Гран при Квебек 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Квебек 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 25 од 29
Детали за трката
Date 12 септември 2012
Растојание 201,6 км
Време 5ч 38' 26" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Том Димулен (ХОЛ) (Џајант-Шимано)
Трет  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (Гармин-Шарп)
2013
2015

Гран при Квебек 2014 — петто издание на професионалната велосипедска еднодневна трка Гран при Квебек. Била одржана на 12 септември 2013 година, на растојание од 201,6 километри, започнувајќи и завршувајќи во Квебек. Претставувала 25. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката е една од двата настани дел од Светската турнеја на северноамериканскиот континент, другиот бил Гран при Монтреал 2014 одржан два дена подоцна.

Трката била освоена од Австралиецот Сајмон Геранс во масовна спринтерска завршница.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светска турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Канадска национална екипа исто така настапила на трката и со тоа била создадена група од 19 екипи.

Екипи кои настапувале на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 38' 26" 80
2  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в. 60
3  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в. 50
4  Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в. 40
5  Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 30
6  Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 22
7  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 14
8  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в. 10
9  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол и.в. 6
10  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Геранс го победи Гран при Квебек“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 септември 2014. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]