неговиот пад со две фрактури на грбот, скршена клучна коска и изместување на рамото.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Седум професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA Аг2р-Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг
 5. GER Бора-хансгрое
 6. USA Канондејл-Драпак
 7. FRA ФДЖ
 8. BEL Лото-Судал
 9. ESP Мовистар
 10. AUS Орика-Скот
 11. BEL Квик-Степ Флорс
 12. RSA Дименжн Дата
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1. ITA Андрони Џокатоли
 2. ITA Бардијани ЦСФ
 3. FRA Кофидис
 4. RUS Гаспром-РусВело
 5. ITA Нипо-Вини Фантини
 6. ITA Вилиер Триестина-Селе Италија
 7. FRA Директ Енержи

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида6ч 15' 28
2. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 28
3. ITA Џани Москон Тим Скај+ 38
4. FRA Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 38
5. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 38
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 38
7. ITA Фабио Ару Астана+ 38
8. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 40
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 42
10. RUS Сергеј Чернецки Астана+ 47
11. NED Сам Омен Санвеб+ 47
12. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 47
13. COL Еган Бернал Андрони Џокатоли+ 47
14. BEL Бен Херманс БМЦ Рејсинг Тим+ 47
15. ITA Давиде Вилела ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 12
16. SUI Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 12
17. ITA Диего Роза Тим Скај+ 1' 12
18. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 12
19. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 26
20. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 26
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Вестемајер, Сузан (8 октомври 2017). „Vincenzo Nibali wins Il Lombardia“. cyclingnews.com. Посетено на 12 октомври 2017.
 4. „De Plus diagnosed with knee fracture from Il Lombardia crash“. cyclingnews.com. 9 октомври 2017. Посетено на 12 октомври 2017.
 5. Адамс, Том (8 октомври 2017). „Jan Bakelants and Simone Petilli are in hospital after crashing on dangerous Il Lombardia descent“. Eurosport. Посетено на 12 октомври 2017.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. „Џиро ди Ломбардија 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]