Трка околу Норвешка (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Норвешка
За трката
Датуммај/јуни
РегионНорвешка
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторCycling Event Norway AS
Директор на тркатаБиргер Хунгерхолт
Историја
Прво одржување2011 (2011)
Одржувања7 (до 2017)
Прв победник Вилко Келдерман (ХОЛ)
Најмногу победи Едвалд Боасон Хаген (НОР) (3 победи)
Неодамнешен победник Едвалд Боасон Хаген (НОР)

Трка околу Норвешка — годишна етапна велосипедска трка, која се одржува во Норвешка. Се смета за наследник на етапната трка Рингерике ГП, која во периодот 2011-2012 станала еднодневна трка. Започнала во 2011 година како последица на зголемениот интерес за велосипедизам во Норвешка, главно поради добрите резултати на професионалните велосипедисти Тор Хушовд и Едвалд Боасон Хаген. Трката има категорија 2.HC во рамките на Европската турнеја.

Победници[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2011 Wikidata-logo S.svgNED Вилко Келдерман Wikidata-logo S.svgDEN Даниел Фодер Wikidata-logo S.svgNOR Вегард Робинсон Буге Wikidata-logo S.svg
2012 Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svgNOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg
2013 Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgPOR Сержио Паулињо Wikidata-logo S.svgNOR Сондре Холст Енгер Wikidata-logo S.svg
2014 Wikidata-logo S.svgPOL Маќеј Патерски Wikidata-logo S.svgNED Марк де Мар Wikidata-logo S.svgNED Бауке Молема Wikidata-logo S.svg
2015 Wikidata-logo S.svgDEN Јеспер Хансен Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgNED Питер Венинг Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgNOR Сондре Холст Енгер Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgNED Питер Венинг Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgESP Едуард Прадес Wikidata-logo S.svgDEN Александер Камп Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgNOR Александер Кристоф Wikidata-logo S.svgNOR Кристофер Халворсен Wikidata-logo S.svgNOR Едвалд Боасон Хаген Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgоткажана
2021 Wikidata-logo S.svgGBR Итан Хејтер Wikidata-logo S.svgNED Иде Схелинг Wikidata-logo S.svgNED Мике Тенисен Wikidata-logo S.svg
2022 Wikidata-logo S.svgBEL Ремко Евенепул Wikidata-logo S.svgAUS Џеј Вајн Wikidata-logo S.svgAUS Лукас Плап Wikidata-logo S.svg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]