Дамијано Чима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дамијано Чима
Лични податоци
Цело имеДамијано Чима
Роден13 септември 1993 (1993-09-13) (28 г.)
Бреша,  Италија
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012

2013
2014-2015
2016-2017
Симаф Кариер Вега Трак Италија Валдарно
Фуд Италија Мг К Вис Норда
Тим Колпак
Вирис Масерате-Сисал Мечпоинт
Професионални клубови
2017
2018-
Нипо-Вини Фантини (стажант)
Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2019)
Последна промена
4 јануари 2020

Дамијано Чима (италијански: Damiano Cima; 13 септември 1993 во Бреша) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.[1]

Неговиот помлад брат Имерио Чима е исто така велосипедист и е исто така дел од екипата на Нипо-Вини Фантини-Фезане. Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019,[2] при што ја освоил етапата 18 на трката.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
3. Трофео Едил С
2016
1. Гран Премио Индустри дел Мармо
2017
2. Ла Пополарисима
2018
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Шингтај
1. Етапа 1
2. Краен пласман Трка околу Кина I
2019
1. Етапа 18 Џиро д’Италија
5. Копа Берноки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nippo-Fantini-Faizanè, 17 uomini in organico nel 2019“ [Nippo-Fantini-Faizanè, 17 men on roster in 2019]. SpazioCiclismo – Cyclingpro.net (италијански). Gravatar. 28 ноември 2018. Посетено на 22 јануари 2019.
  2. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.
  3. „Giro d'Italia: Italy's Damiano Cima wins stage 18 as Richard Carapaz maintains lead“. BBC Sport. Посетено на 30 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]