Иван Сантаромита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Сантаромита
Сантаромита на Вуелта а Еспања 2013.
Лични податоци
Цело имеИван Сантаромита
Роден30 април 1984 (1984-04-30) (38 г.)
Варезе,  Италија
Висина1,76 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубНипо-Вини Фантини-Фезане
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови

2005
2006–2007
2008–2010
2011–2013
2014–2015
2016
2017-
Квик Степ-Инерџетик (стажант)
Квик Степ-Инерџетик
Ликвигас
БМЦ Рејсинг Тим
Орика-ГринЕЏ
Скајдајв Дубаи Про Сајклинг
Нипо-Вини Фантини
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2014)
Еднодневни трки и класици
Jersey italianflag.svg Национален друмски првак (2013)
Последна промена
3 септември 2018

Иван Сантаромита (италијански: Ivan Santaromita; р. 30 април 1984 во Варезе) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континенталната екипа Нипо-Вини Фантини-Фезане.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Станал професионалец со Квик Степ-Инерџетик во 2006, пред да се префрли во Ликвигас во 2008. Во 2010 ја освоил првата значајна победа како професионалец на Сетимана Интернационале Копи е Бартали, доминирајќи на етапната трка, освојувајќи ја со повеќе од една и пол минута предност пред Пшемислав Њемјец.[2]

Во 2013, Сантаромита ја освоил третата етапа на Џиро дел Трентино. Стигнал до целта со Микеле Скарпони и Паоло Тиралонго и триото било остаток од раното бегство. Сантаромита го претекнал двоецот за прва негова победа од 2010.[3] Сантаромита го напуштил БМЦ Рејсинг Тим[4] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Орика-ГринЕЏ за сезоната 2014.[5]

Во 2014 година, Сантаромита бил првиот возач кој се повлекол од Вуелта а Еспања на седмата етапа откако скршил прст при пад.[6]

Во 2015 година завршил на шестото место во генералниот пласман на Трката околу Норвешка.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
10. Краен пласман Трка околу Џорџија
2010
1. Краен пласман Сетимана интернационале Копи е Бартали
2013
1. Jersey italianflag.svg Национално друмско првенство
1. Етапа 3 Џиро дел Трентино
5. Гран Премио дела Коста Етруски
9. Џиро ди Ломбардија
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро д’Италија
2015
6. Краен пласман Трка околу Норвешка
2016
7. Краен пласман Тур де Лангкави
2017
9. Краен пласман Трка околу Словенија
9. Џиро дел’Апенино
2018
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 52 30 СО
Jersey yellow.svg Тур 83
Jersey red.svg Вуелта 125 65 117 48 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nippo-Vini Fantini hoping to secure Giro d'Italia wildcard“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 јануари 2018. Посетено на 30 јануари 2018.
  2. „Хузарски сам до Сасуоло“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 март 2010. Посетено на 19 април 2013.
  3. Шејн Стоукс (18 април 2013). „Џиро дел Трентино: Сантаромита ги претекна Тиралонго и Скарпони за освојување на прва победа од 2010“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 19 април 2013.
  4. „БМЦ Рејсинг Тим (BMC) – USA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 3 јануари 2013.
  5. „Сантаромита оди во Орика-ГринЕЏ за 2014“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 12 август 2013. Посетено на 12 август 2013.
  6. „Де Марки победи на седмата етапа, Валверде води“. Washington Post. 29 август 2014. Посетено на 29 август 2014.
  7. Кене, Жан Франсоа (25 мај 2015). „Tour of Norway: Vangstad solos to victory on final day“. Cyclingnews.com. Посетено на 26 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]