Гран при Квебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гран при Квебек
LogoGPC qc.png
Лого на трката
За трката
Датумсептември
РегионКвебек, Квебек, Канада
Месно имеGrand Prix Cycliste de Québec (француски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
Видеднодневна трка
ОрганизаторГруп Серди
Историја
Прво издание2010 (2010)
Изданија10 (до 2019)
Прв победник Тома Веклер (ФРА)
Најмногу победи Сајмон Геранс (АВС)
 Петер Саган (СВК)
 Мајкл Метјус (АВС)
(2 победи)
Неодамнешен победник Мајкл Метјус (АВС)

Гран при Квебек (француски: Grand Prix Cycliste de Québec) — професионална велосипедска еднодневна друмска трка, која се одржува во градот Квебек, во покраината Квебек, Канада. Нејзино прво издание било на 10 септември 2010 година, како последен настан во сезоната UCI ProTour 2010.

Со Гран при Монтреал, која се одржува два дена подоцна, Гран при Квебек е една од единствените две трки во Северна Америка во Светската турнеја UCI. Само Сајмон Геранс и Мајкл Метјус постигнале двојна канадска победа, освојувајќи го Гран при Квебек и Гран при Монтреал во иста година.

Движење[уреди | уреди извор]

Гран при Квебек не е како многуте еднодневни трки од една точка до друга, туку кружна трка. Возачите возат 16 круга по 12,6 километри секој круг. Во текот на кругот, возачите треба да искачат четири ридови: Кот де ла Монтањ (375 м долг и просечна нагорнина од 10%), Кот де ла Потас (420 м долг и просечна нагорниа од 9%), Монте де ла Фабрик (190 м долг и просечна нагорнина од 7%) и Монте ду Форт (1000 м долг и просечна нагорнина од 4%). Крајот е на Монте ду Форт.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
2010 Франција Веклер, ТомаТома Веклер (ФРА) Ббокс Буиг Телеком
2011 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ
2013 Холандија Гесинк, РобертРоберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг
2014 Австралија Геранс, СајмонСајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ
2015 Колумбија Уран, РигобертоРигоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ
2016 Словачка Саган, ПетерПетер Саган (СВК) Тинкоф
2017 Словачка Саган, ПетерПетер Саган (СВК) Бора-Хансгрое
2018 Австралија Метјус, МајклМајкл Метјус (АВС) Тим Санвеб
2019 Австралија Метјус, МајклМајкл Метјус (АВС) Тим Санвеб
2020 Немало трка поради пандемијата на коронавирус

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Возач Изданија
2  Сајмон Геранс (АВС) 2012, 2014
 Петер Саган (СВК) 2016, 2017
 Мајкл Метјус (АВС) 2018, 2019

Возачите со закосени букви се активни

Победи по држава[уреди | уреди извор]

Победи Држава
4 Австралија Австралија
2  Словачка
1  Белгија,  Колумбија,  Франција,  Холандија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]