Нипо-Вини Фантини-Европа Овини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нипо-Вини Фантини
Инфомации за тимот
UCI кодVFN
Лоциран Србија (2008)
 Италија (2009–2011)
Flag of Japan.svg Јапонија (2012–2014)
 Италија (2015–)
Основан2008 (2008)
Статусконтинентална (2008–2014)
професионална континентална (2015– )
ВелосипедиДе Роза
Клучни кадри
Извршен директорХироши Дајмон
Спортски директорАлберто Ели
Фабрицио Фабри
Андреа Пеши
Историја на тимското име
2008–2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015–2017
2018-
Центри дела Калцатура-Партизан
Центри дела Калцатура-Кавалиере
Д’Анџело & Антенуки-Нипо
Тим Нипо
Тим-Нипо-Де Роза
Вини Фантини-Нипо
Нипо-Вини Фантини
Нипо-Вини Фантини-Европа Овини

Нипо-Вини Фантини (кратенка според UCI: VFN) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Италија, која учествува на континенталните трки. Екипата била основана како Вини Фантини-НИПО-Де Роза во 2013 година.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Никола БаџолиWikidata-logo S.svg19 февруари 1995Zalf Euromobil Désirée Fior (2016)
ESP Хоан БоуWikidata-logo S.svg16 јануари 1997
ITA Марко КанолаWikidata-logo S.svg26 декември 1988ЈунајтедХелткеар (2016)
ITA Имерио ЧимаWikidata-logo S.svg29 октомври 1997Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
ITA Дамијано ЧимаWikidata-logo S.svg13 септември 1993Viris Maserati-Sisal Matchpoint (2017)
ITA Дамијано КунегоWikidata-logo S.svg19 септември 1981Лампре-Мерида (2014)
ROU Едуард Микаел ГросуWikidata-logo S.svg4 септември 1992
JPN Шо ХацујамаWikidata-logo S.svg17 август 1988Bridgestone (2017)
JPN Масакаѕу ИтоWikidata-logo S.svg12 јуни 1988Aisan Racing (2016)
JPN Марино КобајашиWikidata-logo S.svg1 јули 1994
ITA Алан МарангониWikidata-logo S.svg16 јули 1984ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
JPN Хидето НаканеWikidata-logo S.svg2 мај 1990Aisan Racing (2016)
JPN Хироки НишимураWikidata-logo S.svg20 октомври 1994Shimano Racing Team (2017)
ITA Симоне ПонциWikidata-logo S.svg17 јануари 1987ЦЦЦ Спранди Полковице (2017)
ITA Иван СантаромитаWikidata-logo S.svg30 април 1984Skydive Dubai-Al Ahli (2016)
ITA Марко ТицаWikidata-logo S.svg6 февруари 1992GM Europa Ovini (2017)
JPN Кохеј УтимаWikidata-logo S.svg8 ноември 1988Bridgestone (2016)
JPN Хајато ЈошидаWikidata-logo S.svg19 мај 1989Matrix Powertag (2017)
ITA Филипо ЅакантиWikidata-logo S.svg12 септември 1995Team Colpack Ballan (2017)
ESP Хуан Хосе ЛобатоWikidata-logo S.svg (21 фев–31 дек)30 декември 1988Лото НЛ-Џамбо (2017)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]