Џиро д’Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џиро д’Италија
Giro d'Italia logo.png
За трката
Датум мај-јуни
Регион Италија и соседните земји
Месно име Giro d'Italia (италијански)
Дисциплина Друмски велосипедизам
Натпреварување Светска турнеја UCI
Вид Големи трки
Организатор RCS Sport
Директор на трката Микеле Аквароне
Историја
Прво издание 1909 (1909)
Изданија 101 (до 2018)
Прв победник  Луиџи Гана (ИТА)
Најмногу победи 5 победи
Неодамнешен победник  Крис Фрум (ВБР)

Џиро д’Италија (италијански: Giro d'Italia; или позната како Трка околу Италија) — годишна етапна велосипедска трка, која првенствено се одржува во Италија, но исто така повремено поминува и низ некои соседни земји.[1] Трката била првпат организирана во 1909 со цел зголемување на продажбите на весникот La Gazzetta dello Sport;[1][2] меѓутоа сега е управувана од RCS Sport.[3][4] Трката била одржувана секоја година од нејзиното прво издание во 1909, освен кога била попречена од двете светски војни.[1] Како трката добивала на значајност и популарноста на трката се зголемувала, нејзината слава започнала да се шири низ светот. Групата се проширила од главно италијански учесници до велосипедисти од целиот свет. Џиро е дел од Светската турнеја, што значи дека екипите кои настапуваат на трката, најмногу се UCI ProTeam екипи, со исклучок на екипите кои ги повикува организаторот.[5][6]

Заедно со Тур де Франс и Вуелта а Еспања, ги создаваат трите најпрестижни тринеделни велосипедски трки, Гранд Тур.[1][7] Џиро обично се одржува кон крајот на мај или почетокот на јуни.[1] Додека рутата се менува секоја година, форматот на трката останува ист со вклучување на две хронометра, премин низ планинските масиви на Доломитите[8][9] и Алпите,[10] и завршницата во италијанскиот град Милано.[11][12] Како и останатите Гранд Тур трки, поновите изданија на Џиро д’Италија обично се состојат од 21 етапа во период од 23 дена, кој вклучува два дена одмор.[1]

Сите етапи се мерат на крајот; завршните времиња на возачи се составени од сите претходни нивни времиња на етапите. Возачот со најмало вкупно време е водач на трката и ја добива честа да ја носи посакуваната розовата маичка.[1][13] Секогаш генералниот пласман привлекува најмногу внимание на трката од останатите пласмани: бодовниот пласман за спринтерите,[13] планинскиот пласман за специјалистите за искачување,[13] пласманот за млад возач за возачите под 25 години[13] и екипниот пласман за најбрзите екипи.[13] Трката во 2018 била освоена од Британецот Крис Фрум, првиот британски победник во историјата на Џиро д’Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Грег Селцер. „Историја на Џиро д’Италија“, Livestrong, 26 мај 2011 (посет. 30 јули 2012 г).
 2. „Tour d'Italie ou Giro d'Italia - Encyclopédie Larousse“. Larousse.fr. 30 март 2012. http://www.larousse.fr/encyclopedie/divers/Tour_dItalie/147186. посет. 10 август 2012 г. 
 3. Бил и Карол Мекган. „Џиро д’Италија 1909“. Bikeraceinfo.com. http://bikeraceinfo.com/giro/giro1909.html#story. посет. 30 јули 2012 г. 
 4. „RCSMediagroup – Бизнис - Други активности - Спорт“ (на (италијански)). Rcsmediagroup.it. 15 декември 2010. http://www.rcsmediagroup.it/wps/portal/mg/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3iXgBDLkGBLIwN_P29nA6MAj8DAYGcvA29Dc6B8JIq8oQFQ3sTfwNTJwwjIJE23v6eLgZFlWKCns5epoburGQHdfh75uan6BbmhEeWOiooAtx-tyg!!/dl2/d1/L0lDUmlTUSEhL3dHa0FKRnNBL1lCUlp3QSEhL2Vu/?wai=. посет. 10 август 2012 г. 
 5. Меѓународен велосипедистички сојуз“. Uci.ch. http://www.uci.ch/templates/UCI/UCI2/layout.asp?MenuId=MTUyMjQ. посет. 6 август 2012 г. 
 6. „Календар на Светската турнеја UCI 2012“. Cycling Weekly. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/530629/uci-worldtour-calendar-2012.html. посет. 6 август 2012 г. 
 7. Million dollar, baby!“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 12 јануари 2007 (посет. 21 мај 2011 г).
 8. „Classic Climbs of the Dolomites Bike Tours, Biking Trips, & Bicycle Vacations of a Lifetime“. Trek Travel. http://www.trektravel.com/classic-climbs-dolomites-bike-tour.php. посет. 30 јули 2012 г. 
 9. „Џиро д’Италија во Доломитите“. Bikeplustours.com. 8 август 2011. http://bikeplustours.com/index.php/tours-rides/cycle-tour-catalogue/29-giro-ditalia-in-the-dolomites. посет. 30 јули 2012 г. 
 10. 20 мај 2012 (20 мај 2012). „Ryder Hesjedal in pink as Giro d'Italia hits the Alps“. Perth Now. http://www.perthnow.com.au/sport/ryder-hesjedal-in-pink-as-giro-ditalia-hits-the-alps/story-e6frg1wu-1226361346818. посет. 30 јули 2012 г. 
 11. „Џиро д’Италија - Официјална страница на туризмот во Милано“ (на (италијански)). Tourism.milan.it. 5 мај 2012. http://www.tourism.milan.it/wps/portal/!ut/p/c0/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3hzS0O_QGcLEwP_ICNTA08D_2APT1dHYwMDE_3g1Dz9gmxHRQCvgnB_/?WCM_PORTLET=PC_7_791NQC840OR250I0OSHIEA3007_WCM&WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/en/situr/home/giro_italia. посет. 10 август 2012 г. 
 12. „Џиро д’Италија, етапа 21, Милано - индивидуален хронометар“. BikeRadar. http://www.bikeradar.com/racing/racestage/95th-giro-ditalia-stage-21-1098/. посет. 10 август 2012 г. 
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 Лора Вајсло (13 мај 2008). „Giro d'Italia classifications demystified“. Cycling News. Future Publishing Limited. http://autobus.cyclingnews.com/road/2008/giro08/?id=/features/2008/giro_classifications08. посет. 27 август 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]