Хуан Хосе Лобато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хуан Хосе Лобато
Лобато на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело име Хуан Хосе Лобато дел Вале
Прекар Хуанхо
Роден 30 декември 1988 (1988-12-30) (воз. 29 г.)
Требухена,  Шпанија
Висина 1,73 м
Маса 63 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Лото НЛ-Џамбо
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Аматерски клубови
2009
2010-
Куева Ел Соплао
Андалусија-Кахасур (стажант)
Професионални клубови
2011–2012
2013
2014–2016
2017-
Андалусија-Каха Гранада
Еускалтел-Еускади
Мовистар Тим
Лото НЛ-Џамбо
Последна промена
1 мај 2017

Хуан Хосе Лобато дел Вале (шпански: Juan José Lobato del Valle; р. 30 декември 1988) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото НЛ-Џамбо.

Лобато му се приклучил на Мовистар Тим за сезоната 2014 откако неговата мината екипа, Еускалтел-Еускади[1], се распаднала на крајот на сезоната 2013.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
1. MaillotEspaña.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2011
1. Сиркуто де Гечо
7. Трофео Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
Трка околу Чиле
1. Етапа 2
1. Етапа 10
1. Етапа 5 Трка околу езерото Кукунор
2013
1. Сиркуто де Гечо
1. Етапа 2 Вуелта а Кастилја и Леон
4. Класика де Алмерија
6. Вуелта а Ла Риоха
2014
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
2. Класика де Алмерија
2. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 3
4. Гран Премио Нобили Рубинетерие
4. Милано-Сан Ремо
8. Ватенфал Класик
2015
1. Етапа 2 Тур Даун Андер
Вуелта а Андалусија
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2. Даун Андер Класик
2. Сиркуито де Гечо
2. Класика де Алмерија
4. Гран Премио Нобили Рубинетери
2016
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
3. Краен пласман Трка Дубаи
1. Етапа 3
3. Сиркут де ла Сарт
4. Џиро дел Пиемонте
2017
6. Трка околу Франкфурт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Браун, Грегор. „Euskaltel to sell team vehicles to balance books“, „Cycling Weekly“, IPC Media Ltd., 10 декември 2012 (конс. 5 јануари 2013 г). „Потпишале 11 нови велосипедист: Јон Аберастури Изага (Шпанија), Гарикоиц Браво Оијарбиде (Шпанија), Хуан Хосе Лобато дел Вале (Шпанија), Тарик Шауфи (Мароко), Јуре Коцјан (Словенија), Роберт Вречер (Словенија), Рикардо Хорхе Кореја Местре (Португалија), Штефен Радохла (Германија), Андре Шулце (Германија), Александар Серебрјаков (Русија) и Јоанис Тамуридис (Грција).“
  2. Фаранд, Стивен. „Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 28 октомври 2013 (конс. 21 декември 2013 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]