Симоне Понци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симоне Понци
Понци на Гран при де Денен 2015
Лични податоци
Цело имеСимоне Понци
Роден17 јануари 1987(1987-01-17)(37 г.)
Манербио,  Италија
Висина1,76 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–2013
2014–2015
2016-2017
2018-
Лампре-НГЦ
Ликвигас-Канондејл
Астана
Јелоу Флуо
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
Последна промена
3 септември 2018

Симоне Понци (италијански: Simoni Ponzi; р. 17 јануари 1987 во Манербио) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.[1] Станал професионалец во 2009 година.

Понци ја напуштил екипата Астана[2] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Јелоу Флуо за сезоната 2014.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
1. Џиро дел Казентино
1. Етапа 6 Џиро дела Вале д’Аоста
2009
5. Меморијал Марко Пантани
10. Трка околу Нирнберг
2010
6. Џиро дела Ромања
9. ГП Чита ди Модена
2011
1. Копа Папа Карло
1. ГП Крањ
2. Трофео Лаиквелја
2. Копа Уго Агостони
2. ГП Индустрија Артиџанато е Комерчо
2. Џиро дела Ромања
4. Класик Хамбург
5. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
7. Гран при Квебек
2012
1. Етапа 1 Трка околу Словенија
10. Џиро дел Пиемонт
2013
1. Етапа 1 Вуелта а Бургос
2. Копа Уго Агостони
2. Гран при Монтреал
3. Гран Премио Нобили Рубинетери
5. Рома Максима
8. Копа Берноки
8. Тре Вали Варезине
2014
1. Гран Премио дела Коста Етруски
1. Дварс дор Дренте
1. Гран Премио Нобили Рубинетери
3. Копа Берноки
3. Копа Агостини
4. Џиро дел’Апенино
4. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
6. Меморијал Марко Пантани
2015
2. Гран Премио Нобили Рубинетери
2. ГП Западна Франција
4. Тре Вали Варезине
4. Копа Сабатини
4. ГП Бруно Бегели
7. Копа Уго Агостони
9. Трофео Матеоти
10. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2017
7. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Џиро 88 106 126
Тур
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nippo Vini Fantini Europa Ovini, Ponzi e Zaccanti completano la rosa“ [Nippo Vini Fantini Europa Ovini, Ponzi and Zaccanti complete the roster]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 22 ноември 2017. Посетено на 7 јануари 2018.
  2. „Трансфери 2011–2012“. Velochrono.fr (француски). Velochrono. Посетено на 1 јануари 2012.
  3. Мекмајкл, Сајмон (13 декември 2013). „Chris Horner to join ex-Vini Fantini team, Neri Sottoli?“. Road.cc. Farrelly Atkinson Ltd. Посетено на 26 декември 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]